Jaké jsou výhody polohovacích postelí a jak vybrat tu správnou
Polohovací postele jsou nedocenitelnými pomocníky při péči o osoby připoutané na lůžko nejen v nemocnicích, zdravotnických a pečovatelských zařízeních, ale také v domácnostech. Ideální polohovací lůžko nabízí maximální komfort a lepší podmínky pro imobilní pacienty. Zjistěte, jak se liší od klasické postele, v čem jsou lepší a co si pohlídat při výběru.
Čím se liší polohovací lůžko od klasické postele?
Zdravotní polohovací postel představuje nepostradatelnou zdravotnickou pomůcku. Jedná se o speciální typ lůžka, se kterým se setkáte především v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, ale také v domácnostech, kde je potřeba se starat o osobu upoutanou na lůžko. Polohovací postel se od té klasické liší zejména svou konstrukcí, která mimo jiné umožňuje měnit úhel sklonu a polohu těla. Odnímatelné bočnice a opěrky zajistí snadný přístup k pacientovi a kolečka zase rychlé a bezproblémové přemístění pacienta, aniž by lůžko musel opustit.
Pro koho se hodí? Účel a využití zdravotního polohovacího lůžka
Polohovací lůžka jsou určená pro seniory, invalidy, osoby s onemocněním pohybového aparátu či lidi dočasně upoutané na lůžko. Hodí se také pro pacienty s ochrnutím v důsledku mrtvice, neurologických onemocnění nebo poranění páteře, po srdečním infarktu nebo jiných onemocněních kardiovaskulárního systému a také pro osoby s vážnými poraněními zad, páteře a kyčlí a lidi po operacích.
Nejenže elektrické polohovací lůžko zvyšuje samostatnost pacienta a usnadňuje mu každodenní aktivity, jako je například stravování, ale také zdravotnímu personálu nebo rodinným příslušníkům ulehčuje péči o osobu upoutanou na lůžko. V kombinaci s antidekubitní matrací pomáhají polohovací postele předcházet vzniku proleženin.
Jaké jsou výhody polohovací postele
- Rychlá a snadná změna polohy pacienta – na polohovacím lůžku nastavíte jak úhel opěradla, tak i část pro nohy. Změnou polohy zabráníte vzniku různých závažných komplikací a tělo pacienta se lépe udržuje v kondici.
- Prevence dekubitů – pravidelné polohování zmírňuje tlak na části těla a lépe ho rozkládá, čímž pomáhá předcházet vzniku dekubitů.
- Větší samostatnost – zejména elektrická polohovací lůžka poskytují pacientům větší nezávislost na pečovateli, což přispívá také k větší psychické pohodě a lepší náladě.
- Snadný přesun pacienta – polohovací postele jsou vybavené kolečky, díky kterým pacienta na lůžku jednoduše převezete z místnosti do místnosti, aniž byste ho museli přemisťovat z lůžka. Zároveň kolečka mají blokovací mechanismus zabraňující samovolnému pohybu.
- Bezpečnost – boční zábrany a opěrky chrání pacienta před pádem. Dají se sklopit, což zase umožňuje lepší přístup pečovatelům.
Vybrané modely disponují zesíleným rámem a větší nosností pro osoby s vyšší hmotností, zabudovanou toaletou či umyvadlem na vlasy pro snadnější hygienu nebo funkcí automatického polohování.
Jak vybrat ideální zdravotní polohovací postel
Při výběru polohovacího lůžka vždy zohledněte zdravotní stav uživatele a pohlídejte si všechna důležitá kritéria.
Typy polohovacích postelí
- Elektrická polohovací lůžka – polohování zajišťuje motor, je tedy třeba postel umístit do blízkosti elektrické zásuvky. Polohovací postel s elektrickým ovládáním je pro pacienta pohodlnější, protože si sám nastaví nejvhodnější polohu.
