Kdy používat zvlhčovač vzduchu
Zajistěte si optimálně vlhký vzduch, díky kterému se vám bude lépe dýchat. Domácí zvlhčovače vzduchu fungují jako prevence respiračních onemocnění i jako účinný pomocník při jejich léčbě. Ne vždy se ale vyplatí používat. Zjistěte, kdy zvlhčovat vzduch, abyste z toho měli prospěch.
Jak funguje zvlhčovač vzduchu
Všechny typy zvlhčovačů vzduchu fungují na podobném principu. Přeměňují vodu na vodní páry, které se rozptýlí do vzduchu a zvyšují tak jeho vlhkost. Parní vyrábí páru pomocí topného tělíska, ultrazvukový zvlhčovač vzduchu využívá vibrační membránu, pomocí které rozprašuje vodu v podobě mikroskopických kapek = umělé mlhy. Setkáte se i se zvlhčovačem se studeným odparem (tzv. studený zvlhčovač), kde voda stéká na filtr se speciálním povrchem a ventilátor rozhání kapičky do vzduchu.
Zvlhčovač není čistička
Pokud chcete zlepšit kvalitu vzduchu ve své domácnosti, pomohou vám s tím 3 přístroje – zvlhčovač, odvlhčovač a čistička vzduchu. Každý slouží k jinému účelu. Zvlhčovače zvyšují vlhkost příliš suchého vzduchu, odvlhčovače naopak odeberou přebytečnou vzdušnou vlhkost, čímž zabraňují tvorbě plísní. Čistička pak ze vzduchu odstraňuje prachové částice, pyly nebo alergeny. Můžete si ale pořídit čističku se zvlhčovačem v jednom.
Kdy zvlhčovat vzduch
Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40–60 %. Zejména v topné sezóně ale může klesnout i pod 20 %. Skvělého pomocníka představuje vlhkoměr, díky kterému poznáte, že je třeba zapnout zvlhčovač.
Zvlhčovače můžete používat celoročně, ale využijete je hlavně od podzimu do jara. Obecně se zvlhčovat vzduch v létě příliš nedoporučuje. Docílíte toho, že si vyřadíte účinný regulační mechanismus = pocení, pot se totiž nebude odpařovat a vy se budete cítit jako ve skleníku. Výjimku představují akutní zdravotní problémy. I tak ale domácí zvlhčovač vzduchu v létě používejte s rozvahou, krátkodobě a lokálně. Nezapomeňte, že se suchým vzduchem budete bojovat i v klimatizovaných prostorách.
Na co je dobrý zvlhčovač vzduchu
Krátkodobý pokles vzdušné vlhkosti zvládne zdravý člověk bez problémů, ale dlouhodobě nízká vlhkost způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest. Zvyšuje se riziko infekčních onemocnění, propuknutí alergie i astmatického záchvatu. Příliš suchý vzduch také vysouší pokožku, která je napjatá a svědí. Velmi nepříjemným se tak stává pro pacienty s ekzémy nebo lupénkou. Kvůli suchému vzduchu také můžou praskat rty, pálit oči nebo můžete pociťovat neustálou žízeň.
Se všemi těmito obtížemi domácí zvlhčovače vzduchu pomáhají. Fungují jako prevence před onemocněním, jako je chřipka nebo kašel, a představují skvělé pomocníky při léčbě respiračních onemocnění. Optimálně vlhký vzduch také zlepšuje problémy s chrápáním a ocení ho nejen vaše pleť, ale i vlasy.
Kam umístit zvlhčovač vzduchu
Zvolte rovnou a pevnou plochu, na které nehrozí převrácení. Zvlhčovač umístěte ideálně do středu místnosti nejlépe na zem nebo nízký podstavec, ne na nábytek. Vyhněte se místům u oken a dveří – větší proudění vzduchu by snižovalo vlhkost. Ujistěte se, že v okolí nejsou žádné předměty náchylné na vlhkost (dřevo, obrazy, knihy apod.).
Se zvlhčováním to nepřehánějte
Pomocí vlhkoměru si v místnosti hlídejte optimální hodnoty. Jakmile vlhkost překročí 60 %, hrozí výskyt plísní, roztočů a hniloby. V pokoji pak může být také těžký vzduch a nepříjemné dusno. Extrémně vlhký vzduch stejně jako příliš suchý nedělá lidem dobře.
O přístroj se starejte
Znečištěné zvlhčovače vzduchu můžou představovat riziko. Ve špinavé nádrži se množí bakterie, plísně a další nežádoucí mikroorganismy, které se pak dostanou do vzduchu. Nádrž na vodu každý den opláchněte a čas od času důkladně vyčistěte celý přístroj. Nezapomeňte ani na výměnu filtru, pokud ho zařízení má.
Demineralizační filtr k zvlhčovači Hera a Aquila
Filtr je určen pro ultrazvukové zvlhčovače na ošetření vody.
P2744
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Airkomfort UH-1 s dezinfekcí Nanosilver Desinfekt 5 l
Digitální zvlhčovač vzduchu s ekologickou dezinfekcí na efektivní čištění vzduchu suchou mlhou.
P3352
Antibakteriální stříbrná kostka (ISCTM) k zvlhčovači Hera a Aquila
Patentovaná technologie postupně se uvolňujících iontů stříbra zabraňuje tvorbě a množení bakterií a plísní.
P2743