Typy berlí: vyberte vhodné kompenzační pomůcky
Lidé po operaci, se zraněním dolních končetin nebo při zhoršené funkci pohybového aparátu se neobejdou bez kompenzačních pomůcek = holí a berlí. Zlepšují stabilitu a poskytují oporu. Navíc zvyšují soběstačnost pacienta. Musíte ale vybrat ty správné. Seznamte se s typy berlí a naučte se s nimi správně chodit.
K čemu se používají berle či hole
Berle a hole patří mezi kompenzační pomůcky, které obecně podporují nebo nahrazují trvale či dočasně ztracené funkční schopnosti. Usnadňují chůzi při snížené pohyblivosti následkem úrazu i při chronickém onemocnění. Poskytují oporu, zvyšují stabilitu při chůzi i stání a snižují zátěž na dolní končetiny. Přináší pacientům jistotu a větší samostatnost.
Nejsou berle jako berle
Typů berlí (holí) existuje celá řada. Zpravidla se liší intenzitou opory, kterou pacientovi poskytují. Při výběru také zohledněte prostředí, ve kterém se s berlemi či holemi budete vy nebo pacient pohybovat.
Vycházkové hole jako základ
Základní oporu přináší vycházkové hole. Ti, kteří potřebují pouze lehkou výpomoc, si vystačí s klasickou holí do jedné ruky. Potřebujete větší jistotu? Pak oceníte hůl s vícebodovou oporou. Nebo naopak nevyžadujete neustálou podporu? Zvolte skládací hůl – při cestování se jednoduše složí a při převozu nezabere příliš místa. Všechny modely bývají zakončeny protiskluzovou gumovou koncovkou.
Francouzské berle pro větší bezpečnost
Francouzské berle se využívají při postižení obou dolních končetin, a to zejména při dlouhodobých problémech. Zajišťují totiž oporu i při větší nestabilitě. Pro větší pocit bezpečí jsou opatřeny protiskluzovou rukojetí i koncovkou. Pro řadu lidí představují pohodlnější verzi opory oproti jiným modelům – část váhy se přenese do rukou a lehce do páteře.
Jak nastavit francouzské berle?
Správná výška hole se odvíjí od výšky postavy. Postavte se na rovný povrch (v botách, pokud berli budete nejčastěji využívat venku), berli umístěte kolmo k zemi rukojetí dopředu a povolte ruku tak, aby vám volně splývala podél boku. Pokud máte zápěstí ve výšce madla, máte berli nastavenou správně. Otestujte to použitím obou berlí – ramena by se vám neměla zvedat nahoru k uším, ani byste se neměli hrbit.
Německé neboli podpažní berle
Německé berle označují klasické podpažní berle, které se nejčastěji používají při zranění jedné nohy v kratším časovém období, například při rekonvalescenci zlomeniny nebo po operaci. Při použití se odlehčí jedna strana a váha těla se přesune do ramen a zad. S berlemi se manipuluje relativně jednoduše, přesto chvíli trvá, než si na ně pacient zvykne. I přes polstrovanou podpažní opěrku můžou při delším stání nebo chůzi nepříjemně tlačit pod paží.
Jak používat podpažní berle?
Základem je optimální nastavení. Opřete berle kolmo o zem několik cm od nohou, ruce svěste podél nich. Mezi opěrku a podpaží by se vám pohodlně měly vlézt dva prsty. Lokty mějte mírně pokrčené, při chůzi je propněte, nezvedejte ramena ani se zbytečně nepředklánějte. Chytněte se madla a udělejte berlemi „krok“, poté přeneste váhu na ramena a pokračujte zdravou nohou.
Vyzrajte na chůzi o berlích
Záleží, s jakým zraněním se potýkáte. Pohybujte se tak, aby vám to bylo příjemné a přirozené.
- Chůze o berlích po schodech – při cestě dolů opřete berle o schod pod sebou, přesuňte zraněnou nohu a následně tu zdravou na stejný schod. Při cestě nahoru začněte zdravou nohou. Zapřete se do berlí a přitáhněte na stejný schod nemocnou nohu a poté i berle.
- Chůze o holi – hůl držte vždy v ruce na zdravé straně těla. Opřete ji mírně před tělem, vykročte nemocnou nohou a poté udělejte krok zdravou nohou.
- Střídavá chůze – zapřete o zem levou berli současně s pravou nohou a následně vyměňte strany. Došlapujte přes patu a udržujte vzpřímený postoj. Tento typ chůze pomáhá udržovat stabilitu při větším zatížení dolních končetin.
- Chůze s přísunem – opřete berle mírně před sebe, mezi ně vsuňte zraněnou nohu a zdravou pak umístěte mírně dopředu. Jedná se o ideální způsob, pokud nemůžete ohnout koleno, nemáte příliš dobrou fyzičku nebo si nejste jistí střídavou chůzí.
Seznamte se s alternativami
Při snížené pohyblivosti se hodí také chodítka, která zajišťují vysokou oporu a stabilitu a usnadňují také vstávání. Vybírat můžete ze statických nebo pojízdných modelů. Při imobilitě využijte invalidní vozíky, mechanické nebo elektronické, které jsou sice dražší, ale zároveň také nejpohodlnější.
Dřevěná berla podpažní - střední ( 100 - 116 cm )
Spolehlivá, pohodlná, výškově nastavitelná německá berle, která zajišťuje pohodlnou oporu při chůzi .
P0021
Držák na hůl, berlu
Dvoudílný držák na hole, berle ke čtyřkolkám nebo invalidním vozíkům.
P1818
Skládací hůl - bronz
Skládací hůl poskytuje podporu při pohybu lidem, kteří mají problémy s mobilitou a osoby se zdravotním postižením.
P3720
Berle podpažní - střední UNIZDRAV ( 110 - 130 cm ) M
Spolehlivá , pohodlná , výškově nastavitelná německá berle , která zajišťuje pohodlnou oporu při chůzi .
P3631