Jak předcházet stresu
Stres může být pozitivní. V extrémních situacích aktivuje adrenalin, noradrenalin a kortizol, které mobilizují k větší aktivitě a rychlejšímu jednání. Pokud je však stres chronický, mění se v negativní stres neboli distres. Tento typ stresu oslabuje organismus, má negativní dopad na psychiku a vyvolává řadu emocí, jako je strach, úzkost a smutek. Jak se tedy vypořádat se stresem, když má negativní podobu?
Co je to stres?
Stres je automatická fyziologická reakce na jakoukoli situaci, která ohrožuje, zahlcuje nebo vyžaduje okamžitou akci. Tělo nedokáže rozlišit skutečné a domnělé hrozby a na každou z těchto situací reaguje stejně - reakcí „bojuj, nebo uteč“.
Znáte ten pocit, když srdce začne bít rychleji, krevní tlak a tepová frekvence se zvýší a dýchání se zrychlí? Tělo takhle reaguje, aby získalo kyslík a zvýšilo svou kapacitu. Díky tomu je člověk připraven bojovat nebo utéct před nebezpečím.
Typy a příznaky stresu
Rozlišují se tři typy stresu: akutní, chronický a traumatický. Akutní stres vzniká v důsledku náhlého ohrožení. Chronický trvá dlouhodobě a provází jej neustálé napětí, vyčerpání a snížená schopnost regenerace. Traumatický stres je naopak reakcí na život nebo zdraví ohrožující situace.
Mezi příznaky chronického stresu, které se nejčastěji objevují v každodenním životě, patří:
- únava a potíže se spánkem,
- zrychlená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak,
- přetrvávající myšlenky,
- problémy se soustředěním,
- bolesti hlavy, nevolnost, křeče, bolesti svalů,
- sociální stažení, podrážděnost,
- pocity smutku, frustrace, hněvu, úzkosti,
- srdeční choroby, nižší imunita, vypadávání vlasů, bolesti na hrudi.
Účinné způsoby, jak se vypořádat se stresem
Každému vyhovuje něco jiného, jiný druh relaxu, utěšení a dalších možných řešení, jak se zkrátka uklidnit. Inspirujte se následujícími 4 tipy, které ve většině případů fungují.
Nezapomeňte na správnou stravu
Snažte se vyhýbat nebo omezit potraviny, které zvyšují hladinu stresu. Kofein a nikotin jsou stimulanty, a proto stres spíše zvyšují, než aby ho snižovaly. Alkohol, používaný v malém množství, je také stimulant, a proto není v žádném případě vhodným prostředkem proti stresu. Nápoje obsahující kofein nebo alkohol je lepší nahradit vodou nebo bylinkovými čaji.
Snažte se také omezit rafinované cukry, které se nacházejí v mnoha zdánlivě slaných výrobcích, jako jsou pikantní pokrmy, chléb a dresinky. Cukr způsobuje pokles energie a únavu, což může zhoršovat vnímaný stres. Jezte nutričně vyvážená jídla a doplňujte si všechny vitamíny a minerály.
Hýbejte se
Zařaďte do svého denního režimu pravidelnou fyzickou aktivitu. Pravidelné aerobní cvičení snižuje celkovou úroveň napětí, zlepšuje a stabilizuje náladu a zlepšuje spánek a sebevědomí. Pouhých pět minut cvičení stimuluje účinky proti úzkosti a pomáhá bojovat proti stresu.
Fyzické cvičení také snižuje hladinu stresových hormonů a zvyšuje toleranci vůči stresovým podnětům. Vyrazte ven nadechnout se čerstvého vzduchu, na kolo, zaplavat si, zkrátka si vyberte sport, který máte rádi a věnujte se mu o něco více.
Dbejte na hygienu spánku
Špatná kvalita spánku zvyšuje stresové reakce, vylučuje se kortizol podobně jako při skutečném výskytu stresových podnětů. Stres může přerušit spánek nebo vám zabránit jít brzy spát, proto se několik hodin před spaním věnujte činnostem, které vám pomohou se uvolnit. Můžete si dát teplou koupel nebo si přečíst knihu, která vás nebude stresovat.
Nezapomeňte se vyhýbat obrazovce počítače, telefonu nebo televize. To pomůže vašemu mozku vypnout bdělý režim a zklidnit se, což povede ke kvalitnějšímu spánku. Snažte se chodit spát zhruba v podobnou dobu a spát alespoň 8 hodin každou noc. Nechte odpočinout i vaší krční páteř a dopřejte ji speciální péči v podobě zdravotního polštáře.
Mluvte se svými blízkými
Stres ovlivňuje úsudek a způsobuje, že se události zdají být děsivější, než ve skutečnosti jsou. Rozhovor s někým blízkým vám může pomoci najít řešení a uvolnit napětí, které se ve vás nahromadilo. Kvalitně strávený čas s někým, koho máte rádi je někdy tím nejlepším lékem.
Malými krůčkami zkuste pár z těchto tipů zařadit a uvidíte, že se vše obrátí k lepšímu. V souvislosti se stresem by vás mohl zajímat i článek o nespavosti.
Zdravotní polštář s tvarovou pamětí W0460
Zdravotní tvarovaný polštář se přizpůsobí tvaru hlavy a krku , zatímco pacient spí na boku nebo na zádech . Pěna si uchová " v paměti " tvar hlavy a působí jen slabým protitlakem , cirkulace krve je zlepšená .
P0123
Relaxační gelové brýle
Gelové relaxační brýle jsou pohotová a účelová pomůcka pro zmírnění bolestí hlavy, migrény a relaxaci. Doporučujeme po operaci očních víček.
P2588
Podpora páteře UNIZDRAV
Podpora páteře s možností nastavení sklonu opěradla v rozmezí 45 ° - 75 ° . Slouží k odpočinku , čtení , psaní nebo sledování televize na posteli .
P2931
Masážní ježek na plátně malý 35x19 cm (iplikátor)
Masážní iplikátor k odstranění bolesti.
P0105
Masážní přístroj Shiatsu BEURER MG 145
Masážní polštář se čtyřmi masážními hlavicemi a tepelnou funkcí , pomocí kterého dopřejete úlevu unaveným , nataženým nebo bolavým svalům , prostřednictvím příjemné masáže .
P1738
Vyhřívací polštář BEURER HK 25
Vyhřívací polštář produkuje příjemné teplo, je vhodná na různé bolesti těla, na záda, klouby, břicho, krk. Pomáhá k prokrvení a uvolňuje svalstvo.
P0904