Jak ulevit astmatu? Vsaďte na čističku vzduchu se zvlhčovačem
Astma patří mezi chronická onemocnění dýchacích cest, která navzdory dnešní vyspělé medicíně nejde zcela vyléčit. Naštěstí existuje několik způsobů ke zmírnění jeho projevů. Kromě omezení rizikových faktorů, jako je obezita a kouření, se zaměřte na vyladění vlhkosti a čistoty vzduchu v domácnosti a na pracovišti.
Zaměřte se na čištění vzduchu ve vnitřních prostorách
V místnostech, kde astmatici tráví hodně času, musí být vzduch s minimem alergenů způsobujících astmatické záchvaty. Účinně se jich zbavíte pomocí čističky vzduchu. Velice efektivně si poradí s prachem, plísní, pylem, poletavými alergeny z domácích mazlíčků, plyny a zápachy z vaření či kouření.
K používání čističky přidejte pravidelné větrání a vysávání pomocí kvalitního vysavače s prachovým filtrem, který zachytí poletující alergeny. Lidé s astmatem by se měli vyhýbat také klimatizovaným a zakouřeným místnostem.
Hlídejte správnou vlhkost a teplotu vzduchu
Pamatujte také na udržování správné vlhkosti v bytě či domě. Příliš suchý vzduch způsobuje vysychání sliznic. Negativně ovlivněna je také odolnost vůči infekcím, tedy schopnost zachycovat viry a bakterie, kterým se v nevětraném a sušším prostředí náramně daří. Může se objevit i nepříjemný kašel a neustálý pocit žízně.
V místnostech udržujte ideálně teplotu 20 °C a relativní vlhkost 40–60 %. Toto vám pomůže monitorovat čistička vzduchu se zvlhčovačem nebo samotný zvlhčovač vzduchu. Jedná se o poměrně skladné a cenově dostupné přístroje, které však zvýší úroveň života každého astmatika. Při výběru zvlhčovače vzduchu pro děti se zaměřte spíše na jeho výkon než vzhled.
Ultrazvukový zvlhčovač v moderní domácnosti
Ultrazvukové zvlhčovače jsou mnohem tišší a méně náročné na spotřebu elektrické energie v porovnání s parními zvlhčovači. Pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru promění vodu v mikroskopické kapky a ventilačním systémem je pak vyfukují do vzduchu v podobě mlhy. Ta se následně odpařuje a dochází ke zvýšení vlhkosti vzduchu.
Co by se astmatikům ještě mohlo hodit
Ve výbavě astmatika by neměl chybět ani inhalátor. Mohou posloužit jak k inhalačnímu dávkování předepsaných léků, tak k účinnému pročištění dýchacích cest pomocí Vincentky či jiné minerální vody.
Kompresorový inhalátor promění tekutý lék na aerosol díky vzduchu, který je do něj vháněn kompresorem. Parní a solné inhalátory uklidní dutiny a poskytnou péči astmatikům i na cestách.
Trápí vás i častá nachlazení nebo problémy s dýcháním? Vyzkoušejte pravidelnou oxygenoterapií nebo inhalování. Tyto metody dlouhodobě a účinně ovlivní vaše dýchací ústrojí.
Filtrační sada k čističce vzduchu -Pegasus
Filtrační sada předfiltr + aktivní uhlíkový filtr. Tyto filtry zabraňují propouštění škodlivých látek do ovzduší.
P2741
Náhradní karbonový filtr k čističce vzduchu UNICLEAN
Náhradní filtr uhlíkový filtr k čističce vzduchu UNICLEAN.
P3823
Náhradní filtry k čističce vzduchu Therapy Air Ion
Tyto speciální filtry nepropouštějí znečišťující látky a vypouštějí jen zcela čistý vzduch .
P2196
Náhradní vysokokapacitní AOCTM filtr k čističce vzduchu WINIX T1 SMART
Náhradní vysokokapacitní AOCTM filtr s aktivním uhlím.
P2734
Náhradní True HEPA filtr k čističce vzduchu WINIX T1 SMART
Náhradní True HEPA filtr s antibakteriálním uhlím.
P2735
Náhradní filtry k čističce vzduchu Therapy Air Ion
Tyto speciální filtry nepropouštějí znečišťující látky a vypouštějí jen zcela čistý vzduch .
P4130