Poradna
SM systém: co to je a pro koho je vhodný?
SM systém slouží k prevenci, léčbě i rehabilitaci pohybového aparátu. Jde o komplexní program zdravotních cviků, které pomáhají všem – od dětí, těhotných žen a seniorů, přes netrénované jedince až po vrcholové sportovce. Přečtěte si, o co přesně jde a jaké benefity SM systém přináší.
Dekubity: zbavte se proleženin jednou provždy
Pokud je pacient dlouhodobě upoután na lůžko, chraňte jej před vznikem dekubitů. Dekubity vznikají působením tlaku a mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Pravidelné polohování a hygiena jsou základ, ale co dál? Přečtěte si, jak proleženiny vznikají a jak se jich zbavit.
Řekněte stop obezitě: mějte svou váhu pod kontrolou
Obezita patří mezi nejčastější civilizační onemocnění – bojuje s ní čím dál větší počet lidí. Jde o stav, kdy se v těle ukládá nadměrné množství tuku a který s sebou nese řadu komplikací. Zbavit se obezity není snadné, ale ne nemožné. Přečtěte si, jaké jsou příčiny obezity a jakým způsobem zjistíte svou optimální tělesnou hmotnost.
Diabetes: co je cukrovka a jak se léčí?
Jednou z nejčastějších civilizačních chorob je cukrovka. Jedná se o metabolickou poruchu, při které se špatně přeměňují cukry v těle. Dá se diabetu předejít? Přečtěte si vše, co byste o tomto onemocnění měli vědět.
Ústní hygiena: 7 tipů, jak mít zdravé zuby
Po zdravých a bílých zubech touží každý. Jsou jednou z prvních věcí, kterých si na vás okolí všimne. A jak dosáhnout zářivého úsměvu? Nejdůležitější je správná technika čištění. A dál? Přečtěte si rady, jak mít zdravé zuby.
Co je cestovní trombóza a jak jí předejít
Při dlouhých letech nebo cestách autem či autobusem se nevyhnete nedostatku pohybu. Cestujte bezpečně a bez starostí a omezte riziko vzniku cestovní trombózy. Přečtěte si, jaké jsou její příznaky a jak jí předejít.
Jak na křečové žíly? Vsaďte na zdravý životní styl a kompresní punčochy jako prevenci
Křečové žíly nejsou jen kosmetickým problémem, jejich neléčení může vést k závažnějším komplikacím. Jak se s nimi vypořádat? Jako první sáhněte po stahovacích punčochách na křečové žíly. Vsaďte na prevenci a zjistěte, co na ně zabírá, abyste se jim úplně vyhnuli.
Průvodce tejpováním: co to je a jaké má výhody?
Tejpování už dávno není záležitostí jen vrcholových sportovců. Běžně se využívá při rekonvalescenci po úrazech a ke zmírnění svalové bolesti. Přečtěte si o tejpování více a zjistěte, jestli to bude to pravé pro vás.
Jak na studené nohy a ruce u seniorů
Pocit studených nohou a rukou způsobuje především nedostatečné prokrvení končetin – periferních částí těla. Seznamte se s příčinami této indispozice, se způsoby léčby a v neposlední řadě také s vyhřívacími pomůckami. V článku se dozvíte, jak od tohoto nepříjemného pocitu zbavit seniory a nemocné.
Bolest karpálního tunelu: nepodceňte léčbu
Syndrom karpálního tunelu je vyvolán útlakem nervu v zápěstí a mnohdy ho doprovází nepříjemná chronická bolest, zvláště při opakovaném pohybu a bez řádné fixace kloubu. Typicky se označuje za následek dlouhé práce s počítačem. Přečtěte si, jak karpální tunel vzniká, jak jej poznat a zjistěte, jak jej léčit.
Jak ulevit astmatu? Vsaďte na čističku vzduchu se zvlhčovačem
Astma patří mezi chronická onemocnění dýchacích cest, která navzdory dnešní vyspělé medicíně nejde zcela vyléčit. Naštěstí existuje několik způsobů ke zmírnění jeho projevů. Kromě omezení rizikových faktorů, jako je obezita a kouření, se zaměřte na vyladění vlhkosti a čistoty vzduchu v domácnosti a na pracovišti.
