Co na zánět šlach: jak ho poznat a co na něj pomáhá
Zánět šlach je nejčastěji způsoben dlouhodobou nadměrnou zátěží při sportu nebo při práci. Nejvíce bývají postiženy šlachy na rukou, ale mohou být zasaženy i dolní končetiny a další svaly na těle. Zjistěte, jakou prevenci zvolit, jak poznat zánět šlach a jak ho léčit. Navíc přinášíme i tipy na zdravotní pomůcky, které zmírní projevy onemocnění.
Jak poznat zánět šlach
Šlacha je tkáň, která spojuje sval s kostí. Její hlavní funkcí je přenášet svalovou sílu, tedy pohybovat určitou částí těla. Kolagenní vlákna jsou hlavní složkou šlachy, kryjí vaziva, která bývají postižena nejčastěji. Riziko roste spolu s věkem, kdy šlachy ztrácí svou pružnost.
Zánět šlach neboli tendinitida se vyvíjí velmi pomalu a na první pohled ji nemusíte ani poznat. Mnohdy stačí větší zátěž při sportu. Na vině může být i dlouhodobá rutinní činnost při ruční práci nebo také při práci na počítači. Bez správné regenerace a používání bandáží bývá průběh onemocnění velice bolestivý.
Příznaky zánětu šlach
Příznaky zánětu šlach zahrnují zvýšenou citlivost (bolest), svědění v místě vznikajícího zánětu, otok a zarudnutí postižené oblasti. Dále je oblast teplejší a citlivější na dotek a bolest se objevuje hlavně při pohybu, ale někdy také v klidu. Mezi hlavní projevy patří také nepříjemné pálení a bodání.
Nejčastější typy zánětu šlach
Nejčastěji jsou postiženy ruce – zánět šlach v předloktí nebo v kloubu zápěstí, a nohy – zánět Achillovy šlachy, zánět šlach na nártu nebo v kotníku. Dále je náchylná také bederní oblast. Typy zánětů šlach:
- Hnisavá tendinitida je způsobena pyogenními bakteriemi, které se vyskytují jinde v těle nebo se na šlachu dostanou z okolí. Tento typ zánětu šlach se může rozšířit do dalších oblastí a způsobit i odumření postižené šlachy.
- Revmatoidní tendinitida se podobá revmatoidní artritidě, což je onemocnění postihující především velké klouby. V tomto případě jsou klouby obvykle bolestivé, téměř nepohyblivé a oteklé.
- Tenisový loket představuje přetížení svalů v přední části předloktí. Pacienti mívají bolesti kloubní šlachy v oblasti loketního kloubu. Vyskytuje se u sportovců, ale také u lidí, kteří pracují manuálně a rutinně, což zahrnuje práci na počítači, časté psaní na klávesnici apod.
- Lupavý prst postihuje nejčastěji šlachy palců. Pokud v těchto šlachách vzniká zánět, pohyb palcem je neplynulý a trhavý.
Příčiny zánětu šlach
Vznik zánětu šlach může postihnout lidi obou pohlaví a každého věku, s věkem ale jeho riziko stoupá. Velmi často jím trpí jedinci, kteří přetěžují šlachy na rukou a dolních končetinách. Zánět šlach bývá také spojený s dalšími zdravotními obtížemi. Mezi nejčastější příčiny zánětu šlach patří:
- nadměrná zátěž,
- opakované pohyby,
- nedostatečné zahřátí a protažení při sportu,
- poranění šlachy,
- autoimunitní poruchy.
Co pomáhá na zánět šlach
Obvykle se doporučuje omezení pohybu svalu, jehož šlacha je postižena. V případě, že trpíte na zánět šlach na nohou, přijde vhod kotníková ortéza, ortéza na Achillovu šlachu nebo ortéza na nárt, které nohu zafixují. Urychlí regeneraci a také ulehčí každodenní fungování. Když pocítíte zlepšení můžete ortézu vyměnit za kotníkovou bandáž. Pokud trpíte na záněty šlach častěji, ale pořád se chcete intenzivně věnovat svému oblíbenému sportu, pořiďte si preventivně sportovní ortézu na kotník.
Prevenci nepodceňujte ani v případě, že vás trápí vbočené kotníky – patní kost je vbočená a pata nestojí kolmo na zemi. Vbočené kotníky způsobují ochablost vazů, které jsou náchylnější ke vzniku zánětu. Používejte proto ortopedické vložky do bot.
Obdobné pomůcky použijte i v případě zánětu šlach na rukou, tzn. ortézu na prst ruky nebo loketní bandáž. Chránit bederní oblast můžete také pomocí bandáže beder.
Bolestivá místa ledujte pomocí chladicích pomůcek. Kromě ortézy nebo bandáže můžete sval zpevnit také tejpy. Pokud ale s tejpováním nemáte zkušenosti, nechte to na odborníkovi.
Jak léčit zánět šlach aneb podpořte tradiční léčbu
Léčbu podpoříte i fyzikální terapií, jako je ultrazvuk, laser nebo rehabilitace. Jestliže aktivně sportujete a chcete se po úrazu dostat zpátky do formy co nejdříve, zvolte pomůcky v kategorii pro sportovce určené k rehabilitaci a snížení zánětlivé reakce. Pokud bude onemocnění vyžadovat fixaci sádrovou dlahou nebo bude přetrvávat po delší dobu, pořiďte si berle a hole pro ulehčení chůze
Bandáž na tenisový a golfový loket UNIZDRAV
Bandáž je určená ke snížení zatížení namáhaných svalů lokte.
P4140
Ortopedické vložky s aktivním uhlím
Perforovaná anatomicky tvarovaná vložka, která udržuje správný tvar chodidla.
P1592
Elastická podpora kotníku
Pomůcka vhodná při bolestech členka způsobených zraněními a při velké zátěži . Výborná i jako prevence .
P0428
Lýtková bandáž UNIZDRAV
Elastická bandáž poskytuje optimálnu kompresiu lýtkového svalstva, zmierňuje bolesť a zabraňuje vzniku ďalších úrazov.
P4137
Bandáž na tenisový loket
Bandáž na tenisový loket je vyrobena z inovativní a patentované neoprenové technologie Cool Max.
P3003
Aquatherm gelový polštář, 18 x 30 cm
Polštář naplněný gelem dle potřeby chladí nebo ohřívá požadované místo.
P3904