Jak vybrat chodítko pro seniory

Jak vybrat chodítko pro seniory

Chodítka slouží jako opora při chůzi pro seniory i pro osoby se sníženou mobilitou. Pokud chcete být samostatnější, nebo byste rádi zjednodušili život někomu z vašich blízkých, seznamte se s jednotlivými druhy chodítek a jejich parametry.

Směrodatné parametry aneb na co myslet před nákupem

Při výběru chodítka berte v potaz, k čemu bude sloužit, kde a jak často se bude nejčastěji používat. Nezanedbatelným parametrem jsou také pohybové možnosti a tělesné proporce budoucího majitele chodítka.

Výška

Všechna chodítka mají nastavitelnou výšku. Na nohách jsou tlačítka, s jejichž pomocí nastavíte potřebnou výšku. Nastavitelná výška se u jednotlivých modelů liší a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 70 do 120 cm.

Tvarování a polstrování područek rukojetí

Modely, které slouží jen k občasnému použití (návštěva u lékaře) nebo k chůzi na krátké vzdálenosti, mají jen jednoduchá protiskluzová madla na ruce z plastu či gumy. Chodítka určená k delšímu chození a stání by měla mít pohodlné měkké loketní opěrky k rozložení váhy.

S kolečky nebo bez

Chodítka se konstrukčně dělí na statická (bez koleček) a pojízdná se 2, 3 nebo 4 kolečky. Na krátké vzdálenosti a občasné použití se hodí modely bez koleček, na častější používání jsou vhodnější chodítka se 3 nebo 4 kolečky. Modely se dvěma kolečky jsou na půli cesty mezi statickými a pojízdnými chodítky.

Chodítka bez koleček – statická chodítka

Chodítka bez koleček se nazývají také kroková či statická chodítka. Při chůzi se střídavě posouvá levá a pravá strana chodítka – otáčí se v kloubních spojích. Kroková chodítka jsou vhodná k chůzi na kratší vzdálenosti třeba po doma. Výhodou je nízká hmotnost a skladnost, snadno je složíte a naložíte do kufru auta. To z nich činí ideální pomůcku pro návštěvy u lékaře

Chodítka se dvěma kolečky

Chodítka se dvěma kolečky jsou kompromisem mezi chodítky bez koleček a těmi kolečkovými. Pohyb s nimi je snazší než s chodítky bez koleček, ale ne tak snadný jako u modelů se čtyřmi kolečky. Při vstávání jsou stabilnější oporou než plně pojízdné modely. Hodí se k chůzi na kratší vzdálenosti po interiéru nebo třeba po zahradě.

Chodítka se třemi nebo čtyřmi kolečky

Chodítka se třemi nebo čtyřmi kolečky jsou nejtěžší, ale nejlépe se s nimi chodí. Hodí se jak do interiéru, tak ven. Pokud sháníte chodítko na procházky, nákupy i k podpoře pohybu po doma, sáhněte po chodítku se čtyřmi kolečky. Kolečková chodítka by měla mít 2 typy brzd. Jednu na lehké dobržďování během chůze a druhou parkovací, která zaaretuje (znehybní) kolečka, ve chvílích, kdy má chodítko posloužit jako opora při vstávání nebo usedání.

Užitečné příslušenství a doplňky k chodítkům

Drobné doplňky dokážou zpříjemnit používání chodítka. Nejbohatší nabídku příslušenství mají pojízdná chodítka. Na uložení osobních věcí a menších nákupů se hodí závěsné košíky, tašky, háčky a poutka. K odpočinku poslouží anatomicky tvarované sedátko, které může být s opěrkou nebo bez. Užitečným doplňkem je také odnímatelný protiskluzový nástavec (podložka) na odkládání talířů nebo podnosu s jídlem.

Chodítko lidem se sníženou mobilitou většinou nestačí. Zdatnější osoby ocení pomůcky s nižší mírou opory, jako jsou berle a hole a těm méně zdatným se bude hodit ještě invalidní vozík.