Tejpování

Tejpování

Tejpování (taping, kinesiotaping) je poměrně nová terapeutická metoda, která se využívá jako terapie při problémech pohybového ústrojí. Vznik této terapie se připisuje doktorovi Kenzo Kase (japonskému chiropraktiku). Taping z anglického slova ,,tape" má 2 významy. ,,Tape" - z anglického překladu znamená ,,zalepit" v češtině má význam podstatného jména ,,páska".

Tejpování je možné využít při různých onemocněních (akutní nebo chronické onemocnění kloubů, pohybového aparátu), nebo jako prevenci. Je to běžně využívaná metoda v sportovním lékařství (sportu), ortopedii, pediatrii, neurologii, ale i při rehabilitaci. Lékaři tuto metodu kombinují s jinými léčbami (elektroléčba, fyzioterapeutická léčba, magnetoterapie a mnohé jiné).

Druhy tejpů - rozdíly mezi nimi

 1. Tejpovací náplast (pásek) - neelastický fixační tejp poskytuje zvýšenou pevnost a prevenci při zátěži kloubů, šlach, kotníků, kolen, zajišťuje fixaci pohybového aparátu, vhodný na fixování po úrazech, není schopen přizpůsobit se pohybu, obsahuje vysoce kvalitní lepidlo, které nezanechává stopy na pokožce a nedráždí kůži, vhodný pro další použití, je nutné ho lepit na kůži volně, má vysokou odolnost vůči protržení, různé typy velikosti, využívá se hlavně na zpevnění určité části těla, jako podpora při sportovních výkonech, většinou se ponechává pouze po dobu sportovní aktivity, případně jako léčba akutních onemocnění pohybového ústrojí, slouží jako výborná náhrada ortézy (při stavech kdy je potřeba fixovat a současně zachovávat určitou míru pohybu)
 2. Kinezio tejpy Ares - elastický materiál, vyrobený ze 100% bavlny, zaručuje smrštění tejpu do původní délky, neobsahují latex, jsou voděodolné, prodyšné, antialergenní, pomáhají tišit bolest, posilují oslabené tkáně, poskytují úlevu při zánětlivých stavech, napodobují vlastnosti lidské kůže, umožňují volné pohyby bez omezení, využívají se k léčbě chronických nebo akutních onemocnění svalového a pohybového aparátu, různé barvy 5 cm x 5 m

Jak správně používat Kinezio tejpy Ares ?!

Kinezio tejpy se nalepují na čistou, suchou, ne mastnou, (případně oholenou) pokožku, jinak by tejp dobře nedržel na těle a mohl by se odlepit. Dá se využívat pouze podélně, v případě potřeby (většinou u dětí) ho lze rozstřihnout. Velikost tejpu závisí na tom, na kterou část těla ho chceme aplikovat. Zastřihujeme ho vždy do oblouku, díky čemuž zůstane déle přilepený a bude správně držet na daném místě. Tejp (jeho začátek a konec) je třeba lepit na postižené místo bez natahování pásky a dobře přitlačit na kůži. Po nalepení tejpu je vhodné třít místo nalepení dokud se nezahřeje, díky tomu páska lépe drží. Pokud se 10 - 20 minut po nalepení pásky objeví krátce trvající svědění a pocit tepla je to v pořádku. Páska se zvlní (napodobuje vlastnosti lidské kůže) co způsobí to, že se uvolní napětí ve svalu, zlepší se proudění krve a hojení se urychlí. Tejpovací pásek se doporučuje mít na postiženém místě 5 dní. Tejpy z těla odstraňujte pomalu a opatrně. Nejlepší je ho namočit a odrolovat směrem shora dolů aby se pokožka velmi nepodráždila.

 

Pozitivní účinky Kinezio tejpů

 • podporují hojení
 • zmírňují otoky
 • při deformaci nohou a prstů (plochá noha, vybočený palec)
 • odstraňují bolest
 • chrání svaly a klouby před úrazy
 • při bolestech ramenního kloubu
 • zlepšují pohyblivost citlivých a bolavých kloubů
 • při zánětech kloubů a šlach
 • dají se použít na jakékoliv části těla (nohy, ramena, ruce, kolena, lokty, záda)
 • na ztuhlé svaly
 • při přetížení těla (cvičením)
 • zachování správné struktury tkání
 • zlepšení držení těla
 • při rehabilitaci svalů

Pokud nemáte dost zkušeností s tejpováním a chcete dosáhnout co nejlepší účinek obraťte se na vyškoleného fyzioterapeuta, maséra nebo lékaře.

Najdete v eshopu

Kinezio tejpy Ares 5 cm x 5 m

od 272 Kč

Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.

kód: P2224

Detail produktu

Tejpovací náplast – neelastická

od 105 Kč

Poskytuje zvýšenou pevnost a prevenci při nadměrné zátěží kloubů, svalových úponů a při fixaci pohybového aparátu.

kód: P0831

Detail produktu