Co na bolest kolene
Bolest v koleni má mnoho příčin od poranění při sportu přes svalovou nerovnováhu až po chronické onemocnění. A může se s ní setkat prakticky kdokoli, nehledě na věk. Na počátku řešení stojí správná diagnostika. Musíte se zamyslet nad tím, jestli vás trápí bolest kolene po běhu, v klidovém stavu nebo mírná, ale dlouhodobá bolest kolene.
Rozlišujte akutní a dlouhodobou bolest kolene
Za chronické se označuje dlouhodobé onemocnění, které se rozvíjí pomalu a plíživě. Na počátku jsou symptomy takřka nepostřehnutelné, ale nežádoucí změny v těle už probíhají. Pokud víte, že vás v koleni už delší dobu píchá, nebo vás trápí ztuhlost, navštivte lékaře, abyste mohli včas zahájit správnou léčbu. Opakem chronických jsou akutní stavy, které vznikají náhle, často vlivem úrazu nebo přetížení a pokud vás postihnou, určitě je zaregistrujete.
Co způsobuje akutní bolest kolene
Akutní bolest kolene se objevuje nejčastěji při sportu, nadměrném zatížení, po pádu, ale může se objevit i po špatném došlápnutí. Když máte štěstí v neštěstí, dojde jen k naražení kolene, objeví se oděrka nebo modřina. Stačí vyčistit ránu a nateklé koleno chladit pomocí pytlíku na led.
Pokud bolest přetrvává a koleno je nestabilní, pravděpodobně došlo k jeho namožení. V tom případě ho zpevněte ortézou na koleno. Opravdu silnou bolest pocítíte při natržení či přetržení svalů, šlach nebo vazů. Takto postižené koleno je oteklé, málo pohyblivé (nelze natáhnout ani ohnout) a hodně bolí. V tomto případě se rovnou vydejte k lékaři.
Poraněný meniskus – častá příčina akutní bolesti
Natržení nebo přetržení menisku patří k nejčastějším úrazům kolene. Když k němu dojde, uslyšíte lupnutí či prasknutí. Rozsáhlejší poranění (utržení menisku) je nutné řešit chirurgicky, s mírnějším (natržení menisku) si poradí i klidový režim, ale správnou diagnózu i léčbu dokáže určit jen lékař.
Poškození malého rozsahu se projevuje několikadenní až týdenní mírnou bolestí a k vyléčení mnohdy stačí jen klidový režim, ledování a fixace kolene v kombinaci s fyzikální léčbou. Ke stabilizaci kloubu lze kromě kolenní ortézy použít také tejpy. Tejpování kolene by měl provádět výhradně zkušený fyzioterapeut nebo lékař.
Když vás trápí chronická bolest kolene
Mírná, ale dlouhodobá bolest kolene se vyvíjí postupně, má většinou zhoršující se tendenci a je způsobena degenerativními změnami, zánětem nebo se projevuje sekundárně po úraze.
Osteoartróza kolene
V souvislosti s chronickou bolestí kolene se nejčastěji setkáte s diagnózou osteoartróza kolene, která vzniká opotřebením chrupavky a následným zvýšeným třením a ztuhlostí kloubu. Osteoartrózu způsobuje špatné postavení kloubů (nohy do X nebo O) nebo dřívější poranění vazů.
Onemocnění může postihnout jak jedno koleno, tak obě najednou. Osteoartrózu kolene nejde zcela vyléčit, ale pokud je nemoc objevena v rané fázi, lze její postup zpomalit. Charakteristické příznaky jsou otoky kloubů, ztuhlá kolena v klidu a snížená hybnost.
Revmatické záněty kolene = ztuhlá kolena
Další stálicí na poli chronických onemocnění kloubů jsou revmatické záněty, u kterých dochází k postupnému poškozování chrupavky vlivem zánětlivého procesu. Typickým příznakem jsou ztuhlá kolena a otoky.
Běžecké koleno při nevhodné zátěži
Mezi dlouhodobé bolesti kolen patří také chondropatie čéšky neboli syndrom dívčího kolene či běžecké koleno. Často se objevuje při větším nevhodném zatížení kolene (běh, zvedání těžkých břemen) v kombinaci se svalovou dysbalancí. Při chondropatii dochází k poškození chrupavky nad čéškou, což poznáte podle praskání a lupání v koleni a bolesti za kolenem.
Co na chronickou bolest kolen
Léčba chronického onemocnění kolene závisí na zjištěném problému. Pokud vás bolí koleno dlouhodobě v klidovém stavu, po probuzení nebo při určitém typu pohybu, určitě navštivte ortopeda, který určí přesnou diagnózu a následnou léčbu.
V případě chondropatie čéšky a dalších problémů způsobených nevhodným pohybem musíte v kooperaci s fyzioterapeutem vylepšit svůj postoj i pohybové stereotypy. Fyzioterapeut vám doporučí také vhodná cvičení k vyladění svalových dysbalancí. Pokud máte nadváhu, ulevíte svým kolenům také redukcí hmotnosti.
TIP: S úpravou postoje vám pomohou správné boty a ortopedické vložky do bot.
Bolest kolene neberte na lehkou váhu
Bolest kolene, ať je jakákoliv, nepodceňujte a řešte ji ve spolupráci s lékařem a fyzioterapeutem. Mnohdy banální zranění nebo příznaky mohou po čase vyústit ve vážnější onemocnění.
Za přečtení stojí také článek o tejpování a o jeho přínosech pro pohybový aparát.
Elektromobil UNIZDRAV MiniCar
Trojmístný elektrický automobil přináší ekonomicky i ekologicky spolehlivou dynamickou jízdu. Ideální volba pro ty, kteří hledají kompaktní a praktické vozidlo ke každodenním rychlým přesunům bez ohledu na počasí.
P4295
Elektrický tříkolový skútr UNIZDRAV MiniCar
Plně krytý třímístný elektrický skútr s bohatou výbavou je praktickým kompaktním vozidlem vhodným nejen pro seniory a osoby s omezenou pohyblivostí
P4280