Průvodce tejpováním: co to je a jaké má výhody?
Tejpování už dávno není záležitostí jen vrcholových sportovců. Běžně se využívá při rekonvalescenci po úrazech a ke zmírnění svalové bolesti. Přečtěte si o tejpování více a zjistěte, jestli to bude to pravé pro vás.
Co je tejpování?
Tejpování je fyzioterapeutická metoda, která usnadňuje proces hojení svalů, šlach a kloubů. Uvolní přetížené a namáhané svaly a také je zpevní před náročnými výkony, mezi které patří sport, obtížný výšlap nebo jiný namáhavý pohyb. Pozitivně působí na fungování celé pohybové soustavy.
Základ tvoří pružné tejpovací pásky, které se nalepí na kůži v daném místě – tam, kde cítíte bolest nebo u svalů, které chcete zpevnit před fyzickým výkonem.
Jak tejp funguje
Nejčastějším materiálem, který se používá na výrobu tejpů, je bavlna, ale setkáte se také s hedvábím nebo nylonem. Lepidlo tejpu obsahuje lékařskou pryskyřici, která je hypoalergenní.
Pokud se tejp správně aplikuje, zvrásní a nadzvedne kůži. Tím pomáhá uvolnit receptory bolesti, cévy a průtok lymfy. Zlepšuje také zásobení minerály a celkově pomáhá k rychlejšímu zotavení. Natažení tejpu hraje svou roli – podle napětí sval buď uvolní, aktivuje nebo zpevní.
Jaké jsou druhy tejpů
Existuje několik druhů tejpovacích pásek, které se liší svým využitím.
-
Tejpovací náplast – neboli fixní tejp je neelastický. Slouží ke zpevnění při zátěži (během sportu), nezmírní bolest. Zajistí dobrou fixaci a částečně nahradí ortézu.
-
Křížové tejpy – jsou neelastické pásky ve tvaru mřížky. Podporují prokrvení a hojení modřin a jizev. Nepoužívají se při zánětech.
-
Kineziologické tejpy – elastické pásky zmírňující bolest a otoky. Ulevují při zánětlivých onemocněních a pozitivně působí při léčbě chronických nebo akutních stavů pohybového a svalového aparátu.
-
Dynamické tejpy – jsou extra pružné. Roztahují se i do strany a umožňují tak tejpování, kterého s jinými páskami nedosáhnete. Stabilizují svaly a klouby bez omezení v pohybu.
Jak dlouho tejp vydrží
Levnější varianty tejpovacích pásek vydrží zhruba dva dny. Kvalitnější tejpy, které seženete od 200 Kč, průměrně vydrží 5–7 dnů. Tejp není třeba zakrývat při sprchování a můžete s ním klidně i do sauny. Nijak vás neomezuje. Ale pokud bude ve vodě delší dobu, snížíte tím jeho výdrž. A pozor při utírání ručníkem – hlavně nedrhnout.
A kdy tejp sundat? Doporučuje se tejp nechat nalepený 3–5 dnů. Záleží na osobním pocitu. Při bolesti, svědění nebo jakémkoliv nepohodlí tejpovací pásku sundejte. Než si nalepíte další tejp, nechte místo alespoň 24 hodin zregenerovat.
Jaké účinky tejpování přináší
Nejčastěji jej využívají sportovci, ale pomůže také při rekonvalescenci po zranění. Pomáhá při menstruačních bolestech, migrénách, bolestech zubů, rýmě a dokonce i na vbočený palec nebo ploché nohy.
-
zmírňuje otoky
-
zpevňuje svaly a klouby
-
pomáhá při hojení jizev
-
snižuje bolest
-
uvolňuje ztuhlé svaly
-
léčí záněty svalů a šlach
Kdy tejp nepoužívat
-
na otevřené rány, čerstvé jizvy, bradavice a vystouplá znaménka
-
při trombóze, nádorovém onemocnění, cukrovce
-
na křečové žíly
-
při ekzémech a vyrážkách
-
v prvním trimestru těhotenství
Jak tejp nalepit
Tejp se aplikuje na umytou, odmaštěnou a suchou kůži. Ideální je pokožku také oholit – na hladké kůži bude tejp držet lépe. Tejpovací pásky lepte dostatečně dlouho před fyzickou aktivitou, v jiném případě by tejp nemusel správně přilnout ke kůži.
Jak tejpovat – svěřit se do rukou odborníka, nebo to provést sám?
Aplikaci tejpu zvládne každý, ale je potřeba, aby měl výborné anatomické znalosti těla nebo ideálně absolvoval tejpovací kurz. Vždy je důležité poradit se s odborníkem, vyžádat si od něj doporučení a nechat si ukázat, jak na to. Špatné tejpování může místo úlevy ještě více uškodit.
Jak tejp sundat
Sáhnout můžete po speciálních odstraňovačích tejpů, které vás zbaví i zbytků lepidla z kůže. Při sprše nebo koupeli tejp sundáte taky, ale může to trochu tahat. Práci si usnadníte, když tejp na tři minutky promastíte – klidně obyčejným olejem z kuchyně. Kůži při odstraňování pásky držte napnutou.
Trpíte vbočeným palcem nebo bolestí kolena, ale na tejpování si netroufáte? Přečtěte si, co na bolest kolena zabírá a jak se poprat s vbočeným palcem.
Tejpovací náplast – neelastická, 3,8 cm x 10 m
Poskytuje zvýšenou pevnost a prevenci při nadměrné zátěží kloubů, svalových úponů a při fixaci pohybového aparátu.
P3924
Tejpovací náplast – neelastická, 2,5 cm x 10 m
Poskytuje zvýšenou pevnost a prevenci při nadměrné zátěží kloubů, svalových úponů a při fixaci pohybového aparátu.
P0831
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, černý
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P3871
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, zelený
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P3874
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, červený
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P3870
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, modrý
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P3872