Jak vybrat antidekubitní matraci
Dekubity jsou bolestivé, znepříjemňují pacientům život a špatně se hojí, proto je lepší jim předcházet. Pro lidi dlouhodobě nebo trvale upoutané na lůžko je nejlepší prevencí antidekubitní matrace. Správně zvolený model dokáže zabránit vzniku až 95 % případů proleženin. Seznamte se s výhodami jednotlivých typů a vyberte si ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.
Prevence vzniku dekubitů
Proleženinám lze předcházet polohováním, masážemi a udržováním čisté a suché pokožky. K tomu se hodí speciální kosmetika: antidekubitní mycí emulze, čisticí pěny, krémy a oleje. Zatížená místa potřebují pravidelné masírování a změnu polohy každé 2 hodiny, což je časově i fyzicky náročné. S tím vám pomůžou aktivní antidekubitní matrace a polohovací pomůcky.
Aktivní antidekubitní matrace
Aktivní matrace jsou zjednodušeně řečeno pohyblivé nafukovací matrace. Skládají se ze vzduchových komor, které se střídavě nafukují a vyfukují. O pohyb vzduchu a nahuštění se stará elektrický kompresor. Díky změnám tvrdosti jednotlivých zón se střídá zatížení těla a snižuje se riziko vzniku proleženin.
Aktivní antidekubitní matrace se dělí podle konstrukce:
- Bublinkové a válcové modely bez pěnové podložky, které se pokládají na stávající matraci. Nafukovacích komory mají tvar čtverců (bublinek) nebo válců.
- Matrace s pěnovou podložkou se pokládají přímo na rošt postele a skládají se ze spodní nosné konstrukce a ze svrchní nafukovací části, která má válcovitý povrch.
Na co se zaměřit při výběru
Některé aktivní antidekubitní matrace nabízí doplňkové funkce, které zpříjemní jejich používání. Seznamte se s těmi neužitečnějšími:
- Možnost nastavení doby cyklu. Doba cyklu totiž udává v jakých časových intervalech se mění nahuštění jednotlivých vzduchových komor. Nejčastěji se pohybuje od 8 do 25 minut. Hi-tech modely nabízí vlastní regulaci.
- Samostatný okruh pro polštář. U kvalitnějších modelů je nahuštění v buňkách pod hlavou statické. U levnějších typů se opora hlavy mění.
- Rychlé vyfouknutí nabízí modely se systémem CRP.
- Rychlé nafukování zase označuje funkce autofirm.
- Kontrolka tlaku vás upozorní na únik vzduchu, takže nemusíte matraci kontrolovat pohmatem.
- Statický režim zastaví pohyb vzduchu v komorách. Využijete ho při mytí nebo podávání jídla.
Pasivní matrace
Kromě aktivních existují také pasivní antidekubitní matrace. Na první pohled připomínají běžné matrace a jako takové je lze také používat. Hodí se především pro pacienty s nízkým rizikem vzniku proleženin. Konstrukce pasivních matrací je rozdělena do anatomických zón. Svrchní vrstva je příčně i podélně perforovaná a zářezy zajišťují rovnoměrné rozložení váhy, cirkulaci vzduchu, odvod vlhkosti a termoregulaci.
Na co si dát pozor při výběru
Potah by měl být voděodolný, paropropustný, snímatelný a pratelný na 95 °C, abyste mohli matraci jednoduše udržovat v čistotě.
- Pokud máte polohovací postel, vybírejte jen mezi matracemi, které se hodí na tento typ lůžka.
- U každé matrace je uvedena minimální i maximální nosnost. Při výběru vemte v potaz váhu pacienta.
Užitečné polohovací doplňky
Pro péči o pacienty dlouhodobě upoutaných na lůžko se hodí také odlehčovací a polohovací pomůcky. Ty slouží k ochraně a odlehčení zatěžovaných míst nebo k polohování.
- Antidekubitní chrániče jsou polstrované návleky, které se nasazují na nejzatíženější místa, jako jsou paty a lokty. Odlehčují je a podporují v nich cirkulaci krve.
- Polohovací pomůcky mají podobu klínů, podložek nebo válců. Slouží ke střídavému podpírání a odlehčování různých partií těla. Nejčastěji se vkládají pod hlavu, krk, kolena, kotníky, ruce nebo páteř. Záleží na typu a tvaru pomůcky.
Pokud potřebujete poradit s výběrem antidekubitní matrace, doplňkové kosmetiky a pomůcek, obraťte se na nás, rádi vám poradíme.
Antidekubitní matrace UNIZDRAV MEDICAL X3
Antidekubitní matrace s jádrem z viscoelastické pěny často označována jako paměťová pěna nebo líná pěna. Viscoelastická pěna je unikátní typ polyuretanové pěny, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě.
P3008
Antidekubitní matrace s kompresorem UNIZDRAV
Antidekubitní matrace zmírňuje tlak na nejvíc zatěžované opěrné body ležícího pacienta, čím pomáhá předcházet kožním lézím a zmírňovat už vzniknuté dekubity.
P1765
Antidekubitní matrace s kompresorem KOMFORT
Antidekubitní matrace komfort je určen pro dlouhodobě ležící pacienty jako prevence před proleženinami. Je vhodný pro klasické i polohovací postele.
P3242
Antidekubitní matrace proti proleženinám UNIZDRAV MEDICAL X5
Pasivní, nemocniční matrace s jádrem z PUR pěny, která je odolná a prodyšná, vyniká svou výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností.
P3010
Aktívní antidekubitní matrace na polohovací postel s toaletou Multibed a Home
Kompresorová matrace proti proležaninám se systémem cyklického střídání tlaku pomáhá chránit dlouhodobě ležíci pacienty před dekubity.
P4288
Antidekubitní matrace UNIZDRAV MEDICAL X2
Antidekubitní matrace s jádrem ze studené pěny má vynikající pružnost, tvarovou stálost, prodyšnost a dobře odvádějí vlhkost, která vzniká při nadměrném pocení.
P3007