Zvyšte vaši ochranu před viry správným použitím roušky nebo respirátoru
Ochrana nosu a úst je v období virové epidemie a v době pandemie nutností. Češi ani Evropané na to nejsou zvyklí a při výběru, používání i údržbě ochranných pomůcek dělají přirozeně chyby. Udělejte si v tom jasno. Zjistěte, jaká pomůcka je tou pravou a jak se správně používá.
Druhy pomůcek na ochranu dýchacích cest
Ke krytí dýchacích cest slouží roušky, respirátory, polomasky a celoobličejové masky.
Roušky
Úkolem roušky je ochrana vašeho okolí před patogeny, které vydechujete. Částečné chrání i vás. Zachytává totiž kapénky přenášející viry. Roušky mohou být opakovaně použitelné nebo jednorázové. K opakovanému použití jsou vhodné modely z bavlny nebo nanotextilie, které lze sterilizovat. Modely z nanotextilie se sterilizují ozonem nebo horkým vzduchem, bavlněné roušky se vyvařují nebo perou na 90 stupňů.
Respirátory
Respirátoru se odborně říká filtrační polomaska a jeho primárním úkolem je ochrana nositele, tedy vás. Na evropském trhu existují 3 filtrační třídy: FFP1, FFP2 a FFP3. Liší se mezi sebou stupněm účinnosti a typem látek, které umí odfiltrovat. Čím vyšší číslo, tím lépe. Před viry vás nejlépe ochrání respirátory FFP3, a to po dobu maximálně 24 hodin.
Celoobličejové masky a polomasky
Největším kalibrem jsou celoobličejové masky. Mají gumové těsnění, štít na obličej a vysoce účinné filtry, které zachytí patogeny, prach i chemické látky. Chrání jak dýchací cesty, tak oči. Viry se mohou dostat do těla nejen přes nos a ústa, ale i přes sliznice a oči. Prakticky stejnou ochranu dýchacích cest nabízí také polomasky s tím rozdílem, že nemají štít chránící oči.
Jak používat roušku a respirátor
-
Před nasazením roušky, respirátoru si umyjte nebo vydezinfikujte ruce. Pomocí gumiček nebo šňůrek si upevněte ochrannou pomůcku na obličej.
-
Zakryjte si nos i ústa tak, aby okraje co nejpřesněji kopírovaly kontury obličeje. Čím méně vzduchu bude proudit přes neutěsněná místa, tím účinnější ochranu získáte.
-
Během nošení na roušku nesahejte.
-
Navlhlou roušku vyměňte za suchou. U respirátorů se řiďte doporučením výrobce.
Jak pečovat o bavlněnou roušku
Bavlněná rouška slouží k opakovanému použití. Aby plnila svou funkci co nejlépe, musíte se o ni dobře starat. Zbavovat ji zachycených nečistot a hlavně virů. Po manipulaci s použitou rouškou si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem nebo použijte dezinfekční gel, ideálně obojí.
-
S použitou rouškou nakládejte jako s infekčním odpadem. Při výměně/sejmutí ji držte jen za šňůrky nebo gumičky.
-
Použité roušky doma vkládejte do omyvatelné a uzavíratelné nádoby, kterou pravidelně dezinfikujte. Pokud si měníte navlhlou roušku venku, vložte ji do uzavíratelného sáčku nebo do krabičky.
-
Znečištěné roušky sterilizujte. 5 a více minut je vařte v hrnci s vodou. Nechejte samovolně vychladnout a uschnout. Další možností je praní v pračce na 90 °.
-
Suchou roušku přežehlete parní žehličkou. Jestli máte model jen na suché žehlení, použijte nejvyšší stupeň.
Správné návyky jsou cestou k úspěchu
Správné nošení, zacházení a péče o ochranné pomůcky snižuje možnost přenosu viru z člověka na člověka a zpomaluje tak jeho šíření. V asijských zemích se podařilo dostat vir rychleji pod kontrolu také díky tomu, že místní jsou na používání a manipulaci s ústenkami zvyklí. Čím rychleji a lépe se naučíme s ochrannými pomůckami pracovat, tím rychleji se s viry vypořádáme.