Trápí vás nespavost? Zkuste zdravotní polštář a změnu návyků
Často nemůžete v klidu usnout a lámete si hlavu, co děláte špatně? Přečtěte si, jak zefektivnit svůj spánkový režim, díky kterému načerpáte fyzickou i psychickou energii pro nový den. Zaveďte do své večerní rutiny pár následujících praktických tipů.
Co na tenisový loket aneb jak ho poznat a co s ním
Tenisový loket neboli křeč písařů postihuje loket, ale i jiné šlachy a svalové úpony (ramene, zápěstí a kolene). Projevuje se bodavou bolestí v postiženém místě a v pokročilém stavu může způsobit potíže s udržením předmětu v ruce. Přečtěte si, jak toto onemocnění podchytit a jaké pomůcky zvolit.
Jak na ploché nohy: příčiny, prevence a léčba
Bolí vás při chůzi chodidla, míváte pocit těžkých lýtek, bolesti zad a další varovné příznaky? Zjistěte, zda nepatříte mezi lidi, kteří mají ploché nohy.
Jak pečovat a komunikovat s člověkem postiženým demencí
Demence postihuje velkou skupinu osob nad 60 let. Tito lidé se o sebe nedokážou plně postarat a měnící se nálady a časté zapomínání jsou pro jejich blízké velkou neznámou. Sepsali jsme pro vás pár tipů, díky kterým bude dorozumívání s člověkem trpícím demencí snadnější. Porozumějte jejich chování a potřebám a pořiďte jim užitečné pomůcky pro seniory, které usnadní život jim i vám.
Péče o seniory v domácím prostředí: jak se postarat o (pra)rodiče
S věkem se postupně snižuje mobilita a s tím se pojí potíže s vykonáváním běžných denních potřeb, jako je úklid, nákupy, vaření a osobní hygiena. Mnohdy však stačí vhodně upravit byt, domluvit donáškovou či úklidovou službu a senior dál funguje samostatně. Pokud ne, požádejte o příspěvek na péči, poohlédněte se po denním stacionáři, pečovatelce nebo terénní domácí péči.
Co na bolest kolene
Bolest v koleni má mnoho příčin od poranění při sportu přes svalovou nerovnováhu až po chronické onemocnění. A může se s ní setkat prakticky kdokoli, nehledě na věk. Na počátku řešení stojí správná diagnostika. Musíte se zamyslet nad tím, jestli vás trápí bolest kolene po běhu, v klidovém stavu nebo mírná, ale dlouhodobá bolest kolene.
Bolest bederní páteře: příčiny a co na bolest beder pomáhá
Bolest beder patří k nejčastějším druhům bolestí zad, se kterou se setká minimálně párkrát za život každý, proto je dobré vědět, jak si můžete pomoci i sami v domácích podmínkách a kdy už vyhledat odbornou pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta. Co na bolest beder pomáhá?
Jak na podvrtnutý kotník: první pomoc a prevence
Vymknutý kotník není záležitostí pouze aktivních sportovců. Tento úraz se může stát komukoliv, stačí špatně došlápnout nebo trochu uklouznout. Díky účinné a včasné léčbě často není nutné jezdit s výronem kotníku k lékaři, rozhodně ale nic nepodceňte.
Seznamte se s oxygenoterapií aneb s účinky koncentrovaného kyslíku
Oxygenoterapie je regenerační a léčebná metoda, která využívá příznivých účinků koncentrovaného kyslíku. Jinými slovy do těla dostanete více než čtyřnásobek kyslíku, který je ve vzduchu. Koncentrovaný kyslík získáte z tlakových lahví nebo z kyslíkového koncentrátoru.
