
Dekubity: zbavte se proleženin jednou provždy
Pokud je pacient dlouhodobě upoután na lůžko, chraňte jej před vznikem dekubitů. Dekubity vznikají působením tlaku a mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Pravidelné polohování a hygiena jsou základ, ale co dál? Přečtěte si, jak proleženiny vznikají a jak se jich zbavit.
Co jsou dekubity?
Dekubity neboli proleženiny jsou rány, které vznikají působením tlaku zejména v místech s oslabenou vrstvou tukové nebo svalové tkáně u kostních výčnělků. Velmi špatně se hojí a zvyšují riziko vzniku infekce.
Příčiny vzniku proleženin
Příčiny vzniku dekubitů se vzájemně ovlivňují a mají za následek i rozsah poškození tkáně. Jde především o:
- dobu a intenzitu působení tlaku,
- vnější podmínky, například vlhko a teplota,
- tření (při posouvání pacienta na posteli) a jeho kombinaci s tlakem,
- celkový stav pacienta (výskyt dalšího onemocnění).
Většímu riziku jsou vystaveni pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko (imobilní i po úrazu), osoby vyššího věku, lidé s obezitou, nedostatečnou výživou, trpící inkontinencí nebo s onemocněním nervového a cévního systému. Důležitou roli hraje také nedostatečná hygiena a špatná ošetřovatelská péče.
Nejčastější místa vzniku proleženin
Proleženiny se mohou objevit kdekoliv na těle. U ležícího pacienta se dekubity nejčastěji projevují na patách, bocích, v křížové oblasti, na loktech, lopatkách a hlavě. U sedících pacientů se obvykle objevují na obratlích a lopatkách, v křížové a sedací oblasti, na stehnech nebo patách a chodidlech.
Stupně dekubitů
Proleženiny se dělí do čtyř stupňů. Nepodceňte ani malé známky poškození povrchu kůže – dekubity postupují z hloubky na povrch a pod povrchovou vrstvou kůže se tak mohou skrývat rozsáhlé rány.
- Proleženiny I. stupně – typický je mírný otok a začervenání, ale jinak neporušená kůže. Místo může být bolestivé, měkké nebo naopak tvrdé na dotek a teplejší či studenější oproti okolní pokožce. Změny jsou plně vratné.
- Proleženiny II. stupně – ztenčená pokožka je namodralá. Objevuje se mělký vřed růžovočervené barvy nebo puchýř.
- Proleženiny III. stupně – vyskytují se těžké defekty, nekróza a úplná ztráta kůže. Kosti, svaly a šlachy nejsou odhalené, ale v ráně je vidět podkožní tuk.
- Proleženiny IV. stupně – nastává úplná ztráta tkání a odhalují se kosti, svaly i šlachy. Dochází ke vzniku infekce a zánětu kostí a kloubů.
Prevence: co na dekubity platí
Mezi nejdůležitější kroky, jak předcházet proleženinám u imobilních pacientů, patří pravidelné polohování a rehabilitace, aby se zkrátila doba a intenzita působení tlaku na jedno a to samé místo. Využívejte antidekubitní pomůcky – prostředky k prevenci, jako jsou gely, krémy a tělová mléka, která hydratují pokožku, nebo antidekubitní matrace chránící nejzatíženější místa.
Základem je vysoký hygienický standard a udržení pacienta v suchu – k tomu vám pomohou ochranné potahy na matraci a inkontinenční pomůcky. Důležitou roli hraje také správná a vyvážená strava. Nepodceňte ani výběr ložního povlečení nebo prádla. Skvělým pomocníkem v prevenci proti vzniku proleženin jsou také antidekubitní polštáře, sedáky a podložky.
Jak léčit proleženiny
Léčba se vždy odvíjí od stupně dekubitu a rozsahu poškození. Je důležité zabránit působení tlaku a odstranit nekrotickou tkáň. Lékař zajistí vlhké prostředí v ráně, které zabraňuje vstupu bakterií a urychluje hojení. Při každém převazu provádí zdravotnický personál oplach a dezinfekci rány i jejího okolí.
Pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko je nejlepším pomocníkem správný typ matrace. Přečtete si, jak vybrat antidekubitní matraci.
Mechanická polohovací postel UNIZDRAV
Polohovací postel s možností nastavení sklonu opěrky zad a nohou poskytuje pacientům připoutaným na lůžko požadovaný komfort.
P4298
Rektální polštář
Polštář na sezení pro pacienty na lůžku slouží jako prevence před dekubity.
P1004
Půlválec 42 x 20 x 10 cm
Půlválec je možné použít na cvičení, polohování pacienta nebo podložení a odlehčení různých částí těla.
P2919
Polohovací klín, modrý
Polohovací klín slouží jako prevence otoků, taktizovat na polohování po operacích, čímž se předchází bolestivým stavem.
P3842
Aktivní antidekubitní matrace ARMONY
Aktivní antidekubitní matrace je určena pro dlouhodobě ležící pacienty jako prevence proti proleženinám. Je vhodný pro klasické i polohovací postele.
P3518
Matrace proti proleženinám z pěny s tvarovou pamětí
Antidekubitní , kvalitní matrace s tvarovou pamětí slouží jako prevence a léčba proti proleženinám .
P0130