Jak na vybavení ordinace (nejen) praktického lékaře
Vybavení ordinace praktického lékaře i dalších zdravotnických zařízení se musí řídit příslušnými vyhláškami. Ale kromě několika povinných zdravotnických pomůcek a přístrojů mají v zařizování své vyšetřovny lékaři volnou ruku. Zjistěte, jaké vybavení do ordinace se vyplatí pořídit a co vám pomůže v přesnější diagnostice pacienta.
Vybavení ordinace: vyhláška stanoví základní povinné pomůcky
Vyhláška č. 92/2012 Sb. stanovuje minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení, ambulantní, jednodenní, lůžkové či lékárenské péče, zdravotnických dopravních služeb nebo kontaktních pracovišť domácí péče. Každé lékařské zařízení se vyznačuje specifickým provozem, musí splňovat hygienické předpisy a má zvláštní požadavky na vybavení a zdravotnické pomůcky.
Praktičtí lékaři legislativně spadají do odvětví ambulantní péče. Prostory se musí skládat z ordinace, kterou může tvořit společné pracoviště pro lékaře a sestru, nebo samostatná vyšetřovna lékaře a přípravna pro zdravotní sestru, čekárny a toalety pro pacienty. K ordinaci náleží i vedlejší prostory, jako jsou hygienická zařízení pro zaměstnance (WC – může být společné pro personál i pacienty, šatna, umývárna) a sklad či úklidová místnost, oba prostory mohou být nahrazeny skříněmi.
Hygienické požadavky ordinace
Hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a některých zařízení sociálních služeb, jako jsou například týdenní stacionáře nebo domovy pro seniory či osoby se zdravotním postižením, řeší § 15–18 zákona č. 258/2000 Sb.
Při provozu ordinace počítejte s pravidelnou dezinfekcí prostor i instrumentálních nástrojů. Udělejte si zásobu dezinfekčních prostředků na plochy i tělo.
Co by nemělo chybět ve vybavení ordinace praktického lékaře
Mezi základní vybavení patří:
- tlakoměr,
- stetoskop a další diagnostické pomůcky,
- lékařský teploměr,
- osobní váha a výškoměr,
- glukometr,
- optotyp a vybavení k určení barvocitu.
Neměly by chybět ani pomůcky k poskytnutí první pomoci. K přesné diagnostice se hodí i další lékařské přístroje, jako je EKG či EKG holter, který zaznamenává údaje o chodu srdce po 24 hodin. Pro zjištění saturace krve kyslíkem využijete zase oxymetry. Řada lékařů ocení také přístroj pro vyšetření CRP. Vyšší třídu pak představuje ultrazvuk, který najde větší uplatnění třeba v gynekologické ordinaci. K dalšímu vybavení patří i sterilizátor, pokud se nepoužívají pomůcky výhradně na jedno použití nebo není sterilizace smluvně zajištěná v jiném zařízení.
Spotřební materiál, jako jsou lékařské lopatky, vatové polštářky nebo papírové utěrky, se vyplatí kupovat ve velkém, aby vám nikdy nechyběly.
Dětský praktický lékař
Kromě výše zmíněného je nutné pořídit kojeneckou váhu, pomůcky pro testování sluchu a fixace zraku pro kojence a přebalovací pult. V praxi jsou užitečné také odsávačky hlenů nebo inhalátor. Do dětské ordinace patří také dobře omyvatelné hračky, které dětem pomohou přečkat nepříjemný zákrok.
Zdravotnický nábytek
Nábytek do ordinace musí funkčně vyhovovat požadavkům personálu i pacientů. Vybírejte takové vybavení, které je odolné, ergonomické, snadno udržovatelné a odolné vůči chemikáliím. Nesmí chybět umyvadlo a lednička na léky.
Kromě ergonomické židle pro lékaře nezapomeňte ani na křeslo či židli pro pacienta a vyšetřovací lůžko. Ordinaci vybavte různými typy skříní, kartotékami, nástrojovými stolky nebo infuzní stojany a paravány. Pokud v ordinaci uchováváte léčiva obsahující omamné nebo psychotropní látky, musí být umístěny v uzamykatelné skříni.
V moderních ordinacích už se častokrát kartotékové skříně vůbec nevyužívají, lékaři vedou evidenci v počítači. K pořizování zpráv a receptů je také nezbytná vlastní tiskárna.
Aby se personál cítil pohodlně
Lékaři i sestry standardně nosí zdravotnické oděvy, které si můžou podle svého sestavit s triček, polokošil, kalhot nebo medicínských šatů. Lékařský plášť povinný není. Zaměřte se především na materiály a střih. Zdravotnické oblečení musí být pohodlné a dopřát dostatek volnosti pohybu. Co se týče materiálu, volte směs přírodních a syntetických látek – takové kousky jsou příjemné na dotek, elastické a extra odolné s delší životností. Nezapomeňte ani na pohodlnou zdravotní obuv.
Doktoři mohou zdravotnické pomůcky a další nezbytnosti uložit do lékařského kufříku.
Bezkontaktní infračervený Bluetooth teploměr
Bezdotykový teploměr s infračerveným senzorem a Bluetooth rozhraním ke spolehlivému měření teploty lidského těla a objektů.
P4310
Tlakoměr OMRON M2+
Automatický digitální tlakoměr s měkkou prodlouženou manžetou a klinicky ověřenou přesností měření.
P4305
Masážní rehabilitační obuv 1-přezková
Pohodlná rehabilitační obuv s masážní vložkou pro každodenní nošení.
P3547
Ergonomická židle do ambulance, černá
Patentovaný a klinicky testovaný systém sezení umožňuje zážitek z dynamického sezení, který neustále posiluje zádové svaly, podporuje zdravé držení těla a zabraňuje poškození páteře.
P2206