Ústní hygiena: 7 tipů, jak mít zdravé zuby
Po zdravých a bílých zubech touží každý. Jsou jednou z prvních věcí, kterých si na vás okolí všimne. A jak dosáhnout zářivého úsměvu? Nejdůležitější je správná technika čištění. A dál? Přečtěte si rady, jak mít zdravé zuby.
7 tipů, jak mít zdravé zuby
1. Základem je správné čištění
Zuby si čistěte 2x denně. Slyšeli jste pravidlo, že zuby by se měly čistit 2 minuty? Není to pravda. Přesný čas se nedá určit – důležité je vyčistit zuby ze všech stran tak, aby byly po kontrole jazykem hladké = čisté. Plak odstraňujte mechanicky, krouživými pohyby bez velkého tlaku.
- Ideální zubní kartáček je malý a má měkké husté štětiny. Vydrží 2–3 měsíce, poté ho vyměňte.
- Zubní pasty stačí málo, zhruba ve velikosti hrášku. Při čištění zubů nehraje hlavní roli, tím je samotné čištění a jeho frekvence. U pasty si pohlídejte, aby obsahovala fluoridy, které posilují zubní sklovinu.
- Kartáček položte napůl na zub, napůl na dáseň zhruba pod úhlem 45° a jemnými krouživými pohyby zuby očistěte.
TIP: Čistotu zubů si můžete otestovat pomocí takzvaných indikátorů zubního plaku, existují ve formě tablet nebo roztoku. Jednoduše zabarví plak, který na zubech zůstal.
2. Další pomocníci jsou jistota
Mezizubní prostory snadno vyčistíte pomocí mezizubního kartáčku. Ale pozor! Musíte zvolit správnou velikost, v opačném případě si spíš uškodíte. Nechte si poradit od svého zubaře či dentálního hygienisty nebo sáhněte po ústní sprše. Kam se nedostane mezizubní kartáček, tam použijte zubní nit – jemně, abyste si neporanili dásně.
Pomůcek pro ústní hygienu je celá řada. Zkuste také škrabku na jazyk, kterou odstraníte bakterie z jeho povrchu, déle si tak udržíte svěží dech. Na závěr můžete použít ústní vodu, ta ale nikdy nenahradí mechanické čištění.
3. Sladké zubům neprospívá
Zubní kazy často vznikají působením cukrů. Nejde jen o čokoládu a sladké limonády nebo čaje, škodit může třeba i sušené ovoce. Nejhorší jsou lepivé sladkosti, jako jsou karamely nebo gumoví medvídci, které ulpí v mezizubních prostorách. Pokud si sladké nedokážete odpustit, alespoň si po každé jeho konzumaci vypláchněte ústa vodou.
Nejsou to jen sladkosti, které zubům škodí. Například kyselé narušuje zubní sklovinu, takže byste neředěné džusy a šťávy nebo nakládanou zeleninu měli omezit.
4. I na výživě záleží
Pro zdravé zuby je důležitý vápník, který obsahují mléčné výrobky, vlašské ořechy, květák nebo mák. Aby se vápník v těle dobře vstřebal, nezapomeňte na vitamín D, ten najdete třeba v sardinkách. Vitamín C pak ocení vaše dásně.
5. Pravidelný pitný režim pomáhá
Nedostatek tekutin zahušťuje sliny, které pak tak dobře neomývají zuby, dásně a sliznice a jejich schopnost udržovat ústní dutinu čistou klesá. Voda navíc odplavuje zbytky jídla a bakterie.
6. Bílá dieta není na škodu
Bílá dieta se drží alespoň 48 hodin po bělení zubů. Spočívá ve vyřazení konzumace potravin, které by mohly obarvit sklovinu – káva, červené víno, borůvky, kari, červená řepa nebo černý čaj. Čím déle, tím lépe. Pokud se vyhnete těmto potravinám, omezíte vznik pigmentových skvrn na zubní sklovině.
7. Zuby jsou na žvýkání, ale jen jídla
Mrkve, jablka nebo klidně i žvýkačky podporují mechanické odstranění zubního plaku a aktivují tvrobu slin. Zuby ale nejsou na to, aby se jimi otvíraly víčka lahví nebo trhaly obaly potravin. Mohli byste si tak zuby naštípnout nebo dokonce ulomit.
Správnou péči začněte už u mléčných zubů, i když pak vypadnou, je důležité se o ně správně starat. A v budoucnu se tak vyhnete častým návštěvám u zubaře.
Zubní kartáčky - CURAPROX CS 5460 ultra soft , 3 ks
Inovativní Mimořádně jemné zubní kartáčky pro čištění zubů .
P0237
Zubní kartáček - CURAPROX 5460 ultra soft
Inovativní ultra- kartáček , pro dokonalé vyčištění chrupu bez poškození a nepříjemného dráždění dásní .
P0229
Dětská zubní pasta – ELMEX 0 – 6 let (50 ml)
Speciálně vyvinutá pro zajištění ochrany ještě křehké skloviny mléčných zubů před zubním kazem.
P1651