Jak usnadnit seniorům každodenní hygienu
Koupelna a toaleta jsou plné kluzkých povrchů, vysokých bariér a ostrých hran. Pro seniory a lidi se sníženou mobilitou představují nejnebezpečnější místnosti v domě a často jsou pro ně místem úrazu. Ideální, ale ne vždy proveditelnou možností, je přestavba do bezbariérové podoby, výměna sanity a obkladu. Riziko snižují také bezpečnostní pomůcky, které zabrání podklouznutí a ztrátě stability.
Pomůcky, které zvýší bezpečnost v koupelně
Projděte si se seniorem jeho hygienickou rutinu a zmapujte kritická místa. Podle toho zvažte, kde by se mu mohla hodit nějaká stabilizační pomůcka.
Zabezpečení hladkých povrchů
Základem jsou protiskluzové podložky do vany i do sprchového koutu. Na spodní straně mají přísavky, které je udrží na místě. Když je v koupelně hladká dlažba, přidejte protiskluzovou podložku také přímo před vanu.
Zajištění stability při pohybu po koupelně
Během pohybu po koupelně se hodí madla, která se navrtávají do zdi. Madla se vyrábí v délce 30 až 80 cm a ve většině případů mají nosnost až 100 kg. Na trhu jsou sice k mání i madla s přísavkou, ale mají nižší nosnost a hrozí, že se v nejméně vhodné chvíli odchlípnou.
Jedno madlo ukotvěte přímo nad vanu nebo do sprchového koutu tak, aby na něj senior pohodlně dosáhl i z pozice, ve které se myje. Další přidejte k umyvadlu a také všude tam, kde by ho senior mohl potřebovat.
Koupání ve vaně
Pro usnadnění vstupu do vany nebo sprchového koutu s vyšším okrajem se hodí jednostupňový popřípadě dvoustupňový schůdek.
Stabilita během mytí
Pokud má senior problém s usedáním a vstáváním z hluboké vany, doplňte ji závěsným sedátkem, které se zahákne o okraje. Mytí ve sprše zjednoduší speciální stoličky s vykrojením na intimní oblasti.
Oblékání a svlékání bez vrávorání
V koupelně, ideálně vedle umyvadla, umístěte omyvatelnou stoličku, na kterou se může senior posadit, když se svléká, obléká nebo se věnuje hygieně.
Co je potřeba k mytí imobilních osob
Užitečnou pomůckou je sprchové lůžko, které na první pohled připomíná běžnou nemocniční postel. Lůžko má pogumovaný povrch, polštář na zvýšení hlavy a odtokový otvor se špuntem. Lůžka mohou být buď elektricky poháněná, nebo hydraulická - k polohování využívají mechaniku.
K mytí vlasů na lůžku lze použít nafukovací gumové umyvadlo, které obepne krk a zabrání namočení lůžka a ramen pacienta. Některé modely jsou vybaveny také mobilní sprchou. Ta se skládá ze zásobníku vody a ze sprchové hlavice.
Jak zjednodušit používání toalety
Kritickým místem pro seniory je také toaleta. Vstávání a sedání na mísu usnadní madla navrtaná do zdi. Aby se senior mohl zapřít oběma rukama, měla by být madla nalevo i napravo od záchodu.
Pokud se chcete vyhnout vrtání, zvolte pomocné toaletní opory. Ty se na mísu jen nasunou a pomáhají s udržováním rovnováhy. Užitečnou pomůckou je také nástavec na prkénko, zvýší mísu až o 10 cm. Pro málo mobilní pacienty, kteří si sice nemohou dojít až na záchod, ale postaví se, jsou nejlepší volbou toaletní stoličky.
Zvyšovač WC UNIZDRAV se sklápěcími opěrkami, 12 cm
Toaletní nástavec s protiskluzovými opěrkami rukou ulehčuje používání WC osobám s pohybovými těžkostmi.
P4286
Hygienické sáčky na toaletu
Jednorázové sáčky slouží jako hygienická pomůcka na toaletu.
P2281
Toaletní křeslo nepojízdné UNIZDRAV
Výškově nastavitelná toaletní židle slouži jako náhrada WC pro pacienty se sníženou pohyblivostí.
P4326
Deska na přesun osoby
Plastová deska, která usnadňuje přesun osoby z jednoho místa na druhé.
P2511