Ústní hygiena - jak na zdravé zuby

Ústní hygiena - jak na zdravé zuby

Abychom si zachovali zdravé zuby, musíme především dbát na prevenci. Přesto, že klasický zubní kartáček je pro zubní hygienu velmi důležitý, nestačí nám na odstranění celého zubního plaku, který podporuje vznik bakterií a tím i zubního kazu.

Důležitou roli pro správný vývoj ústní dutiny hrají mléčné zuby. Je nesprávné myslet si, že se o mléčné zuby nemusíme velmi starat, protože se jich i tak zbavíme. Mléčné zuby totiž ovlivňují vývoj sáňky a čelistí.

Jak správně využít pomůcky pro ústní hygienu

Klasický zubní kartáček

Správny zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, husté, jemné a měkké vlákna se zaoblenými konci, aby byly k zubům co nejšetrněji. Vláká by měla být stejné délky, aby co nejpřesněji kopírovaly povrch zubu. Kartáček je třeba měnit vždy po překonání nějakého infekčního onemocnění nebo po opotřebování (přibližně po 2 měsících používání). Nedoporučuje se nechávat kartáček volně položen, ani jej ukládat hlavičkou dolů, aby vlákna nezůstaly vlhké a tvořily tak ideální prostředí pro bakterie.

Elektrický zubní kartáček

Výhodou elektrického zubního kartáčku je kratší čas čištění, vyšší čisticí účinek a snadné používání. Nevýhodou je vyšší frekvence rotačních pohybů, která zubní plak účinně odstraní, ale při dlouhodobém používání může zuby mechanicky poškodit.

Jednosvazkový (single) zubní kartáček

Single zubní kartáček v hlavičce pouze jeden kulatý svazek vláken a používá se k čištění jednoho zubu. Je to kartáček, který dokáže nejúčinněji odstranit téměř všechen povlak a vyčistit prostor mezi dásní a zubem. Používá se i na čištění zubů s fixním strojkem.

Mezizubní kartáček

Je z tenkého drátku, na kterém jsou jemné štětinky. Mezizubní kartáček odstraní nečistoty lépe než zubní nit a navíc promasíruje dásně. Zpravidla vydrží 7 - 10 dní a používat by se měl alespoň 2-krát denně (ráno před čištěním zubů a večer po jejich vyčištění).

Zubi nit

Je určena k čištění užších mezizubních prostor, kam se mezizubní kartáček nemůže dostat. Vyrábí se voskovaná, nevoskovaná, fluoridovaná nebo s různými příchutěmi. Pro voskovanou zubní nit je charakteristická lepší klouzavost do mezizubních prostor, nevoskovaná zase vyšší stírací schopnost.

Zubní pasta

Zubní pasta pomáhá zubnímu kartáčku odstraňovat povlak. Zubní pasty by měly být neabrazivní aby neobrusovali a nepoškozovaly tak zubní sklovinu, (jako např. bělící pasty). Pasty pro dospělé obsahují fluoridy, které pomáhají zpevnit zubní sklovinu a působí proti kazům. Nejúčinnější z nich je aminfluorid. Zubní pasty pro děti obsahují méně fluoru.

Ústni voda

Je doplňkem ústní hygieny. Používá se na vyplachování ústní dutiny po mechanickém vyčištění zubů, nenahrazuje však důkladné čištění pomocí zubního kartáčku.

Škrabka na jazyk

Večer po vyčištění zubů se doporučuje vyčistit si i jazyk, aby se odstranily bakterie z jeho povrchu a tím se udržel svěží dech.

Najdete v eshopu

Dětská zubní pasta – ELMEX 0 – 6 let (50 ml)

84 Kč

Speciálně vyvinutá pro zajištění ochrany ještě křehké skloviny mléčných zubů před zubním kazem.

kód: P1651

Detail produktu

Dentální dóza

95 Kč

Dentální dóza na zubní protézy a strojky .

kód: P1474

Detail produktu

Ústní voda - LISTERINE Stay White ( 250 ml )

140 Kč

Udržuje ústní dutinu zdravou a čistou, a snižuje výskyt bakterií v ústech .

kód: P0247

Detail produktu

CURAPROX CS 1560 soft , 3 ks

295 Kč

Zubní kartáček velmi jemný .

kód: P0235

Detail produktu

Dentální nit s mentolovou příchutí Oral-B Essential floss

110 Kč

Vhodná k odstraňování zubního plaku i na málo dostupných místech .

kód: P1632

Detail produktu

Bukofit - Roztok k ošetření dásní, 25 ml

105 Kč

Je vhodný pro podpůrnou léčbu při zánětech dásní a parodontóze.

kód: P0220

Detail produktu