Jak si pomoci při akutní blokádě krku a zad
S akutní blokádou krku se setká v životě takřka každý. K jejímu vzniku stačí málo, ale výsledek je vždy stejný, můžete otočit hlavou jen s bolestí a obtížemi. Zjistěte, jak blokádu uvolníte i sami v domácích podmínkách a kdy už je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Jak zrychlit regeneraci svalů po výkonu
Každý aktivní sportovec ví, že regenerace je jedním z klíčových faktorů úspěchu při budování svalové hmoty, vytrvalosti nebo síly. Pokud chcete dosahovat maximálních výsledků v co nejkratším čase, musíte nejen tvrdě trénovat, ale i pořádně odpočívat. Seznamte se s ověřenými technikami na regeneraci svalů.
Co je syndrom zmrzlého ramene, jak vzniká a jak se léčí
Adhezivní kapsulitida, neboli syndrom zmrzlého ramene, je nepříjemné onemocnění, které je provázeno bolestí a vyznačuje se nepohyblivým ramenním kloubem. Pacient má problémy s upažením, s rotací ramene a pohybem paže. Lidový název syndromu není náhodný a pacienti mají často pocit, že hybnost ramene na nějakou dobu opravdu zamrzla. Vyléčení trvá průměrně jeden až tři roky, většina pacientů se vyléčí během 12 až 18 měsíců.
Jak vybrat ergonomický batoh pro dítě
Pokud sháníte aktovku nebo školní batoh pro předškoláka, prvňáčka nebo staršího školáka, přečtěte si, na co se při výběru změřit a na co si dát naopak pozor. Dítě bude nosit batoh několik let takřka denně, a proto jeho výběr nepodceňujte. Zjistěte, jak by mělo vypadat konstrukční řešení zádového systému, kolik by měl vážit a co všechno má správný ergonomický batoh splňovat.
Jak vybrat inkontinenční pomůcky
Pokud vás nebo někoho z vašich blízkých trápí inkontinence, zjistěte, co ji způsobuje. Díky správnému určení můžete zahájit účinnou léčbu a zároveň vybrat vhodné inkontinenční pomůcky. V článku si přečtete, jaké typy inkontinence existují, jak se léčí, a seznámíte se také s inkontinenčními pomůckami.
Jak vybrat invalidní vozík
Správně vybraný invalidní vozík usnadní každodenní život a zvýší soběstačnost méně mobilních osob. Zjistěte, jaké máte možnosti, na co si dát při výběru pozor a seznamte se také s výhodami a nevýhodami mechanických i elektrických invalidních vozíku. V závěru na vás čekají také tipy na užitečné příslušenství, které zpříjemní používání.
Jak usnadnit seniorům pohyb
S přibývajícím věkem se smysly i pohybové schopnosti postupně zhoršují. Činnosti, které vaši (pra)rodiče ještě před pár lety zvládali bez problémů, se pro ně stávají čím dál obtížnější. K usnadnění a zpříjemnění života mnohdy stačí pár malých úprav a užitečných pomůcek a senior může bez problémů fungovat dál. Udělejte si chvilku a zjistěte, jak a čím jim pomoct.
Jak vybrat chodítko pro seniory
Chodítka slouží jako opora při chůzi pro seniory i pro osoby se sníženou mobilitou. Pokud chcete být samostatnější, nebo byste rádi zjednodušili život někomu z vašich blízkých, seznamte se s jednotlivými druhy chodítek a jejich parametry.
Naučte se sedět a cvičit na gymnastickém míči
Lidé se o gymnastické míče zajímají nejčastěji ve spojitosti s rehabilitací po úrazu nebo při problémech s bolavými zády po dlouhém sezení. Rehabilitační cvičení je velice různorodé a měl by ho vést zkušený fyzioterapeut, ale správné sezení na míči a základní cviky na bolavá záda zvládnete i podle návodu. Přečtěte si také, jak vybrat správnou velikost míče a jak ho nahustit.
Jak usnadnit seniorům každodenní hygienu
Koupelna a toaleta jsou plné kluzkých povrchů, vysokých bariér a ostrých hran. Pro seniory a lidi se sníženou mobilitou představují nejnebezpečnější místnosti v domě a často jsou pro ně místem úrazu. Ideální, ale ne vždy proveditelnou možností, je přestavba do bezbariérové podoby, výměna sanity a obkladu. Riziko snižují také bezpečnostní pomůcky, které zabrání podklouznutí a ztrátě stability.