Ústní hygiena - jak na zdravé zuby

Ústní hygiena - jak na zdravé zuby

Abychom si zachovali zdravé zuby, musíme především dbát na prevenci. Přesto, že klasický zubní kartáček je pro zubní hygienu velmi důležitý, nestačí nám na odstranění celého zubního plaku, který podporuje vznik bakterií a tím i zubního kazu.

Důležitou roli pro správný vývoj ústní dutiny hrají mléčné zuby. Je nesprávné myslet si, že se o mléčné zuby nemusíme velmi starat, protože se jich i tak zbavíme. Mléčné zuby totiž ovlivňují vývoj sáňky a čelistí.

Jak správně využít pomůcky pro ústní hygienu

Klasický zubní kartáček

Správny zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, husté, jemné a měkké vlákna se zaoblenými konci, aby byly k zubům co nejšetrněji. Vláká by měla být stejné délky, aby co nejpřesněji kopírovaly povrch zubu. Kartáček je třeba měnit vždy po překonání nějakého infekčního onemocnění nebo po opotřebování (přibližně po 2 měsících používání). Nedoporučuje se nechávat kartáček volně položen, ani jej ukládat hlavičkou dolů, aby vlákna nezůstaly vlhké a tvořily tak ideální prostředí pro bakterie.

Elektrický zubní kartáček

Výhodou elektrického zubního kartáčku je kratší čas čištění, vyšší čisticí účinek a snadné používání. Nevýhodou je vyšší frekvence rotačních pohybů, která zubní plak účinně odstraní, ale při dlouhodobém používání může zuby mechanicky poškodit.

Jednosvazkový (single) zubní kartáček

Single zubní kartáček v hlavičce pouze jeden kulatý svazek vláken a používá se k čištění jednoho zubu. Je to kartáček, který dokáže nejúčinněji odstranit téměř všechen povlak a vyčistit prostor mezi dásní a zubem. Používá se i na čištění zubů s fixním strojkem.

Mezizubní kartáček

Je z tenkého drátku, na kterém jsou jemné štětinky. Mezizubní kartáček odstraní nečistoty lépe než zubní nit a navíc promasíruje dásně. Zpravidla vydrží 7 - 10 dní a používat by se měl alespoň 2-krát denně (ráno před čištěním zubů a večer po jejich vyčištění).

Zubi nit

Je určena k čištění užších mezizubních prostor, kam se mezizubní kartáček nemůže dostat. Vyrábí se voskovaná, nevoskovaná, fluoridovaná nebo s různými příchutěmi. Pro voskovanou zubní nit je charakteristická lepší klouzavost do mezizubních prostor, nevoskovaná zase vyšší stírací schopnost.

Zubní pasta

Zubní pasta pomáhá zubnímu kartáčku odstraňovat povlak. Zubní pasty by měly být neabrazivní aby neobrusovali a nepoškozovaly tak zubní sklovinu, (jako např. bělící pasty). Pasty pro dospělé obsahují fluoridy, které pomáhají zpevnit zubní sklovinu a působí proti kazům. Nejúčinnější z nich je aminfluorid. Zubní pasty pro děti obsahují méně fluoru.

Ústni voda

Je doplňkem ústní hygieny. Používá se na vyplachování ústní dutiny po mechanickém vyčištění zubů, nenahrazuje však důkladné čištění pomocí zubního kartáčku.

Škrabka na jazyk

Večer po vyčištění zubů se doporučuje vyčistit si i jazyk, aby se odstranily bakterie z jeho povrchu a tím se udržel svěží dech.

Najdete v eshopu

Ústní voda - ELMEX SENSITIVE Plus ( 400 ml )

178 Kč

Ústní voda na citlivé zuby , která chrání zubní krčky , když dásně ustupují .

kód: P0251

Detail produktu

Corega fixační krém - Extra silný

128 Kč

Fixační krém, který udrží vaši zubní náhradu spolehlivě a zabraňuje tak pronikání jídla pod náhradu.

kód: P2274

Detail produktu

Ústní voda - Meridol 400 ml

205 Kč

Ústní voda na podrážděné dásně , vhodná pro lidi se strojkem .

kód: P0253

Detail produktu

Mezizubní kartáček - TePe ( 0,6 mm )

175 Kč

Kompaktní kartáček s praktickým , plastickým a integrovaným držákem vytvořena tak, aby splňovala vysoký standard účelu a kvality.

kód: P1625

Detail produktu

Zubní pasta - ELMEX ( 75 ml )

90 Kč

Šetrně chrání a remineralizuje Vaše zuby .

kód: P1458

Detail produktu

Mezizubní kartáček - TePe ( 0,4 mm )

175 Kč

Kompaktní kartáček s praktickým , plastickým a integrovaným držákem vytvořena tak , aby splňovala vysoký standard účelu a kvality.

kód: P1626

Detail produktu