Jak vybrat nástavec na WC nebo toaletní židli
V důsledku zranění, nemoci nebo s vyšším věkem se často musíte potýkat se zdravotními problémy, které vás omezují při každodenních činnostech. Kvůli omezené pohyblivosti může být i použití toalety velmi obtížné. Ulehčete sobě nebo jinému uživateli vykonávání potřeby prostřednictvím nástavce na WC nebo toaletní židle, které zvyšují soběstačnost a snižují riziko pádu. Přečtěte si užitečné rady, které vám pomohou s výběrem.
Usnadněte (si) používání toalety vhodnými pomůckami
Pro seniory, osoby s omezenou pohyblivostí nebo pacienty po závažné nemoci či zranění představují toalety kritické místo, kde je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Užitečnou pomůckou je nástavec na WC. Pro osoby, které už si na toaletu samy nedojdou, ale dokáží se postavit, jsou vhodnější toaletní křesla. Zjistěte, na co se při výběru zaměřit a podle čeho tyto zdravotnické toaletní pomůcky vybírat.
TIP: Se zvýšenou hygienou vám pomůžou vhodné inkontinenční pomůcky, které využijí nejen imobilní pacienti. Přečtěte si, jak vybrat inkontinenční pomůcky, aby maximálně vyhovovaly jejich uživateli.
Jednoduché řešení představuje nástavec na WC
Nástavec na WC zvýší bezpečnost i komfort při používání toalety. Slouží ke zvýšení posedu, čímž usnadňuje sedání a vstávání. WC nástavce jsou univerzální a kompatibilní s většinou běžných záchodových mís. Setkáte se s několika typy, které se od sebe liší použitým materiálem, tvarem nebo rozměry.
Výška
Zjistěte si, jakou výšku posedu potřebujete. Vhodná výška WC nástavce souvisí s potřebami uživatele a jeho schopnosti se pohybovat. Ideální výšku zjistíte jednoduše.
- Změřte nohy od podlahy po místo těsně nad kolenem.
- Poté změřte aktuální výšku záchodového prkénka od podlahy.
- Odečtěte naměřenou výšku prkénka od délky nohou. Výsledkem je ideální výška nástavce na WC, kterou potřebujete. Výška sedátka by měla dosahovat k podkolenní jamce.
Nástavec na WC s madly, nebo bez?
Nástavce s madly můžou mít zabudované opěrky. Vzhledově se podobají stoličce s opěrnými nožkami. Madla poskytnou uživateli oporu, o kterou se může při vstávání zapřít. Madla pořídíte také zvlášť. Stojí buď samostatně vedle toalety, nebo je přivrtáte do zdi a získáte tak opravdu spolehlivou oporu. Pohlídejte si jejich nosnost, aby vyhovovaly i osobám s větší váhou.
Tvar
WC nástavce můžou být různých tvarů. Nejčastěji se setkáte s kulatými nebo obdélníkovými. Důležité je, aby byly ergonomické a pohodlné pro daného uživatele.
Materiál
Nástavce na WC se vyrábí z různých materiálů, které ovlivňují pevnost, stabilitu a odolnost, nejčastěji z plastů. Setkáte se také s WC nástavci z měkčeného materiálu = polyuretanové pěny. Ty jsou vhodné pro uživatele citlivé na otlaky nebo pro osoby s artritidou. Všechny nástavce na toaletu se vyrábí z dobře omyvatelných materiálů, které se snadno udržují. Vyčistíte je mýdlovou vodou i dezinfekčním prostředkem.
Upevnění
Systém fixování WC nástavce na mísu se liší. Některé modely jsou opatřené klipy, jiné jednoduchými šrouby. Další modely stačí na mísu pouze položit. Pokud toaletu používá více lidí, zvolte nástavec na WC, který jednoduše nasadíte a zase sundáte, aby ostatním nepřekážely.
Toaletní křeslo využijí hlavně méně pohybliví
Pro osoby s výrazně omezenou pohyblivostí, pro které je chůze namáhavá a hrozí při ní riziko pádu, se více hodí WC židle, které uživatelům umožňují bezpečně vykonat potřebu. Co si pohlídat při výběru?
- Výška – toaletní křesla bývají vybavená zvýšenou záchodovou mísou, což usnadňuje sedání i vstávání. U některých modelů se dá výška nastavit.
- Sedátko – musí být pohodlné. WC židle bývají polstrované, což ocení i osoby náchylné na otlaky.
- Madla a opěrky – zádová opěrka je u toaletních křesel samozřejmostí. Boční madla můžou být odklopná, což usnadňuje snadnější přesun méně pohyblivých osob.
- Materiál – sedadlo i opěrky se vyrábí z voděodolného a dobře omyvatelného materiálu. To platí i pro samostatnou a odnímatelnou sanitární nádobu.
WC židli můžete umístit i nad toaletu a díky polstrovanému krytu se dá využívat také jako klasická židle. V nabídce najdete také toaletní křesla s kolečky, která jsou ideální pro imobilní osoby a dají se použít i při přesunu z místa na místo. Zjistěte, jak ještě usnadnit seniorům a méně pohyblivým osobám pohyb.
Zaměřte se také na každodenní hygienu
U osob se sníženou pohyblivostí je třeba dbát na zvýšenou hygienu. K tomu musíte často pořídit koupelnové pomůcky, které s péčí pomůžou. Ať už jde například o protiskluzové podložky do vany, nebo sprchová lůžka, vhodné doplňky celý proces značně ulehčí. Podívejte se, jak ještě můžete nejen seniorům usnadnit každodenní hygienu.
Připravte se na domácí péči o seniory nebo nemocné s předstihem.
Sprchový invalidní vozík toaletní MASTER
Sprchový invalidní vozík je používán pro osobní hygienu pro imobilní pacienty.
P3633
Zvyšovač WC s příklopem, 10 cm
Univerzální toaletní nástavec s příklopem, poskytuje maximální komfort pro pacienty při potížích se sezením nebo vstáváním.
P2726
Toaletní křeslo pojízdné Komoda 45
Pojízdné toaletní křeslo slouží jako náhrada wc pro pacienty, kteří mají pohybové problémy. Je možné jej používat i jako vozík na přesun pacienta.
P3674
Toaletní židle výškově nastavitelná UNIZDRAV
Toaletní židle určená jako náhrada WC pro pacienty, kteří mají pohybové problémy. Je výškově nastavitelná.
P2807
Sprchový invalidní vozík
Sprchový invalidní vozík se používá pro osobní hygienu pro imobilní pacienty.
P2858