- Mechanická polohovací lůžka – jsou cenově dostupnější, ale jednotlivé polohy (hlavovou část s trupem, nožní část a celkovou výšku) je potřeba nastavit pomocí páček nebo ručně, což vyžaduje určitou sílu i obratnost. na druhou stranu tento typ tolik neváží a lépe se s ním tak manipuluje.
Počet poloh
Charakteristickým znakem lůžka je polohování, a právě na počet poloh byste se měli zaměřit. Základní modely umožňují nastavení pouze v oblasti hlavy, případně hlavy a nohou. Setkáte se ale také se zdravotními polohovacími postelemi, u nichž se dají nastavit 3 části (hlava, nohy, oblast pánve) nebo které dovolují měnit polohu po celé délce těla (hlava, záda, pánev, nohy). U vysoce nemocných pacientů se nejčastěji používá polohovací lůžko se 3 nebo 4 polohovatelnými plochami.
Rozměry
Je dobré popřemýšlet, kam polohovací lůžko umístíte. Kolem něj by měl vzniknout dostatečný prostor, je totiž potřeba dostat se k němu ze všech stran. Pohlídejte si také, abyste s postelí projeli dveřmi. Setkáte se také se speciálními velikostmi – nechybí polohovací postele pro děti nebo osoby drobné postavy či naopak statnějšího vzrůstu.
Pozornost věnujte také možnosti nastavení výšky polohovacího lůžka. Jednak tím usnadníte péči ošetřovatelům a ocení to i menší lidé, kteří se ještě zvládnout s omezením pohybovat. V neposlední řadě je třeba sledovat také nosnost.
Pořiďte k lůžku i praktické příslušenství
Hrazda k posteli je jednou ze základních pomůcek při polohování imobilních pacientů.
Postelový stolek usnadňuje každodenní činnosti, jako je podávání jídla nebo hygiena. Je skvělý také pro odkládání věcí.
Chrániče matrací zabrání znečištění zdravotní matrace.
S péči o osobu upoutanou na lůžko vám pomohou také nejrůznější polohovací pomůcky, jako je podpora páteře, separátor kolen nebo ortopedická opěrka zad.
S výběrem polohovacího lůžka přichází také volba vhodné antidekubitní matrace a také zdravotních polštářů a pokrývek.
Mohlo by vás zajímat
Kdo má nárok na polohovací postel?
Polohovací postel je hrazená ze zdravotního pojištění jen dlouhodobě nebo trvale na lůžku upoutaným pacientům a osobám se zvýšeným rizikem vzniku proleženin, které dokáží sami ovládat polohovací jednotku (nebo to zajišťuje pečovatel).
Kdo může předepsat polohovací postel?
Poukaz na polohovací lůžko vystavuje ošetřující lékař (geriatr, ortoped, neurolog, internista, praktický nebo rehabilitační lékař), a rovněž ho také předkládá ke schválení zdravotní pojišťovně.
Elektrická polohovací postel COMFORT
Elektrická polohovací postel COMFORT poskytuje uživatelům optimální nezávislost a svobodu pohybu.
P2782
Mechanická polohovací postel UNIZDRAV
Polohovací postel s možností nastavení sklonu opěrky zad a nohou poskytuje pacientům připoutaným na lůžko požadovaný komfort.
P4298
Elektrická polohovací postel CLINIC
Komfortní elektrická polohovací postel je určena pro domácí i ošetřovatelskou péči, vyznačuje se jednoduchým ovládáním.
P2135
Elektrická polohovací postel s matrací Multibed
Multifunkční elektrické polohovací lůžko se zabudovanou toaletou a umyvadlem na vlasy, doplněné o boční polohování. Ideální pro opatrovatelská centra i domácí prostředí.
P4044
Závěsná hrazda k posteli Geneva
Výškově nastavitelná závěsná hrazda k posteli pomáhá pacientům zvednout se , otočit se a měnit polohu.
P0116
Nočný stolík UNIZDRAV, světlý buk
Praktický noční stolek s úložným prostorem a jídelní deskou.
P4032