Co pomáhá na menstruační bolesti?
Menstruační bolesti trápí řadu žen a i když jsou nepříjemné, patří k běžným projevům menstruačního cyklu. Křeče zvládnete pomocí léků, ale zkuste na to jít přírodní cestou a analgetikům se vyhnout. Zjistěte, co na menstruační bolesti pomáhá a kdy se vyplatí jít k lékaři.
Co způsobuje menstruační bolesti
Za menstruačními křečemi a bolestmi v podbřišku stojí stahy dělohy, které napomáhají vylučovat části děložní sliznice v případě, že nedojde k oplodnění vajíčka. Sílu stahů ovlivňují prostaglandiny – látky podobné hormonům. Při silné menstruační bolesti navíc dochází ke stlačení cév a nedostatečnému prokrvení, což bolest ještě zvyšuje. Vliv může mít také hormonální nerovnováha mezi estrogeny a progesteronem.
Síla menstruačních křečí je u každé ženy jiná. Určitou roli v tom také hrají dědičné predispozice. Kromě bolesti podbřišku je běžné i napětí v tříslech, průjem, zácpa, zvracení nebo bolest beder či prsou. Velmi silné menstruační bolesti můžou vznikat také důsledkem poruchy či onemocnění, proto svůj stav zkonzultujte s gynekologem, a to zejména v případě, že vás bolesti vyřadí z běžných každodenních činností.
Jak zmírnit menstruační bolesti aneb začněte už při PMS
Mnoho žen trpí premenstruačním syndromem, který se projevuje například únavou, bolestí hlavy, výkyvy nálad, zhoršením stavu pleti, nezvladatelnou chutí k jídlu nebo naopak nechutenstvím či tlakem v podbřišku. Často pomůže změna životního stylu. Nejen na začátku menstruace, ale už během PMS se vyhněte:
- kofeinu, nikotinu a dalším stimulačním látkám,
- alkoholu,
- rafinovanému cukru (čokoládu raději nahraďte ovocem),
- stresu,
- vyššímu množství soli, která zadržuje vodu v těle.
Zjistěte, co pomáhá na menstruační křeče
Důležitý je zdravý životní styl, který zahrnuje pestrou stravu a dostatek kvalitního spánku. Zaúčinkovat může také jóga a další relaxační techniky. Co dalšího zmírňuje menstruační bolesti?
Teplo a klid
Teplo zmírňuje křeče i bolest. Vyzkoušejte vyhřívací pomůcky, jako je například termofor, vyhřívací pás na podbřišek nebo hřejivý polštářek plněný levandulí či mátou. Uvolnění vám dopřeje také horká koupel. Ale pozor, teplo uvolňuje stěny cév, může tak dojít k silnějšímu krvácení, proto se nenahřívejte příliš dlouho.
Bylinky
Vsaďte na přírodní léčbu menstručních bolestí pomocí bylinek. Zmírňují křeče, tlumí bolesti a mohou upravit hormonální problémy či nepravidelnou menstruaci. Z bylinných čajů sáhněte po třezalce, drmku, kontryhelu, řebříčku nebo maliníku. Bylinky můžete vyluhovat a přidat také do koupele.
Využijete je také při aromaterapii. Vyzkoušejte esenciální olej z levandule, šalvěje nebo cypřiše.
Pohyb
Při menstruaci pohybové aktivity rozhodně nejsou tabu. Naopak během cvičení se vyplavují hormony, které tlumí bolest, i ty, které vám zvednou náladu. Vypotíte zadržovanou vodu, a i když se vám do cvičení zpočátku nechce, budete se poté cítit lépe. Vždy ale naslouchejte svému tělu a s fyzickou aktivitou to nepřežeňte. Vhodná je třeba jóga nebo pilates. Poté si dopřejte uvolňující masáž.
Vitamíny a minerály
Doplňky stravy také mohou ovlivnit bolestivý cyklus. Doplňte vitamíny skupiny B, C, D a E. Z minerálů je nejdůležitější hořčík, který pomáhá nejen při menstruačních bolestech, ale také například při křečích v nohou. Není na škodu vyzkoušet také vápník a zinek.
Akupunktura a tejpování
Na menstruační bolesti má pozitivní vliv také akupunktura. Vždy se ale nejprve poraďte se svým lékařem a svěřte se do rukou odborníka – stimulace některých bodů totiž může zvýšit krvácení. Na oblíbenosti roste také tejpování, a to i při bolestivé menstruaci. Tejpy se lepí na podbřišek i do oblasti kříže. Pokud s tejpováním nemáte zkušenosti, nechte se odborně proškolit nebo zajděte za fyzioterapeutem, který vám tejpy nalepí.
Analgetika
Pomoci si můžete také analgetiky, které zabírají nejrychleji. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a dodržujte doporučené dávkování. Pozor by si měli dát ti, kteří mají potíže se žaludkem – tabletky by ho mohly podráždit.
Kdy je čas navštívit lékaře
Mírné křeče a bolesti jsou naprosto normální a během pár dnů vymizí. Pokud vás ale trápí silné menstruační bolesti, které vás vyřadí z běžného života, navštivte svého gynekologa. Za bolestivou menstruací totiž může stát mnoho onemocnění, jako jsou myomy, cysty nebo endometrióza, proto je nejlepší navštívit lékaře co nejdříve.
Aquatherm gelový polštář, 18 x 30 cm
Polštář naplněný gelem dle potřeby chladí nebo ohřívá požadované místo.
P3904
B-komplex Forte UNIZDRAV, 50 + 10 kapslí zdarma
Doplněk stravy s komplexem vitamínů B potřebných pro fungování celého organismu.
P3533
Kinezio tejp Ares 5 cm x 5 m, béžový
Kinezio tejpy pomáhají tišit bolest, přinášejí úlevu během zánětlivých stavů a posilují oslabené svalové tkáně.
P2224
Termofor láhev s obalem, 2l
Pomůcka s podélným žebrováním , které zvýrazňuje pocit tepla .
P1604
Fytopharma GYNASTAN ženský čaj 20 x 1 g
Bylinný ženský čaj příznivě působí při ženských obtížích jako je bolestivá menstruace nebo problémy v přechodu.
P1888
Vyhřívací USB pás na podbřiško bez powerbanky – grafénová technologie
Inteligentní vyhřívací pás s USB napájením a inovativní grafenovou vyhřívací technologií pro uvolnění bolesti resp. křečí v podbřišku během menstruace.
P3629