Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka je nejznámější a nejběžnější onemocnění . Je dokonce označována jako civilizační choroba . Co vlastně je cukrovka , což je její příčinou a jaké komplikace přináší ?

Glukóza (nejjednodušší cukr) je pro naše tělo jedním ze základních zdrojů energie. Na to, aby se glukóza proměnila na energii je potřebný inzulin, který produkuje slinivka - pankreas. Při cukrovce může tělo přestat produkovat dostatek inzulínu (diabetes mellitus 1. typu), nebo jej nevyužívá správně (diabetes mellitus 2. typu). Oba tyto případy vedou ke zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykémie). Tato zvýšená koncentrace způsobuje poškození krevních cév a dochází k závažným zdravotním problémům.

Příčiny vzniku

  • genetické faktory
  • léky (hlavně kortikosteroidy)
  • chronický zánět pankreatu (slinivky břišní)
  • zvýšená hladina hormonů, které zvyšují produkci glukózy v krvi


Komplikace

Vysoký krevní tlak - přibližně 60 - 65% diabetiků má vysoký krevní tlak. Pacienti s cukrovkou by si měli pravidelně měřit krevní tlak a užívat léky na jeho úpravu, předepsané lékařem. Nekontrolovaný vysoký krevní tlak poškozuje ledviny, oči, urychluje výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.

Kardiovaskulární choroby - pacienti s cukrovkou mají obvykle vyšší hladiny cholesterolu a tuku v krvi jako osoby bez diabetu. S tím je spojeno i riziko předčasného vzniku srdečně cévních onemocnění jako akutní infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda.

Diabetická noha - postižení dolních končetin, které vzniká v důsledku změn cévního systému, nervů nebo také v důsledku hypoglykémie a hyperglykémie. Pacienti by měli dbát na správný výběr obuvi.

Onemocnění ledvin (diabetická nefropatie) - ledviny odstraňují odpadní látky z těla ven. Projevem jejich poškození může být i vysoký krevní tlak.

Najdete v eshopu

Lancety - Exatec 50 ks

109 Kč

Lancety s tenkým hrotem, na méně bolestivou penetraci.

kód: P2138

Detail produktu

Testovací proužky - Wellion Luna Glu 50 ks

495 Kč

Náhradní testovací proužky - Wellion Luna Glu na automatickú diagnóza měření glukózy v krvi pomocí glukometrů Wellion.

kód: P2129

Detail produktu

Testovací proužky - Accu - Chek Performa ( 50 ks )

400 Kč

Testovací proužky slouží k nasátí kapilární krve a na měření množství glukózy v krvi .

kód: P1055

Detail produktu

Testovací proužky - Medtrust light 50 ks

269 Kč

Náhradní testovací proužky Medtrust light na automatická diagnóza měření glukózy v krvi pomocí glukometru Wellion Calla .

kód: P1484

Detail produktu

Glukometr - Wellion Calla light

od 399 Kč 620 Kč

Jednoduchý glukometr se zvláštním tvarem as velkým čitelným displejem, určený diabetikům k měření hladiny glukózy v krvi. Glukometr má paměť na posledních 500 měření.

kód: P1485

Detail produktu

Glukometr - Contour plus ONE set

481 Kč 535 Kč

Glukometr Contour Plus One s mobilní aplikací je určen pro měření obsahu glukózy v krvi.

kód: P2892

Detail produktu