Krokem k lepšímu zdraví: na co jsou ortopedické vložky
Dopřejte svým nohám úlevu v podobě ortopedických vložek do bot. Ocení je jak ti, kteří se potýkají se zdravotními problémy, tak i lidé, kteří si chtějí při chůzi, běhu či dlouhém stání dopřát extra pohodlí. Zjistěte, na co jsou ortopedické vložky dobré a proč se je vyplatí používat také preventivně.
Proč používat ortopedické vložky
Celodenní nošení ortopedických vložek do bot poskytuje efektivní terapii, která zmírňuje nebo úspěšně odstraňuje společně s vhodným cvičením velké množství zdravotních problémů. Klíčový je výběr správného typu ortopedických vložek podle určené diagnózy, obtíží a účelu použití.
Klasické vs. ortopedické vložky
Ortopedické vložky ve srovnání s těmi klasickými mívají větší hloubku a pevnější výztuhu ve střední části. Výška a tvar se liší podle účelu využití. Přinášejí řadu zdravotních benefitů a ulevují bolavým nohám. Častokrát se také vyrábí z kvalitnějších materiálů. Ortopedické vložky do bot odlehčují přetěžovaným místům a pomáhají zlepšit správné postavení chodidel.
Pro koho jsou vhodné
Ortopedické vložky ocení zejména lidé, u kterých došlo k tvarové změně chodidel, ať už se jedná o vrozenou dispozici, následek zranění či jiné příčiny. Hodí se ale pro všechny věkové kategorie a pro ty, kteří svým nohám chtějí dopřát úlevu a větší pohodlí. Využijí je také sportovci, jejichž chodidla jsou zejména při dopadech během běhání či doskoků více zatěžována.
Seznamte se s výhodami ortopedických vložek
Ortopedické vložky do bot:
- rovnoměrněji rozkládají tlak na plochu chodidla;
- zlepšují stabilitu při chůzi a kontrolu pohybu;
- pomáhají zmírnit otoky, pálení a trnutí nohou;
- vyrovnávají kotníky a navádějí chodidla do správného osového postavení;
- tlumí nárazy a změkčují došlap;
- snižují bolest paty;
- zmírňují únavu nohou a svalů;
- zvyšují pohodlí;
- stabilizují chodidla, aby při námaze neměnila svůj tvar;
- zmírňují bolest nohou i zad v těhotenství nebo při nadváze;
- pomáhají rychleji zregenerovat dolní končetiny při nadměrné zátěži.
Myslete na to, že poloha chodidel je klíčová pro správné držení celého těla. Ortopedické vložky, tak pomáhají nejen chodidlům, ale také kolenům, kyčlím a zádům.
S jakými problémy vám ortopedické vložky pomohou
Nejčastěji se ortopedické vložky do bot využívají při rozdílné délce nohou, patních ostruhách, vbočeném palci, vysoké klenbě nebo plochých nohách. Dále se používají při:
- nesprávném pohybu dolních končetin (např. kolena do X),
- vbočeném kotníku,
- bolesti a únavě během delšího stání,
- jakékoliv změně tvaru chodidla (délky, šířky),
- pohybu po malé ploše chodidla,
- zvýšeném tlaku na patu a špičku chodidla,
- ztvrdlé kůži pod klouby prstů,
- bolesti a přecitlivělosti v oblasti nožní klenby,
- zhoršené stabilitě,
- vychýlení kotníku (supinaci),
- bolestivosti Achillovy šlachy,
- bolesti bederní páteře ad.
TIP: Pokud vás trápí ploché nohy, poohlédněte se také po polštářcích na podporu příčné a podélné klenby.
Funkce ortopedických vložek
Využití ortopedických vložek má 4 základní funkce. Jedná se o prevenci, kdy nošení zdravotních vložek do bot výrazně zmírňuje riziko vzniku degenerativních změn chodidla, o stimulaci, která napomáhá ke správnému pohybu, kompenzaci vyrovnávající nevhodné pohybové stereotypy při chůzi či běhu a korekci určitého problému, například propadající se příčné nebo podélné klenby.
Nespoléhejte pouze na ortopedické vložky
Důležitý je také výběr vhodné obuvi. Patrně nejideálnější konstrukcí je uzavřená (plná) pata a špička. Podpatek i s podešví by u dětí neměl přesáhnout 2 cm, u dospělých 4 cm. Klíčová je i správně zvolená velikost. Bota by nikde neměla tlačit a měla by nabídnout dostatečný prostor pro pohyb prsty. Pamatujte na to, že bota by se měla přizpůsobit noze, ne naopak. Vsaďte na zdravotní obuv, která tyto kritéria splňuje.
Pokud se nechcete vzdát klasických bot a měnit celý botník, vybavte obuv alespoň zdravotní vložkou či jinou ortopedickou pomůckou, která obuv výrazně vylepší. Ideální jsou zejména do bot s vysokými podpatky. Velmi oblíbené jsou i podpatěnky a patičky, které ulevují od bolesti a zmírňují i další problémy.
Hradí ortopedické vložky do bot zdravotní pojišťovna?
Ze zdravotního pojištění se hradí pouze ortopedické vložky na míru, které se vyrábí podle individuálních potřeb. Kdo může předepsat ortopedické vložky? Ortoped, rehabilitační lékař, revmatolog, diabetolog, traumatolog nebo lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky. Indikací bývají složité vady nohy, kombinace více deformit nebo například diabetická noha. Pacient dostane poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, jehož platnost je 30 dnů od data vystavení. Poukaz může být v papírové i elektronické podobě.
Akupresurní chodník UNIZDRAV
Akupresurní podložka má léčebné účinky, příznivě působí při bolestech hlavy, zubů, posiluje imunitní systém.
P2869
Chránič a korektor hallux valgus s oddělovačem prstů, 2 ks
Kombinovaná silikonová pomůcka řeši problémy s vbočeným palcem, citlivost palcového kloubu a deformaci prstů.
P4331
Tříčtvrťové ortopedické vložky
Speciální anatomické vložky podporují klenbu chodidla, změkčují došlap a chrání patu před nadměrným tlakem při chůzi.
P4357
Ortopedické půlvložky
Kožené ortopedické vložky do přední části obuvi s metatarzálním zvýšením a podporou příčné klenby.
P4356
Podpatěnka Airflex
Podpatěnka pro snížení mikrošoků při chůzi a úpravu výšky paty v obuvi.
P1581