Co je cestovní trombóza a jak jí předejít
Při dlouhých letech nebo cestách autem či autobusem se nevyhnete nedostatku pohybu. Cestujte bezpečně a bez starostí a omezte riziko vzniku cestovní trombózy. Přečtěte si, jaké jsou její příznaky a jak jí předejít.
Co je to trombóza?
Jedná se o stav, kdy se v žíle vytvoří krevní sraženina v důsledku pomalejšího toku krve. Ta pak zhoršuje proudění krve a může ucpat cévy. Trombóza nejčastěji postihuje dolní končetiny, ale sraženina se může dostat až do plic a dochází pak k takzvané plicní embolii, která je velmi nebezpečná.
Jako cestovní trombóza se označuje žilní trombóza dolních končetin v souvislosti s dlouhotrvajícím cestováním. Několikahodinový let či jízda autobusem nebo autem ve stejné pozici zatěžuje žíly, které pak musí pracovat usilovněji.
Proč cestovní trombóza vzniká?
V důsledku nedostatku pohybu, nečinného sezení dochází ke svalovému poklesu končetin a zpomalení žilního toku. Při delším cestování je obvyklý nedostatečný pitný režim, který navíc vede k zahuštění krve. Podmínky v letadle, jako je nízká vlhkost a obsah kyslíku ve vzduchu, způsobují rozšíření cév a tím i snížení proudění krve.
Jaké jsou rizikové faktory vzniku cestovní trombózy?
- Obezita
- Kouření
- Těhotenství a hormonální léčba
- Křečové žíly
- V minulosti prodělaná trombóza
- Nedávné úrazy nebo operace dolních končetin
- Věk nad 65 let
- Poruchy krevní srážlivosti
Jak poznat trombózu?
Mezi příznaky žilní trombózy patří bolest, zarudnutí a otok dolních končetin nebo pocity tepla až pálení. Časté je také napětí a pnutí v lýtku. Trombóza se může projevit okamžitě, ale také klidně až 14 dní po ukončení cesty. Za rizikové cestování se považuje to, které trvá 4–8 hodin a více.
Jak předejít cestovní trombóze?
Během cesty co hodinu vstaňte a chvíli se procházejte. Pokud to není možné, alespoň si protáhněte nohy a cvičte s nimi. Omezte pití kávy a alkoholu, místo toho v dostatečném množství pijte čistou vodu nebo čaje. Noste volné oblečení – ponožky s pružným lemem, klidně si také povolte opasek a knoflík na kalhotách.
Využít můžete také podpůrné kompresní punčochy. V případě, že patříte do rizikové skupiny, konzultujte dlouhou cestu s lékařem – může vám předepsat stahovací punčochy v I. nebo II. kompresní třídě nebo protisrážlivé injekce nízkomolekulárního heparinu.
Při cestování si také dejte pozor na akutní blokádu krku a zad – přečtěte si, jak si s ní poradit.
Antidekubitní podložka paty
Slouží jako pomůcka zabraňující vzniku proleženin u dlouhodobě ležících pacientů.
P3078
Bederní polštář na sezení AT03003
Bederní polštář pomáhá předcházet onemocněním bederní páteře v důsledku delší nesprávné polohy v sedě .
P1607
Zádová opěrka
Produkt používaný k prevenci, mírnění nemocí nebo na kompenzaci vlivů poranění páteře tak, že zajistí její správné zarovnání při sezení.
P2556
Balanční židle
Revoluční novinka udržuje vaše zdraví a správné držení těla během celého dne. Tento inovativní design židle pomůže zajistit nejen dobré držení těla, ale i snížení a úlevu bolesti zad.
P2056