Jak si pomoci při akutní blokádě krku a zad
S akutní blokádou krku se setká v životě takřka každý. K jejímu vzniku stačí málo, ale výsledek je vždy stejný, můžete otočit hlavou jen s bolestí a obtížemi. Zjistěte, jak blokádu uvolníte i sami v domácích podmínkách a kdy už je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Jak poznat akutní blokádu krku
Akutní blokáda krku omezuje volný pohyb hlavou. Někdy bolest vystřeluje do hlavy a do rukou. Blokáda přichází náhle bez předchozích varovných signálů.
Při akutní blokádě je krk ztuhlý, bolest vás většinou nutí mít hlavu ve strnulé (úlevové pozici), která mnohdy znamená mírné nachýlení na stranu. Krční obratle jsou nejpohyblivější částí páteře, které navíc nesou těžkou hlavu. Jsou tedy nejnáchylnější ke vzniku akutní blokády. Když se jeden z obratlů zablokuje, dojde ke stažení a přetížení svalů
Nejčastěji se blokáda krku objevuje po probuzení, po delším čase stráveném v nevhodné poloze, třeba když usnete během cesty letadlem, v autě nebo autobuse. Na vině je mnohdy také prochladnutí krční oblasti.
První pomoc má několik podob
Ztuhlý bolestivý krk musíte uvolnit a postupně rozhýbat. První pomocí je hluboké prohřátí a uvolnění postižené oblasti. Doporučuje se několikaminutové prohřívání na teplotu v rozmezí 40 až 60 °C.
Elektrická dečka na záda a gelové polštářky
K prohřívání se hodí gelové polštářky, které nahřejete v mikrovlnné troubě nebo v horké vodě.
Skvělým pomocníkem je také elektrická dečka na krk. Na dečce si nastavíte požadovanou teplotu a postiženou oblast prohříváte podle potřeby. Vhodnou alternativou k prohřátí a uvolnění svalstva je také infračervená lampa.
Horký ručník nebo lahev s vodou
Pokud žádnou z uvedených vychytávek nemáte, stočte si ručník do ruličky a nahřejte ho parní žehličkou. Před přiložením zkontrolujte teplotu, aby vás ručník nespálil. Počítejte s tím, že ručník poměrně rychle vychladne a budete ho muset znovu nahřívat, žehličku proto ani neschovávejte.
Aby z ručníku teplo neunikalo tak rychle, zabalte ho do alobalu. Další možností je naplnění plastové lahve horkou vodou. Tu pak raději zabalte do ručníku, abyste si nepopálili pokožku.
Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud bolest ani po několika hodinách nepolevuje, navštivte fyzioterapeuta nebo neurologa. Neurolog vám většinou doporučí fixační krční límec a aplikuje vám myorelaxancia, tedy látky sloužící k uvolnění svalů.
Fyzioterapeut se v akutní fázi zaměří na manuální mobilizaci zablokovaných obratlů a uvolnění svalového napětí. Ukáže vám také, jak správně cvičit a co dělat, aby se akutní blokáda neopakovala. Bude ho zajímat, co akutnímu stavu předcházelo. Podle toho se pak zaměří na ergonomii spánku, na váš postoj, sed i pracovní pozici.
Když vás blokády krku trápí často
Pokud na akutní blokády trpíte, vyplatí se vám investice do elektrické dečky na záda, máte jistotu, že se nepopálíte a můžete se při blokádě prohřívat libovolně dlouhou dobu.
Pokaždé, když to na vás přijde, zapište si, co blokádě předcházelo a snažte se problémům vyvarovat. Jestli zjistíte, že vás „ofoukla“ klimatizace v práci nebo v autě, vypínejte ji, nebo si chraňte krk šátkem.
V případě, že se objevuje hned po probuzení, pořiďte si anatomicky tvarovaný polštář, který nabídne krční páteři optimální podporu během spánku. Přečtěte si, jak má vypadat správný ortopedický polštář.
Magnetická bandáž dříku UNIZDRAV
Kompresní bandáž dříku obsahuje 20 magnetů, které vytvářejí optimálníí magnetické pole zaměřené na zlepšení cirkulace krve, uvolnění svalů a zmírnění bolesti.
P4348
Ortopedická opěrka zad, polyesterová
Víceúčelová ortopedická opěrka na postel se snímatelným potahem.
P3530
Navlékač ponožek
Pomůcka při oblékání ponožek zejména pro lidi , kteří mají problém s ohnutím zad nebo kolen .
P1857
Natahovač zad UNIZDRAV PRO
Ergonomický natahovač zad s akupresurními body a otočnou rukovětí k plynulému nastavení sklonu pomůže při bolestech zad, zakřivení páteře a udržení správneho držení těla.
P4302
Ortopedická opěrka zad, polyuretanová
Víceúčelová ortopedická opěrka na postel se snímatelným potahem.
P3820