Seznamte se s oxygenoterapií aneb s účinky koncentrovaného kyslíku

Seznamte se s oxygenoterapií aneb s účinky koncentrovaného kyslíku

Oxygenoterapie je regenerační a léčebná metoda, která využívá příznivých účinků koncentrovaného kyslíku. Jinými slovy do těla dostanete více než čtyřnásobek kyslíku, který je ve vzduchu. Koncentrovaný kyslík získáte z tlakových lahví nebo z kyslíkového koncentrátoru.

K čemu je dobrá oxygenoterapie

Kyslík ve vyšší koncentraci posiluje imunitu, mozkovou činnost, zlepšuje látkovou výměnu a podporuje tělo v odstraňování toxinů, čistí krev, zmírňuje bolesti hlavy a migrény, dodává energii, uvolňuje ucpaný nos, a dokonce přispívá k tomu, abyste měli hezčí pleť. Koncentrovaný kyslík je oblíbený také mezi sportovci, zlepšuje výkon a zároveň zrychluje následnou regeneraci.

Oxygenoterapie nachází své uplatnění u osob se sníženou saturací kyslíkem, například při léčbě a následné rehabilitaci u onemocněních dýchacího ústrojí, jako je třeba zápal plic. 

Co je koncentrovaný kyslík 

Koncentrovaný kyslík dosahuje 90 až 92 objemových %, což je několikanásobně víc než ve vzduchu. Ten obsahuje pouhých 21 objemových % kyslíku, zbytek vzduchu, který dýcháme, se skládá především z dusíku a dalších plynných látek, jako je argon, neon a xenon. 

Jak lze koncentrovaný kyslík získat

Koncentrovaný kyslík lze získat dvěma způsoby, buď si ho koupíte v jednorázové natlakované kyslíkové láhvi, nebo si pořídíte přístroj – kyslíkový koncentrátor, který umí koncentrovaný kyslík vytvářet z ovzduší.

Kdy sáhnout po kyslíkové láhvi

Natlakované láhve s kyslíkem jsou jednorázové a obsahují většinou 9 až 15 litrů kyslíku, ale můžete si pořídit i velkorysejší láhev o objemu přes 100 litrů. Kyslíkové láhve jsou naplněny kyslíkem o koncentraci 95 až 99 objemových %.

Výhodou jednorázových kyslíkových lahví je jejich přenositelnost. Můžete si je tedy vzít s sebou na hory, ale i do posilovny a všude tam, kde potřebujete podat maximální sportovní výkon. Hned po stisknutí spouště dostanete plně koncentrovaný kyslík. U kyslíkového koncentrátoru chvíli trvá, než se rozjede na plný výkon.

Extra kyslík je vhodné mít u sebe i při vysokohorské turistice. Pokud plánujete delší pobyt v nadmořské výšce přesahující 3 000 metrů nad mořem, vemte si s sebou kyslíkovou láhev. Skvělou vychytávkou je oxymetr, malý přístroj, kterým změříte míru saturace kyslíkem. Snadno tak určíte, jestli jste v normě, či nikoli.

Oxygenoterapie

Kdy a kde se hodí kyslíkový koncentrátor

Kyslíkový koncentrátor je lékařský přístroj napájený z elektrické sítě, který vytváří koncentrovaný kyslík z okolního ovzduší. Takto získaný kyslík dosahuje koncentrace 92 až 95 objemových %. Použití kyslíkového koncentrátoru v domácím prostředí vždy konzultujte s lékařem. V ideálním případě by vám měl zdravotník názorně předvést používání přístroje.

Funkce kyslíkového koncentrátoru

U kyslíkového koncentrátoru sledujte především průtok kyslíku v litrech. Obecně lze říci, že čím je vyšší, tím lépe. Některé modely mají dokonce dostatečný výkon a rozdvojku, takže ho mohou používat dva lidé najednou. Zaměřte se také na ovládací prvky, možnosti nastavení a velikost displeje.

Skvělou vychytávkou je také integrovaný nebulizer, nádobka na přidání éterických olejů, se kterou můžete vyzkoušet inhalační terapii. 

Údržba kyslíkového koncentrátoru

Aby kyslíkový koncentrátor fungoval správně, potřebuje pravidelné čištění a výměnu filtrů. Okolní vzduch, který nasává, prohání přes filtr, který ho zbaví zbytků prachu, pylu a jiných nežádoucích nečistot. Kyslíkové koncentrátory mají vnější a vnitřní filtr. Ten vnější je potřeba čistit jednou za 2 týdny a ten vnější zhruba jednou za 3 měsíce.

maska

Jaké příslušenství je k oxygenoterapii potřeba

Kyslík je potřeba dostat do těla. K tomu slouží nosní kanyly, které se zasouvají přímo do nosních dírek a zachytávají se o uši, hadičkou je pak napojíte na zdroj koncentrovaného kyslíku. Alternativou je kyslíková maska, kterou nasadíte na obličej (nos a ústa) a přichytíte gumičkami podobně jako roušku či respirátor.

Pokud chcete o oxygenoterapii vědět víc, napište nám na obchod@unizdrav.cz nebo zavolejte na 212 246 463