Diabetes: co je cukrovka a jak se léčí?
Jednou z nejčastějších civilizačních chorob je cukrovka. Jedná se o metabolickou poruchu, při které se špatně přeměňují cukry v těle. Dá se diabetu předejít? Přečtěte si vše, co byste o tomto onemocnění měli vědět.
Co je cukrovka
Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění charakteristické zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Ta vzniká kvůli špatné funkci hormonu inzulinu, který zajišťuje vstup glukózy z krve do buněk svalů a jater, kde se dále zpracovává. Když inzulin nefunguje správně, cukr se hromadí v krvi a vzniká takzvaná hyperglykémie.
Jaké typy cukrovky existují
Diabetes I. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém se tvoří jen nedostatečné množství inzulinu. Často se jedná o dědičné onemocnění a první příznaky se projevují už v dětství.
Při cukrovce II. typu tělo bojuje s inzulinovou rezistencí – buňky na inzulin nedokáží správně reagovat. Tento typ cukrovky se projevuje obvykle až v dospělosti. Zvláštním typem je pak těhotenská cukrovka, která souvisí s kolísáním hladiny hormonů a po porodu zpravidla odezní.
Nejen diabetici doma využijí glukometr – z kapky krve snadno zjistíte aktuální hodnotu cukru v krvi.
Rizikové faktory, které ovlivňují vznik diabetu
U cukrovky I. typu nejsou rizikové faktory zcela známé, pravděpodobně souvisí s genetickou predispozicí a některými druhy virové nebo bakteriální infekce. Mezi rizikové faktory diabetu II. typu patří:
- věk,
- genetika,
- těhotenská cukrovka,
- syndrom polycystických ovarií,
- vysoký krevní tlak,
- kouření,
- obezita a zvýšený cholesterol,
- nedostatek pohybu a nezdravý životní styl.
Jak se projevuje diabetes
Diabetiky ohrožují dva extrémy – vysoká a nízká hladina cukru v krvi. Oba výkyvy se projevují rozdílně. Různé symptomy má také cukrovka I. a II. typu.
Pro diabetes I. typu je charakteristické časté močení, abnormální žízeň, záchvaty velkého hladu a úbytek tělesné hmotnosti, tělesná slabost nebo zmatení. Diabetes II. typu může být kromě žízně a častého močení doprovázen také svěděním a kožní infekcí, pomalým hojením ran, ospalostí a únavou, brněním v končetinách nebo zamlženým viděním.
Projevy hyperglykémie
- Žízeň, časté močení a dehydratace,
- podrážděnost a malátnost,
- rozostřené vidění,
- při neléčení také poškození ledvin, oční sítnice, cév a nervových buněk.
Příznaky hypoglykémie
- Bolest hlavy,
- podrážděnost,
- třes a studený pot,
- ztráta vědomí.
Jak se cukrovka léčí
Diabetes se dá léčit, ale nevyléčí se – jedná se o celoživotní onemocnění. Při cukrovce I. typu se neobejdete bez pravidelných injekcí inzulinu. Všechny typy onemocnění vyžadují dostatek pohybu a dietu, která spočívá hlavně v omezení rychlých cukrů. U diabetu II. typu je zpravidla nutné snížit tělesnou hmotnost (až 90 % cukrovkářů trpí obezitou) a podávat antidiabetika, která zlepšují citlivost buněk na inzulin.
Nepodceňte prevenci
Prevenci proti diabetu I. typu zatím bohužel nelze doporučit. Mezi jeden z nejdůležitějších kroků, jak snížit riziko vzniku cukrovky II. typu, patří zbavit se nadváhy. S tím souvisí pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava založená více na luštěninách, zelenině, bílém masu nebo nízkotučných mléčných výrobcích. Cukrovka II. typu se stala rozšířenou civilizační chorobou, vyvarujte se jí dodržováním zásad zdravého životního stylu.
Kontrolný roztok Wellion Calla, 2,5 ml
Kontrolní roztok ke glukometrem Wellion Calla light a Mini.
P0222
DEKAPHAN testovací proužky na moč, 100 proužků
Diagnostické proužky určené na podrobný rozbor moči.
P4121
Glukometr - Accu - Chek Active
Praktický a jednoduchý přístroj slouží k měření hladiny glukózy v krvi už do pěti sekund.
P0050
Odběrová autolanceta - Accu-Chek FastClix
Odběrové pero je určeno pro diabetiky na bezbolestný odběr kapilární krve pro měření glykémie s možností individuálního nastavení hloubky vpichu (5 poloh).
P2219
Dia pás na inzulínovou pumpu neprůhledný, tyrkysový
Pohodlný elastický diabetický pás s pouzdrem na inzulínovou pumpu.
P4332