Domácí lymfodrenáž: co to je a na co se používá
Seznamte se s účinnou terapií mízního systému = lymfodrenáží. Tato metoda se využívá mimo jiné ve fyzioterapii a estetické a kosmetické medicíně. Na výběr máte z manuální hmatové techniky, kterou provádí školený lymfoterapeut, nebo přístrojové lymfodrenáže. Seženete také domácí lymfodrenážní přístroje. Zjistěte, s čím vám lymfodrenáž může pomoci.
Co je lymfodrenáž
Lymfodrenáž je účinná a šetrná terapie mízního systému. Zmírňuje otoky, přispívá ke správnému fungování lymfatického systému, odstraňuje škodlivé látky z metabolismu, zlepšuje krevní oběh, okysličuje tkáně a dodává jim výživné látky. Má regenerační, detoxikační a relaxační účinky. Principem lymfodrenáže je mechanicky stimulovat a podpořit odstranění nahromaděných zbytkových tekutin a rozpadových produktů.
Manuální vs. přístrojová lymfodrenáž
Přístrojová lymfodrenáž neboli presoterapie využívá lymfodrenážní přístroje a nafukovací návleky (lymfodrenážní nohavice, kalhoty nebo návleky na paži), které vytvářejí tlakovou vlnu. Manuální lymfodrenáž je náročnější, na druhou se dá snadno postupně zvyšovat tlak, což všechny lymfodrenážní přístroje neumí. Výhodou je také detailní masáž obličeje, které v přístrojové variantě není možná, ale tuto metodu musí provádět pouze proškolený lymfoterapeut.
Na co se používá lymfodrenáž?
Málo pohybu a nesprávné stravování způsobuje, že se zpomaluje lymfa a v lidském těle se nachází mnoho škodlivých látek. To má negativní vliv na organismus a způsobuje vznik různých otoků, pocity unavených a těžkých nohou a další nepříjemnosti. Díky lymfodrenáži se z těla odplavují škodlivé látky, toxiny, soli a odumřelé buňky.
Účinky lymfodrenáže jsou široké. Má pozitivní vliv na:
- trombózu,
- křečové žíly,
- různé druhy otoků,
- kožní onemocnění (ekzémy, akné),
- mozkové příhody,
- sklerózu,
- bolesti hlavy a migrény,
- obezitu,
- kloubní onemocnění (artrózu),
- zácpu,
- oslabenou imunitu,
- artritidu (dnu),
- jizvy po operaci nebo po úrazech,
- detoxikaci a regeneraci organismu.
Lymfodrenáž se dá použít i na kosmetické úkony, jako zpomalení stárnutí pokožky, formování postavy, po liposukci nebo faceliftu. Hodí se také jako prevence, pokud se v rodinné anamnéze často vyskytuje celulitida nebo křečové žíly.
Lymfedém
Lymfedém je onemocnění, které je způsobeno poruchou lymfatického systému a projevuje se otokem měkkých tkání. V těch se hromadí lymfa a objeví se otok, protože lymfatický systém nedokáže dostatečně odvádět nahromaděnou lymfatickou tekutinu. Otok se může objevit na kterékoliv části těla, ale nejčastěji postihuje končetiny. Příčinou vzniku otoku jsou poškozené cévy nebo uzliny, které nedokážou zajistit cirkulaci lymfy.
Mezi nejčastější příznaky lymfedému patří otoky, svědění v rukou, pocity těžkých nohou, tlaku pod kůží, znecitlivění celých končetin nebo jejich částí a problém s ohýbáním končetin v kloubech.
- Primární lymfedém je vrozená nebo dědičná choroba, která se objevuje bez zjevné příčiny. Zpočátku se projevuje v dolních končetinách (kotníky, ruce) a šíří se směrem k srdci. Většinou se rozvíjí v období puberty, ale může nastat i později (těhotenství, infekce, po úrazu), kdy lymfatický systém není schopen zvládat větší zátěž.
- Sekundární lymfedém vzniká v důsledku poranění lymfatického systému a může se objevit v jakémkoliv věku. Spouštěčem poranění jsou většinou úrazy, nádory a jejich operace. Ochrnutí končetin je vysoce rizikovou příčinou rozvoje sekundárního lymfedému.
Kdo nesmí lymfatickou masáž?
Lymfodrenáž se nedoporučuje při:
- onkologických onemocněních,
- glaukomu (oční zelený zákal),
- astmatu,
- plicních onemocněních,
- onemocnění jater, srdce, ledvin (způsobené otokem),
- vysokém krevním tlaku,
- horečce,
- poruchách látkové přeměny (poruchy metabolismu sacharidů, tuků apod.),
- zvýšené činnosti štítné žlázy.
Nedoporučuje se ani při horečkách nebo virózách. Než se do lymfodrenáže pustíte, zkonzultujte se svým lékařem, jestli je pro vás vhodná.
Existuje i domácí lymfodrenáž?
Díky domácím lymfodrenážním přístrojům můžete lymfodrenáž provádět i v pohodlí svého domova. U přístroje na domácí lymfodrenáž si pohlídejte, aby vytvářel realistickou masážní vlnu a dodržoval nastavený tlak. Nezapomeňte zkontrolovat ani kvalitu lymfodrenážních kalhot a dalších návleků.
Co dělat před lymfodrenáží a po ní
Před lymfodrenáží je důležitý zvýšený pitný režim. Doporučuje se vypít kolem 500 ml vody před výkonem. Nepijte alkohol, nekuřte a omezte fyzické aktivity. Těsně před samotnou lymfodrenáží si odskočte na toaletu, nutkání můžete cítit i poté. Po proceduře vypijte 1 až 2 sklenice vody a dodržujte klidový režim.
Dvojitý kabel na lymfodrenážní návlek LEM
Kabel slouží pro připojení dvou návleků k přístroji LEM.
P3068
Lymfodrenážní přístroj pro domácí použití LEM
Lymfodrenážní přístroj je určený k domácí léčbě, pro zdravotnická a rehabilitační centra.
P2962
Návlek na pás k domácímu lymfodrenážnímu přístroji LEM
Návlek je vhodný k lymfodrenážnemu prístroju pre domáce použitie
P3667
Návlek na nohu k domácímu lymfodrenážnímu přístroji LEM
Návlek je vhodné k lymfodrenážní přístroji pro domácí použití
P2993
Návlek na paži k domácímu lymfodrenážnímu přístroji LEM
Návlek je vhodný k lymfodrenážnemu prístroju pre domáce použitie
P3668