Termoterapie: kdy aplikace tepla a chladu tělu prospívá
Termoterapie využívá blahodárných účinků tepla a chladu. Slouží především jako doplňková léčba a její formy najdete i při oblíbených lázeňských procedurách. Termoterapie ulevuje od bolesti, podporuje zlepšení krevního oběhu a prospívá také duševnímu zdraví. Jaké další benefity přináší? Zjistěte, kdy je aplikace tepla a chladu vhodná a s čím vám může pomoci.
Co to je termoterapie?
Termoterapie je druhem fyzikální terapie. Jedná se o léčebné procedury využívající termické podněty, tedy teplo nebo chlad, které následně pozitivně působí na organismus. Jde také o oblíbené lázeňské procedury, jako jsou parafínové či bahenní zábaly. Účinky termoterapie souvisí se zúžením a rozšířením kapilár, malých artérií a žil, což vede ke snížení bolestivosti a otoků, urychlení hojení, k uvolnění svalů, zlepšení prokrvení, celkové regeneraci po sportovním výkonu nebo ke zlepšení imunopatologických reakcí.
Druhy termoterapie
- Pozitivní termoterapie – během ní se do těla přivádí teplo. Pomáhá při bolestech a svalovém napětí. Mezi pomůcky, které se při pozitivní terapii využívají, patří klasické sauny a infrasauny, nejrůznější nahřívací pomůcky, jako je termofor nebo termogelové polštářky, infralampy nebo horská slunce. Pozitivní termoterapie se dále dělí na suchou a vlhkou (koupele, pára).
- Negativní termoterapie – neboli kryoterapie naopak teplo z těla odvádí. Jedná se o poměrně krátké působení velmi nízkých teplot (až −160 ℃). Používá se k tlumení zánětů, snížení bolestivosti a otoků nedávných zranění, posílení obranyschopnosti, snížení stresu a zvýšení hladiny endorfinů v těle. V profesionálních zařízeních narazíte například na kryosauny, pro použití v domácích podmínkách sáhněte po chladicích pomůckách.
Podle rozsahu se oba typy termoterapie dělí dále na celkovou a částečnou. Při celkové termoterapii je ošetřeno celé tělo například v kryokomoře nebo infrasauně. Částečná termoterapie probíhá lokálně a zaměřuje se na konkrétní místo na těle.
TIP: Objevte účinky infralampy a zjistěte, jak vybrat nejvhodnější infračervenou lampu.
S čím termoterapie pomáhá
Pozitivní termoterapie
- Zvyšuje přítok krve do kůže tím, že se krevní cesty rozšiřují, čímž se zvyšuje také přívod kyslíku a živin do tkání.
- Uvolňuje a regeneruje svaly.
- Zmírňuje ztuhlost kloubů.
- Urychluje hojení.
- Redukuje otoky.
- Tiší menstruační křeče.
- Podporuje činnost imunitního systému a detoxikaci těla.
Negativní termoterapie
- Působí protizánětlivě a antiedematicky (proti otokům).
- Znecitlivuje nervová zakončení v dané oblasti a mírní tak bolest.
- Pomáhá vyplavit endorfiny, které působí analgeticky.
- Ideální řešení pro akutní fázi zranění.
- Využívá se při drobných chirurgických zákrocích.
- Posiluje obranyschopnost.
- Pomáhá při revmatických a autoimunitních onemocněních.
- Z estetického hlediska také působí proti celulitidě.
Kdy chladit a kdy zahřívat
Aplikace tepla a chladu má svá pravidla. Při nesprávném použití byste si totiž mohli spíš uškodit než ulevit od problému. Teplé obklady totiž nejsou vždy tím nejvhodnějším řešením. Nedávná zranění a otoky ocení spíše terapii chladem. Teplé zábaly jsou vhodnější při chronických potížích. Projděte si konkrétní příklady, kdy používat teplé a chladivé obklady.
Pozor na kontraindikace
Termoterapie je sice zdraví prospěšná a účinná na řadu problémů, není ale vhodná pro každého. Mezi kontraindikace negativní termoterapie patří vysoký krevní tlak, onemocnění srdečního nebo oběhového systému, alergie na chlad, kardiostimulátor, onkologická onemocnění nebo těžká anémie. Pozitivní termoterapii byste se měli vyhnout, pokud trpíte srdeční insuficiencí, akutním zánětem, nádorovým onemocněním nebo při těhotenství. Termoterapii by se měli vyhnout i lidé s cukrovkou či dermatitidou.
Před jakoukoliv formou fyzikální terapie se poraďte se svým lékařem. Pokud při termoterapii pociťujete byť jen mírné nepohodlí, proceduru okamžitě zastavte a konzultujte s lékařem, který vám navrhne vhodnou alternativu.
Zjistěte, jaký je rozdíl mezi infralampou, horským sluncem a biolampou.
Přenosná infrasauna s FIR technologií
Kompaktní a skladatelná infrasauna s FIR technologií, ideální do menších bytových prostorů či chat
P4116
Vyhřívací USB pás na kříže a podbřišek 2v1 bez powerbanky – grafénová technologie
Inteligentní vyhřívací pás s USB napájením a inovativní grafénovou vyhřívací technologií pro uvolnění bederní části páteře i podbřiška.
P3623
Aquatherm gelový polštář, 18 x 30 cm
Polštář naplněný gelem dle potřeby chladí nebo ohřívá požadované místo.
P3904
Infračervená lampa BEURER IL 21
Zdravotnická pomůcka založená na principu léčby světlem se širokým spektrem uplatnění.
P1449
Vyhřívací polštář BEURER HK 25
Vyhřívací polštář produkuje příjemné teplo, je vhodná na různé bolesti těla, na záda, klouby, břicho, krk. Pomáhá k prokrvení a uvolňuje svalstvo.
P0904