Jak na dezinfekci ploch a nástrojů ve zdravotnictví
Všechna zdravotnická zařízení vyžadují vysoký stupeň hygieny a čistoty, aby zaručila maximální bezpečí pacientům i personálu. V řadě případů to neplatí pouze pro nemocnice či ordinace, dezinfekce ploch je žádoucí v mnoha dalších provozech i v domácnosti. Zjistěte, co je potřeba dezinfikovat a čím.
Co je dezinfekce?
Dezinfekce představuje soubor opatření, která vedou ke zneškodnění některých mikroorganismů, jako jsou například plísně, kvasinky nebo řasy, pomocí fyzikálních či chemických postupů. Nejčastěji se provádí v prostředí, které vyžaduje zvýšené nároky na čistotu a hygienu (zdravotnická zařízení, potravinářské provozy ad.).
- Chemická dezinfekce se provádí aplikací chemických látek v kapalném nebo plynném stavu omýváním, postřikem, otíráním nebo ponořením do speciální pěny nebo aerosolu.
- Mezi nejčastější metody fyzikální dezinfekce patří aplikace různých forem tepla, dezinfikování v parních, mycích a pracích přístrojích při teplotě, která je vyšší než 90 °C, ultrafialové záření či filtrace.
- Fyzikálně chemická dezinfekce představuje kombinaci dvou výše zmíněných postupů (například praní při teplotě 90 °C s přidáním dezinfekčního přípravku).
Dezinfekce se rozlišuje podle spektra účinnosti na virucidní, baktericidní, sporucidní, fungicidní a tuberkulocidní a také podle způsobu použití na:
- dezinfekci povrchů,
- dezinfekci nástrojů,
- dezinfekci rukou,
- speciální dezinfekci.
Dezinfekce povrchů ve zdravotnictví je klíčová
Dezinfekce ploch a předmětů je důležitá, aby nedošlo k šíření patogenních (choroboplodných) mikroorganismů. Nemocnice, kliniky, ordinace a jiná zdravotnická zařízení vyžadují zajištění nejvyšší možné hygieny, aby se snížilo riziko přenosu choroby z jednoho pacienta na jiného.
Dezinfekce povrchů ve zdravotnictví se netýká pouze vyšetřoven, operačních sálů nebo nemocničních pokojů, ale také čekáren, chodeb nebo zázemí pro zaměstnance. Zahrnuje také dezinfekci lékařských stolů, židlí, lehátek a dalšího vybavení.
Nezapomínejte ani na dezinfekci nástrojů
Zásadním prvkem v péči o pacienty je také důkladná dezinfekce rotačních nástrojů, jako jsou chirurgické instrumenty, opakovaně použitelné diagnostické pomůcky, skalpely nebo zkumavky a odměrné válce. Všechny předměty musí být pečlivě vydezinfikovány po každém zákroku.
TIP: Jaké vybavení by nemělo chybět v ordinaci (nejen) praktického lékaře?
Proč se dezinfekce ve zdravotnictví vyplatí?
- Zajistíte bezpečnost pacientům i personálu.
- Prodloužíte životnost rotačních nástrojů.
- Snížíte náklady na provoz ordinace za nákup jednorázových pomůcek.
Veškeré zdravotnické dezinfekční přípravky musí splňovat přísné normy a předpisy pro použití v tomto prostředí.
Dezinfekce rukou se týká zdravotnictví, ale i jiných provozů a domácností
Hygienickou dezinfekci rukou zajišťují prostředky s obsahem alkoholu – pohlídejte si, aby dezinfekční přípravek měl alespoň 60% obsah alkoholu. Účinně ničí širokou škálu mikroorganismů. Využijte také antibakteriální ubrousky nebo gely, které nemusíte smývat, hodí se tak i na cesty a všude tam, kde není přístup k umyvadlu.
Do provozů, kde se klade důraz na vysoký hygienický standard, umístěte stojany na dezinfekci nebo automatické dávkovače dezinfekčního prostředku.
Dezinfikujte také ovzduší
K dezinfekci vzduchu v ambulancích, čekárnách, operačních sálech, ale také v kancelářích, na úřadech, ve školách, potravinářských provozech, farmaceutickém průmyslu či v domácnostech se skvěle hodí germicidní zářiče, které fungují na principu UV záření. Efektivně likvidují plísně, bakterie, viry a další mikroorganismy. Zjistěte, jaký germicidní zářič se bude hodit právě vám.
Na čem závisí kvalitní výsledky?
Faktory, které rozhodují o tom, do jaké míry bude dezinfekce účinná jsou:
- druh mikroorganismu,
- typ, koncentrace a doba působení dezinfekčního prostředku,
- teplota, vlhkost, pH a další vlastnosti dezinfikovaného prostředí.
Je tedy důležité vědět, jaký organismus chcete zničit, vybrat vhodný dezinfekční přípravek a dodržet pokyny k použití.
Germicidní zářič UNIZDRAV uzavřený mobilní – černé provedení
Uzavřený mobilní germicidní zářič určený na dezinfekci prostorů, vhodný k použití za přítomnosti lidí.
P3555
Startovací balík Tork manuální dávkovač + pěnové mýdlo (S4), 1000 ml
Zvýhodněný startovací balíček – manuální zásobník a náhradní náplň pěnového mýdla s ekologickým složením.
P3595
Bio dezinfekce Dezanol, 5 l
Víceúčelová ekologická dezinfekce bez přidání chemických prvků.
P4248
Dezinfekční roztok Septoderm, 250 ml
Dezinfekční alkoholový přípravek na dezinfekci rukou a kůže.
P3928
AJATIN PLUS roztok 10 % 1000ml
Dezinfekční roztok slouží k dezinfekci pokožky ale i k plošné dezinfekci předmětů a povrchů .
P0032