Trápí vás nespavost? Zkuste zdravotní polštář a změnu návyků
Často nemůžete v klidu usnout a lámete si hlavu, co děláte špatně? Přečtěte si, jak zefektivnit svůj spánkový režim, díky kterému načerpáte fyzickou i psychickou energii pro nový den. Zaveďte do své večerní rutiny pár následujících praktických tipů.
Faktory, které ovlivňují kvalitu spánku
Nekvalitní spánek způsobuje únavu, bolesti hlavy, zažívacích problémů a stresu. Pokud se pokusíte zbavit alespoň některých špatných návyků, okamžitě pocítíte změnu.
To, co jíte před spaním, ovlivňuje kvalitu spánku. Organismus má spoustu práce s trávením a nemá čas regenerovat vaši mysl. Obdobně tělo trpí při pravidelných večerních drincích, kdy musí alkohol rozložit.
Tělo potřebuje pravidelný režim bez velkých výkyvů. Pokud během pracovního dne spíte 6 hodin a o víkendu dvojnásobek, rozhazujete si biorytmus. Pokud se před spaním díváte na displej vyzařující modré světlo, narušujete si produkci hormonu spánku (melatoninu).
Vytvořte si večerní rutinu pro zdravé spaní
Zbavte se nespavosti jednou provždy a po malých krůčcích začněte měnit své návyky. Níže najdete výběr těch nejlepších tipů, jak si nastavit večerní rutinu.
Jezte 2 hodiny před spaním
Dopřejte svému zažívání na večer pohov a připravte si večeři z lehce stravitelných potravin. Vsaďte na zeleninu, lehčí mléčné výrobky nebo teplou polévku či kaši. Pamatujte na střídmost a nejezte dosyta.
Alkohol vyměňte za meduňkový či heřmánkový čaj
V průběhu týdne si dopřejte spíše šálek uklidňujícího čaje. Popíjením teplého nápoje třeba u čtení knihy se krásně naladíte na odpočinek.
Dolaďte svůj spánkový režim
Vstávejte a ulehejte ve stejný čas. Spěte minimálně 8 hodin, u seniorů postačí 6 až 7 hodin. Zkuste to vydržet alespoň 21 dní a uvidíte, že pak nebudete rozumět tomu, proč jste se tak zbytečně trápili.
Omezte modré světlo
Před spaním si zapněte lampičku s teplým světlem, která směřuje dolů, nebo si zapalte svíčku. Vyvarujte se modrému světlu z displejů TV a mobilu.
Pořiďte si kvalitní polštáře a matraci
Zdravotní polštář nebo jiný kvalitní polštář na spaní se správným tvarováním posune váš odpočinek na úplně jinou úroveň. Anatomické podhlavníky se perfektně přizpůsobí tvaru hlavy a krku a vyhoví i těm, kteří hledají polštář pro spaní na boku.
Relaxujte, zklidněte mysl
Pokud nemůžete usnou kvůli stresu v práci, smutku a jiným emocím, zapracujte na tom během dne. Spánek souvisí s naší psychickou pohodou. Pokud vás něco dlouhodobě trápí, vyhledejte terapeuta nebo psychologa. Pomáhá i meditace nebo jiné uklidňující techniky, která vás zbaví negativních myšlenek.
Cvičte a hýbejte se
Běžte před spaním na procházku a lehce se unavte. Pravidelné cvičení stimuluje váš cirkadiánní rytmus, který se podílí na řízení spánkového cyklu. Pořiďte si vhodné pomůcky na cvičení.
Dbejte na ticho, tmu a teplo v ložnici
Vytvořte si ty nejlepší možné podmínky pro zdravé spaní. Spěte pokud možno v tichém pokoji. V průběhu dne v ložnici větrejte, ale také se snažte udržet stejnou teplotu kolem 20 °C. Na noc zatáhněte závěsy.
Kdy navštívit lékaře
Pokud nespavost neustupuje ani po týdnu v novém režimu, navštivte lékaře. Ten určí, zda potřebujete léčbu pomocí léků.
Zajímá vás téma spojené se zdravým spánkem? Přečtěte si také články jak vybrat polštář a jak dostat stres pod kontrolu.
Polštář UNIZDRAV ANATOMIC VISCO
Komfortní anatomický polštář je vyroben z kvalitní NATUR VISCO elastické paměťové pěny.
P3017
Protiroztočové povlaky ProtecSom®
Protiroztočové povlaky a potahy na matrace ProtecSom® účinně brání průniku roztočů a alergenů z matrací i lůžkovin k alergikovi a tím usnadňují léčbu alergií.
P2292