Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka je nejznámější a nejběžnější onemocnění . Je dokonce označována jako civilizační choroba . Co vlastně je cukrovka , což je její příčinou a jaké komplikace přináší ?

Glukóza (nejjednodušší cukr) je pro naše tělo jedním ze základních zdrojů energie. Na to, aby se glukóza proměnila na energii je potřebný inzulin, který produkuje slinivka - pankreas. Při cukrovce může tělo přestat produkovat dostatek inzulínu (diabetes mellitus 1. typu), nebo jej nevyužívá správně (diabetes mellitus 2. typu). Oba tyto případy vedou ke zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykémie). Tato zvýšená koncentrace způsobuje poškození krevních cév a dochází k závažným zdravotním problémům.

Příčiny vzniku

  • genetické faktory
  • léky (hlavně kortikosteroidy)
  • chronický zánět pankreatu (slinivky břišní)
  • zvýšená hladina hormonů, které zvyšují produkci glukózy v krvi


Komplikace

Vysoký krevní tlak - přibližně 60 - 65% diabetiků má vysoký krevní tlak. Pacienti s cukrovkou by si měli pravidelně měřit krevní tlak a užívat léky na jeho úpravu, předepsané lékařem. Nekontrolovaný vysoký krevní tlak poškozuje ledviny, oči, urychluje výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.

Kardiovaskulární choroby - pacienti s cukrovkou mají obvykle vyšší hladiny cholesterolu a tuku v krvi jako osoby bez diabetu. S tím je spojeno i riziko předčasného vzniku srdečně cévních onemocnění jako akutní infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda.

Diabetická noha - postižení dolních končetin, které vzniká v důsledku změn cévního systému, nervů nebo také v důsledku hypoglykémie a hyperglykémie. Pacienti by měli dbát na správný výběr obuvi.

Onemocnění ledvin (diabetická nefropatie) - ledviny odstraňují odpadní látky z těla ven. Projevem jejich poškození může být i vysoký krevní tlak.

Najdete v eshopu

Testovací proužky FreeStyle Optium, 50 ks

270 Kč

Testovací proužky slouží k nasávání kapilární krve a na měření přesné hodnoty glykémie v krvi , s možností dokvapnutia krve do 5 vteřin .

kód: P1358

Detail produktu

Testovací proužky Contour Plus, 50 ks

399 Kč

Samonasávací , náhradní testovací proužky na zjištění hladiny glukózy v krvi . Jejich používání zajišťuje snadnou a rychlou aplikaci .

kód: P2137

Detail produktu

Kontrolní roztok Accu-Chek Active Control

428 Kč

Kontrolní roztok pro glukometr Accu-Chek Active Control určený pro běžnou kalibraci glukometru. Používá se jako náhrada vzorky krve.

kód: P0057

Detail produktu

Kontrolní roztok - Accu - Chek Performa Control 2 x 2,5 ml

299 Kč

Kontrolní roztok pro glukometr Accu - Chek Performa určený pro běžnou kalibraci glukometru. Používá se jako náhrada vzorky krve.

kód: P1862

Detail produktu

Glukometr - FreeStyle Optium Neo

610 Kč

Jednoduché měření cukru v krvi. Má velký, podsvícený displej a možnost měření ketolátek v krvi. Délka měření 5 sekund.

kód: P1483

Detail produktu

Lancety Wellion

od 190 Kč

Jednorázové sterilní lancety ( jehličky) vhodné pro všechny druhy odběrových zařízení Wellion určené k uskutečnění šetrného vpichu do tkáně při odběru kapilární krve.

kód: P2128

Detail produktu