Co by měla obsahovat domácí lékárnička
Spáleniny, odřeniny i drobné řezné rány – v každé domácnosti dochází občas k malým nehodám, které vyžadují okamžité řešení. Správně vybavená lékárnička vám pomůže zvládnout menší poranění i začínající onemocnění. Víte, co by měla obsahovat? Přečtěte si, co by v lékárničce nemělo chybět.
Mějte první pomoc vždy po ruce
Domácí lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Jako první do ní sáhnete při drobných zraněních, alergii i začínajícím nachlazení. Spolehlivým pomocníkem se stane také mimo otevírací dobu lékárny nebo ordinační hodiny vašeho lékaře. Zdravotní materiál a všechny léky navíc budete mít přehledně uložené na jednom místě a snížíte tak riziko, že se dostane do nepovolaných rukou.
Vyberte si tu správnou
Léky a zdravotní přípravky neskladujte jen tak v šuplíku. Vyhraďte si na ně skříňku nebo krabici. Ta by měla být opatřena zámkem na klíč, pokud v domácnosti žijí děti. Také by měla být omyvatelná, abyste ji snadno mohli udržovat v čistotě.
Co by nemělo chybět v lékárničce
Univerzální vybavení lékárničky neexistuje. Pro každou domácnost bude její složení mírně odlišné. Zvolte léky a přípravky, které se vám osvědčily a které členové vaší rodiny potřebují (například léky na alergii nebo medikamenty pro děti). Mezi základní vybavení patří:
- teploměr,
- náplasti a obvazy,
- dezinfekce,
- pinzeta a nůžky,
- gumové škrtidlo,
- resuscitační rouška,
- pinzeta na klíšťata,
- náplasti na puchýře,
- trojcípý šátek a zavírací špendlík,
- vata nebo vatové tampony.
Z léčivých přípravků mějte po ruce hlavně:
- léky proti průjmu i zácpě,
- přípravek na výplach očí,
- antihistaminika (tablety, masti i oční a nosní kapky),
- léky na teplotu a bolest,
- hojivý gel na popáleniny a štípance,
- sirupy na kašel,
- pastilky proti bolesti v krku,
- nosní kapky nebo sprej proti rýmě.
Nadstandardní vybavení domácí lékárničky
Zásobte se léky, které užíváte pravidelně – mějte vždy dostatečné množství asi na jeden měsíc. Kardiakům by v lékárničce neměl chybět nitroglycerin, sportovcům elastické obvazy, rychloobvaz nebo protizánětlivá mast. Hodí se také léky proti nevolnosti při cestování, přípravky na překyselený žaludek a pálení žáhy nebo repelent proti klíšťatům. Vyplatí se investovat i do domácích testerů (například CRP nebo těhotenský test). Do lékárničky uložte také bylinné čaje.
Kam umístit lékárničku
Na domácí lékárničku by rozhodně neměly dosáhnout děti. Pak si už jen musíte pohlídat, aby nebyla na příliš teplém místě – blízko sporáku, topení nebo vystavena celý den slunečním paprskům. Neměla by být vystavena ani vzdušné vlhkosti, proto se koupelna na její umístění příliš nehodí. Pohlídejte si i správné skladování léků. Většině vyhovuje pokojová teplota, ale některé přípravky je třeba umístit do lednice.
O lékárničku se správně starejte
Udržujte ji vždy čistou a přehledně uspořádanou. Medikamenty uchovávejte v originálních obalech, aby nedošlo k záměně. U léků pravidelně kontrolujte datum spotřeby. Prošlé léky ale nevyhazujte, odneste je do lékárny, kde zajistí jejich bezpečnou likvidaci. Lékárničku kontrolujte alespoň 2× ročně.
INADINE - krytí na rány 9,5 x 9,5 cm 1 ks
Nepřilnavé sterilní krytí na rány k prevenci a léčbě chronických defektů.
P2549
Peroxid vodíku 3 %, 100 ml
Slouží k čištění ran, vředů nebo na výplachy ústní dutiny jako kloktadlo.
P0037
Bezkontaktní infračervený Bluetooth teploměr
Bezdotykový teploměr s infračerveným senzorem a Bluetooth rozhraním ke spolehlivému měření teploty lidského těla a objektů.
P4310