Jak vybrat tlakoměr
Díky tlakoměru si změříte krevní tlak v klidu a pohodlí domova. Ocení ho nejen lidé s onemocněním srdce a cév, ale také ti, kteří si pečlivě hlídají svůj zdravotní stav. Zjistěte, s jakými typy tlakoměrů se na trhu setkáte a na co byste se měli zaměřit při jeho výběru.
K čemu slouží tlakoměr
Tlakoměr (někdy také tonometr) měří krevní tlak a srdeční frekvenci. Moderní přístroje zvládnou také provést domácí EKG nebo odhalí arytmii (nepravidelný pulz), díky čemuž upozorní na případné poruchy srdečního rytmu.
S jakými typy tlakoměrů se setkáte
Tlakoměry se dělí na manuální (mechanické) a digitální. Manuální tlakoměry ustupují modernějším digitálním modelům, ale často je ještě objevíte v nejedné lékařské ordinaci.
Manuální tlakoměr se skládá z nafukovací manžety na paži, gumové hadičky a manometru, který zaznamenává krevní tlak. Součástí je také stetoskop. Měření provádějte tak, že manžetou ovinete paži a stisknutím pumpičky ji nafouknete. Během klesání tlaku v manžetě pomocí stetoskopu poslouchejte zvuky průtoku krve. Tyto tlakoměry jsou levnější a jejich měření je velmi přesné, nicméně vyžadují náročnější obsluhu a znalosti.
Digitální tlakoměry patří mezi moderní přístroje se snadným ovládáním a řadou dalších užitečných funkcí. Manžeta se nafukuje buď stisknutím pumpičky (jedná se o tzv. poloautomatický tlakoměr), nebo častěji stisknutím tlačítka. Měření pak dále probíhá automaticky. Digitální teploměry se dále dělí na pažní a zápěstní.
Měřič krevního tlaku na paži
Tlakoměr na paži patří k nejpřesnějším přístrojům, na druhou stranu není tak skladný jako ten zápěstní a více si připlatíte. Široká škála modelů nabízí nejrůznější funkce a lepší výbavu.
Přečtěte si, jak správně měřit krevní tlak na paži.
Měřič krevního tlaku na zápěstí
Tlakoměry na zápěstí jsou lehké, snadno ovladatelné a přenosné – díky tomu je můžete mít vždy po ruce například při cestování. Nejsou však tak přesné jako pažní tlakoměry. Ocení je hlavně ti, kteří nesnesou měření krevní tlaku na paži nebo mají problém s nasazením manžety.
Na co se při výběru tlakoměru zaměřit
- Velikost manžety – příliš malá nebo velká manžeta může zkreslit výsledek měření. Je nastavitelná a její obvod se pohybuje mezi 20 až 32 cm. Svalnatí a obézní lidé zvolí manžetu nad 32 cm.
- Napájení – tlakoměr je napájen bateriemi nebo z elektrické sítě, příp. najdete i modely s kombinovaným napájením.
- Displej – přehledné zobrazení měřených hodnot a čitelnost je klíčová.
- Certifikace – kvalitní tlakoměr by měl splňovat alespoň základní standardy, což poznáte z uvedeného certifikátu.
A něco navíc
- Počet uživatelů – měření se ukládá do paměti, před koupí je tedy dobré, si promyslet, kolik uživatelů bude tlakoměr využívat.
- Propojení s chytrým telefonem – můžete dlouhodobě sledovat svůj zdravotní stav a v případě potřeby předat informace lékaři.
- Detekce pohybu těla – aby bylo měření co nejpřesnější, nesmíte se hýbat. Modely s touto funkcí eliminují nesrovnalosti.
- Detekce chyb měření – tlakoměr pozná, když je například špatně nasazená manžeta a upraví podle toho měření.
- Funkce EKG – zjistí nepravidelný srdeční rytmus.
Stetoskop dvojhadičkový Jotarap Dual, fialový
Pro lékaře to nejlepší - stetoskop Jotarap Dual
P3766
Manometr k tlakoměru
Manometrické hodiny značky Fazzini slouží jako náhrada k tlakoměrům.
P1773