Trápí vás nespavost? Zkuste zdravotní polštář a změnu návyků

Trápí vás nespavost? Zkuste zdravotní polštář a změnu návyků

Faktory, které ovlivňují kvalitu spánku

Nekvalitní spánek způsobuje únavu, bolesti hlavy, zažívacích problémů a stresu. Pokud se pokusíte zbavit alespoň některých špatných návyků, okamžitě pocítíte změnu. 

To, co jíte před spaním, ovlivňuje kvalitu spánku. Organismus má spoustu práce s trávením a nemá čas regenerovat vaši mysl. Obdobně tělo trpí při pravidelných večerních drincích, kdy musí alkohol rozložit.

Tělo potřebuje pravidelný režim bez velkých výkyvů. Pokud během pracovního dne spíte 6 hodin a o víkendu dvojnásobek, rozhazujete si biorytmus. Pokud se před spaním díváte na displej vyzařující modré světlo, narušujete si produkci hormonu spánku (melatoninu).

 

Modré světlo z mobilního telefonu

Vytvořte si večerní rutinu pro zdravé spaní

Zbavte se nespavosti jednou provždy a po malých krůčcích začněte měnit své návyky. Níže najdete výběr těch nejlepších tipů, jak si nastavit večerní rutinu.

Jezte 2 hodiny před spaním 

Dopřejte svému zažívání na večer pohov a připravte si večeři z lehce stravitelných potravin. Vsaďte na zeleninu, lehčí mléčné výrobky nebo teplou polévku či kaši. Pamatujte na střídmost a nejezte dosyta. 

Alkohol vyměňte za meduňkový či heřmánkový čaj

V průběhu týdne si dopřejte spíše šálek uklidňujícího čaje. Popíjením teplého nápoje třeba u čtení knihy se krásně naladíte na odpočinek

Dolaďte svůj spánkový režim 

Vstávejte a ulehejte ve stejný čas. Spěte minimálně 8 hodin, u seniorů postačí 6 až 7 hodin. Zkuste to vydržet alespoň 21 dní a uvidíte, že pak nebudete rozumět tomu, proč jste se tak zbytečně trápili. 

Omezte modré světlo 

Před spaním si zapněte lampičku s teplým světlem, která směřuje dolů, nebo si zapalte svíčku. Vyvarujte se modrému světlu z displejů TV a mobilu. 

Pořiďte si kvalitní polštáře a matraci

Zdravotní polštář nebo jiný kvalitní polštář na spaní se správným tvarováním posune váš odpočinek na úplně jinou úroveň. Anatomické podhlavníky se perfektně přizpůsobí tvaru hlavy a krku a vyhoví i těm, kteří hledají polštář pro spaní na boku

Ustlaná postel

Relaxujte, zklidněte mysl 

Pokud nemůžete usnou kvůli stresu v práci, smutku a jiným emocím, zapracujte na tom během dne. Spánek souvisí s naší psychickou pohodou. Pokud vás něco dlouhodobě trápí, vyhledejte terapeuta nebo psychologa. Pomáhá i meditace nebo jiné uklidňující techniky, která vás zbaví negativních myšlenek.

Cvičte a hýbejte se 

Běžte před spaním na procházku a lehce se unavte. Pravidelné cvičení stimuluje váš cirkadiánní rytmus, který se podílí na řízení spánkového cyklu. Pořiďte si vhodné pomůcky na cvičení

Dbejte na ticho, tmu a teplo v ložnici

Vytvořte si ty nejlepší možné podmínky pro zdravé spaní. Spěte pokud možno v tichém pokoji. V průběhu dne v ložnici větrejte, ale také se snažte udržet stejnou teplotu kolem 20 °C. Na noc zatáhněte závěsy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud nespavost neustupuje ani po týdnu v novém režimu, navštivte lékaře. Ten určí, zda potřebujete léčbu pomocí léků.

Zajímá vás téma spojené se zdravým spánkem? Přečtěte si také články jak vybrat polštář a jak dostat stres pod kontrolu.

Najdete v eshopu

Polštář UNIZDRAV ANATOMIC VISCO

1 250 Kč 1 420 Kč

Komfortní anatomický polštář je vyroben z kvalitní NATUR VISCO elastické paměťové pěny.

kód: P3017

Detail produktu

Protiroztočové povlaky ProtecSom®

od 660 Kč

Protiroztočové povlaky a potahy na matrace ProtecSom® účinně brání průniku roztočů a alergenů z matrací i lůžkovin k alergikovi a tím usnadňují léčbu alergií.

kód: P2292

Detail produktu