Jak vybrat inhalátor
Vsaďte na inhalování – léty prověřenou léčebnou metodu, která má pozitivní účinky nejen na dýchací cesty. Díky inhalátoru se účinná látka dostane přímo tam, kam má. Který ale vybrat? Přečtěte si, jaké parametry je třeba při jeho výběru pohlídat.
Co je inhalátor
Inhalátory patří mezi přístroje, které slouží k prevenci dýchacích obtíží i ošetření chronických a akutních respiračních onemocnění, jako je astma, rýma, bronchitida nebo laryngitida.
Seznamte se s druhy inhalátorů
- Kompresorový inhalátor – je ideální pro časté a dlouhodobé inhalování. Jedná se o velmi výkonný přístroj, který zpracuje i hustá léčiva, mívá totiž velký rozprašovací výkon. Produkuje spíše větší mikročástice. Bývá rozměrnější a patří k hlučnějším modelům.
- Parní inhalátor – patří k jednodušším a levnějším typům. Nejčastěji využívá roztoky éterických olejů a bylin (při vysoké teplotě totiž léky ztrácí své účinky). Kromě léčby rýmy a nachlazení se hodí také ke kosmetickým úkonům, jako je čištění a hydratace pleti.
- Ultrazvukový inhalátor – bývá menší a lehčí. Hodí se pro rozprašování léčiv rozpustných ve vodě, ale hůř zpracovává hustější látky. Produkuje vyšší podíl menších částic, je tak ideální k léčbě dolních dýchacích cest. Používá se zejména při sezónním inhalování, například v období chřipek nebo pylových alergií.
Inhalátor pro děti může být kompresorový i ultrazvukový. Liší se svým designem – veselé barvy a hravé motivy pomáhají dětem, aby se inhalování nebály. Lidé s chronickými dýchacími potížemi zase ocení kapesní inhalátor, který můžou mít vždy u sebe.
TIP: Na inhalování vincentky zvolte kompresorový nebo ultrazvukový model.
Na co se zaměřit při výběru inhalátoru
Předem zohledněte, kdo a jak bude inhalátor používat. Při samotném výběru se zaměřte zejména na:
- nebulizační výkon – rozprašovací výkon udává rychlost, jakou inhalátor přeměňuje léčiva na dýchatelnou mlžinu. Uvádí se v mililitrech za minutu (ml/m). Čím je výkon vyšší, tím je inhalace rychlejší.
- velikost mikročástic – vyjadřuje se v mikrometrech (µm). Čím menší je velikost částic, tím hlouběji proniknou. Rozhodující tedy je, jakou část dýchacích cest se chystáte léčit.
- objem zásobníku – závisí na dávce léčiva. S menším zásobníkem budete inhalovat po částech, větší vám vydrží i na dvě inhalace bez doplňování.
Funkce navíc
Pohlídejte si, aby se u inhalátoru dala regulovat velikost částic, získáte tak univerzálního pomocníka. Pokud máte malé dítě, sáhněte po modelu s integrovanou odsávačkou hlenu.
Získejte příspěvek od pojišťovny
V případě obtíží vám inhalátor může předepsat lékař. Zvolí konkrétní model, takže si nebudete moct vybrat sami, a vypíše poukaz pro pojišťovnu. Ta vaši žádost prozkoumá a pokud ji schválí, získáte od ní příspěvek. Každá pojišťovna má ale jiné podmínky, vždy se informujte u té své. Když se rozhodnete pořídit inhalátor sami v rámci prevence, konzultujte jeho používání s lékařem.
Inhalátor CompAir NE- C28 OMRON
Inhalátor se používá při potížích a nemocech dýchacích cest, astmatu, bronchitid, alergie a pod.
P0069
Sada na výplach nosu a nosních dutin CLIN SIN, 16 ks
Zdravotnický prostředek na čištění nosních dutin pomocí izotonického roztoku.
P2893
Přenosný USB inhalátor s nebulizační funkcí
Přenosný inhalátor s nebulizační funkcí a rychlým USB nabíjením poskytuje pacientovi jedinečnou terapeutickou pomoc při léčení akutních respiračních onemocnění a zánětů horních cest dýchacích, kdykoliv a kdekoliv.
P3665