Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka ( diabetes ) - Co je cukrovka a co způsobuje

Cukrovka je nejznámější a nejběžnější onemocnění . Je dokonce označována jako civilizační choroba . Co vlastně je cukrovka , což je její příčinou a jaké komplikace přináší ?

Glukóza (nejjednodušší cukr) je pro naše tělo jedním ze základních zdrojů energie. Na to, aby se glukóza proměnila na energii je potřebný inzulin, který produkuje slinivka - pankreas. Při cukrovce může tělo přestat produkovat dostatek inzulínu (diabetes mellitus 1. typu), nebo jej nevyužívá správně (diabetes mellitus 2. typu). Oba tyto případy vedou ke zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykémie). Tato zvýšená koncentrace způsobuje poškození krevních cév a dochází k závažným zdravotním problémům.

Příčiny vzniku

  • genetické faktory
  • léky (hlavně kortikosteroidy)
  • chronický zánět pankreatu (slinivky břišní)
  • zvýšená hladina hormonů, které zvyšují produkci glukózy v krvi


Komplikace

Vysoký krevní tlak - přibližně 60 - 65% diabetiků má vysoký krevní tlak. Pacienti s cukrovkou by si měli pravidelně měřit krevní tlak a užívat léky na jeho úpravu, předepsané lékařem. Nekontrolovaný vysoký krevní tlak poškozuje ledviny, oči, urychluje výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.

Kardiovaskulární choroby - pacienti s cukrovkou mají obvykle vyšší hladiny cholesterolu a tuku v krvi jako osoby bez diabetu. S tím je spojeno i riziko předčasného vzniku srdečně cévních onemocnění jako akutní infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda.

Diabetická noha - postižení dolních končetin, které vzniká v důsledku změn cévního systému, nervů nebo také v důsledku hypoglykémie a hyperglykémie. Pacienti by měli dbát na správný výběr obuvi.

Onemocnění ledvin (diabetická nefropatie) - ledviny odstraňují odpadní látky z těla ven. Projevem jejich poškození může být i vysoký krevní tlak.

Najdete v eshopu

Testovací proužky Medtrust light ,50 ks

269 Kč

Náhradní testovací proužky Medtrust light na automatická diagnóza měření glukózy v krvi pomocí glukometru Wellion Calla .

kód: P1484

Detail produktu

Testovací proužky FreeStyle Optium ß ketone, 10 ks

390 Kč

Testovací proužky na měření hladiny ketolátek v krvi.

kód: P2850

Detail produktu

Testovací proužky Wellion Luna Glu, 50 ks

495 Kč

Náhradní testovací proužky - Wellion Luna Glu na automatickú diagnóza měření glukózy v krvi pomocí glukometrů Wellion.

kód: P2129

Detail produktu

Lancety Wellion

od 190 Kč

Jednorázové sterilní lancety ( jehličky) vhodné pro všechny druhy odběrových zařízení Wellion určené k uskutečnění šetrného vpichu do tkáně při odběru kapilární krve.

kód: P2128

Detail produktu

Wellion LUNA CHOL na měření cholesterolu, 10 ks

1 150 Kč

Testovací proužky na měření hladiny cholesterolu v krvi pomocí technologie automatického kódování.

kód: P2436

Detail produktu

Pentaphan, 50 ks

250 Kč

PENTAPHAN testovací proužky slouží k analýze moči.

kód: P3091

Detail produktu