Jak usnadnit seniorům pohyb

Jak usnadnit seniorům pohyb

S přibývajícím věkem se smysly i pohybové schopnosti postupně zhoršují. Činnosti, které vaši (pra)rodiče ještě před pár lety zvládali bez problémů, se pro ně stávají čím dál obtížnější. K usnadnění a zpříjemnění života mnohdy stačí pár malých úprav a užitečných pomůcek a senior může bez problémů fungovat dál. Udělejte si chvilku a zjistěte, jak a čím jim pomoct.

Zlepšení stability a podpora pohybu 

Nejčastějším problémem seniorů je postupné zhoršování stability a mobility, což je klíčové pro samostatný a hlavně bezpečný pohyb. Aby se starší člověk cítil při chůzi a vstávání jistější, mnohdy stačí vhodná berle nebo vycházková hůl, která mu dodá potřebnou oporu, když zavrávorá. Vyšší stupeň opory nabízí chodítka. Na kratší pochůzky stačí statická chodítka. Na delší vycházky jsou ideální volbou pojízdná chodítka se sedátkem, na které si může senior kdykoli a kdekoli sednout.

Bezpečnost v koupelně 

Koupelna je plná hladkých povrchů, ostrých hran a překážek, které méně mobilní člověk překonává jen s velkými obtížemi. V ideálním případě by měla být koupelna přestavěná do bezbariérové podoby. Pokud na to není čas nebo finanční prostředky, přidejte alespoň pár bezpečnostních prvků, které zvýší komfort při užívání.

Protiskluzové podložky do vany – proti uklouznutí

Častým kamenem úrazu jsou hladké povrchy. Zajistěte je protiskluzovými podložkami, které pomocí přísavek můžete přilepit jak do vany, tak do sprchového koutu nebo na hladkou dlažbu

Madla do koupelny – na přidržení

Do kritických míst přidejte podpůrná madla, která dodají seniorovi stabilitu. Zejména při vstupu do vany nebo do sprchy. Ideální jsou madla k navrtání. Existují i modely s přísavkami, ale ty mohou napáchat víc škody než užitku, když se odlepí v nejméně vhodnou chvíli.

Schůdky do vany – k překonávání vysokých bariér

Při vstupu do vany mají senioři problém s překonáváním vysoké bariéry. S tím jim pomůže schůdek nebo schůdky, díky kterým okraj snadno překročí. 

Sedačky do vany a židle do sprchy – stabilita během mytí

Během mytí dodá seniorovi stabilitu sprchová židle nebo sedačka do vany. Židle do sprchy je samostatně stojící a lze ji umístit i kamkoliv. Senior se na ní může pohodlně převléct a poté ji přesunout do sprchy. Sedačka do vany se pokládá přímo na okraje vany.

Pohodlné používání toalety

Seniorům často činí potíže také usedání a vstávání ze záchodové mísy. To jim usnadníte přidáním madel, která jim pomohou udržet rovnováhu. Madla můžete navrtat do zdi nebo zvolit přenosnou alternativu ve formě toaletních opor, které jen nasadíte na mísu. Užitečným pomocníkem jsou také vyvýšená prkénka neboli zvyšovače wc. Díky nim si senior nemusí sedat tak nízko a snáze se mu vstává. 

Pokud je senior méně mobilní, ale postaví se, pořiďte mu toaletní křeslo nebo židli, kterou je možné umístit kdekoliv v bytě třeba hned vedle postele.

Jak uvažovat při výběru pomůcek pro seniory

Pokud si nejste jisti, jaké pomůcky by se vašim rodičům nebo prarodičům skutečně hodily, zeptejte se jich, projděte si s nimi jejich denní rutinu a zaměřte se především na koupelnu a toaletu. Zjistěte, zda se bez problémů dostanou do i z vany a čeho se při tom přidržují. Pomozte jim s úpravou bytu tak, aby mohli žít klidný, bezpečný a důstojný život i ve vyšším věku. Pokud chcete vědět o dané tématice víc, podívejte se na další článek, kde najdete podrobnější informace o tom, jak a čím vybavit koupelnu a toaletu pro seniora.