Co na karpální tunel
Pociťujete brnění, necitlivost či bolesti prstů a zápěstí, které vás budí hlavně v noci? Možná jde o syndrom karpálního tunelu, který patří mezi časté onemocnění z povolání. O co vůbec jde, co ho způsobuje a jak se projevuje, zjistíte v článku. Přinášíme i tipy, co na karpální tunel pomáhá.
Co je karpální tunel
Karpální tunel je úzký průchod na vnitřní straně zápěstí mezi předloktím a dlaní, který tvoří zápěstní kůstky a vazivo. Skrz něj probíhají cévy, devět šlach ohýbačů prstů a nervová vlákna, z nichž nejdůležitějším je středový nerv = nervus medianus, který přenáší senzorické informace, jako je chlad, teplo, tlak nebo bolest, z prstů a motorické stimuly z mozku do ruky. Dojde-li k útlaku středového nervu a zhorší-li se prokrvení, dochází k brnění prstů, snížené citlivosti prstů a bolesti v zápěstí. V takovém případě se hovoří o syndromu karpálního tunelu.
Syndrom karpálního tunelu představuje nejčastější úžinový syndrom (postižení periferních nervů způsobená útlakem nervu okolními strukturami). Postihuje zejména osoby mezi 40–60 lety, častěji jím trpí ženy a za život se vyskytuje až u 4 % populace. Řadí se na první příčky nemocí z povolání. Syndrom karpálního tunelu zpravidla postihuje dominantní ruku.
Příznaky karpálního tunelu
- Brnění a mravenčení prstů,
- nepohodlí v oblasti zápěstí, dlaně a prstů,
- slabost, trnutí a necitlivost,
- pálení a bolest,
- pocit oteklých prstů bez viditelného otoku,
- snížená schopnost uchopit, stisknout a udržet předměty.
Zpočátku se příznaky karpálního syndromu objevují hlavně nad ránem, kdy budí pacienty. S postupujícím onemocněním se vyskytují také během dne, častěji při manuální práci. V pokročilém stádiu se dostavují i v klidovém režimu bez jakékoliv zátěže.
TIP: Úlevu od bolesti a otoku přinesou chladivé obklady.
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního syndromu
Nejčastější příčinou vzniku je nadměrné a opakované přetížení svalů vyvolané nadměrným ohýbáním a natahováním zápěstí. Rizikovým faktorem jsou také stejné opakované pohyby zápěstím, jako je například klikání myší nebo psaní na klávesnici či časté řízení. Příčinou bývá také přenos vibrací z přístroje na ruku (práce s příklepovou vrtačkou či pneumatickým kladivem). K útlaku nervu v karpálním tunelu přispívá také zadržování vody během těhotenství nebo menopauzy a růst cysty či nádoru v této oblasti.
Není výjimkou, že syndrom karpálního tunelu vzniká i v důsledku anatomických změn v oblasti karpálního tunelu, jako jsou následky zlomeniny kosti zápěstí, vrozený úzký karpální tunel či výskyt kostních výrůstků (osteofytů). Syndrom karpálního tunelu se může rozvinout při onemocněních, jedná se například o diabetes, alkoholismus, ale i nedostatečný příjem potravy.
Co pomáhá na karpální tunel
K léčbě karpálního tunelu můžete přistupovat několika způsoby. Nejlepší je vsadit na prevenci, která se částečné překrývá s konzervativní léčbou v počátcích onemocnění. Jde zejména o:
- správná ergonomie pracovního místa: užívejte ergonomické podložky pod myš a klávesnici, zjistěte, jak správně sedět u počítače, a dbejte na správné držení těla během celého pracovního dne.
- dostatečný odpočinek: pokud se nemůžete vyhnout činnostem způsobujícím potíže s rukou, dopřejte si alespoň pravidelné přestávky během opakovaných činností a protáhněte zápěstí.
- pravidelné cvičení: vyzkoušejte protahovací cviky ideálně pod dohledem fyzioterapeuta.
- ortézy na zápěstí: při náročných aktivitách sáhněte po ortéze na zápěstí, která vám poskytny podporu.
- zásady zdravého životního stylu: vsaďte na zdravou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržujte zdravou hmotnost, obezita a nadváha i cukrovka patří mezi rizikové faktory.
Od nepříjemných pocitů vám pomůže lokální ošetření v podobě gelů a mastí. Kromě ortéz můžete vyzkoušet také tejpy, které zápěstí zafixují. Seznamte se s tejpováním pod vedením proškoleného pracovníka, abyste si zbytečně neuškodili. Pomáhá také fyzikální terapie a výživové doplňky – nejvíce to platí pro vitamíny ze skupiny B.
Pokud selže konzervativní léčba, je nutné přikročit k chirurgickému zákroku, po kterém následuje intenzivní rehabilitace a péče o ránu. Než se pustíte do samoléčby, konzultujte svůj stav s lékařem.
Allga San Mobil Krém 50ml
Kosodřevinový hřejivý krém na bolesti zad, svalů, kloubů, při pohmoždění a podvrtnutí.
P2103
Ortéza zápěstí s výstuží
Prodyšná, anatomicky tvarovaná ortéza zabezpečuje účinnou stabilizaci předloktí a zápěstního kloubu.
P4470
Bandáž zápěstí UNIZDRAV
Bandáž poskytuje podporu při syndromu karpálního tunelu, zmírňuje bolest a otoky, předchází přetížení a natáhnutí zápěstního kloubu.
P4145
Ortéza zápěstí - dlouhá
Anatomicky tvarovaná bandáž zápěstí slouží k jeho zpevnění, pomáhá při poškození a zánětu šlach.
P2551
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, červený
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P3870