Co pomáhá na hemoroidy
Hemoroidy patří mezi poměrně běžné onemocnění, kterým čím dál tím častěji trpí i mladší ročníky. Jde o zdravotní problém, o kterém se mnohdy lidé stydí mluvit, a proto také odkládají návštěvu u lékaře. O co přesně jde? Zjistěte, jaké jsou příznaky a příčiny hemoroidů, jak je léčit doma a kdy je nezbytná lékařská prohlídka.
Co jsou hemoroidy
Hemoroidy jsou přirozenou součástí lidského těla. Jedná se o žilní pleteně v oblasti konečníku a řitního otvoru odvádějící krev z této oblasti a při zadržování stolice. Oproti jiným žilám nemají chlopně, které by zabránily zpětnému toku krve. V případě že dojde k městnání krve a tvorbě žilních uzlíků, nastávají nepříjemné problémy. Tehdy se o hemoroidech hovoří ve smyslu hemoroidálního onemocnění.
Hemoroidy jsou dvojího typu.
- Vnější hemoroidy se vyskytují pod kůží v oblasti konečníku. Projevují se svěděním, pálením nebo bolestí a mohou také lehce krvácet. Často se samovolně vstřebají.
- Vnitřní hemoroidy se nachází uvnitř konečníku a nejsou viditelné. Vlivem tlaku na stolici, ale může dojít k jejich vytlačení z konečníku a v takovém případě se jedná o tzv. vyhřezlé hemoroidy.
Typické příznaky hemoroidů
- Svědění a pálení,
- bolest a podráždění,
- mokvání a pocit vlhka,
- otok,
- bulky v oblasti konečníku,
- inkontinence stolice,
- krvácení (stopy krve na toaletním papíru, ve stolici nebo na spodním prádle),
- hlenovitý výtok z konečníku.
Co způsobuje hemoroidy
Hemoroidy mohou vzniknout v důsledku zvýšeného tlaku v oblasti konečníku, kdy žíly v okolí řitního otvoru reagují na tlak rozšiřováním a zvětšováním objemu. Hemoroidy se často objevují ve vyšším věku, během těhotenství nebo po porodu či v důsledku zvýšeného tlaku při stolici. Řada odborníků považuje hemoroidy za civilizační nemoc způsobenou sedavým způsobem života, špatnou životosprávou, nedostatečným pitným režimem, nedostatkem pohybu a nevhodnými návyky na toaletě.
Další příčiny hemoroidů
- Ochabující svalstvo pánevního dna,
- nadváha a obezita,
- žilní nedostatečnost,
- dědičnost,
- nadměrná konzumace tučných, kořeněných, pálivých a sladkých jídel,
- pití velkého množství kávy a alkoholu,
- málo vlákniny ve stravě,
- kouření,
- přílišné tlačení na stolici,
- dlouhé sezení na toaletě,
- chronický průjem nebo chronická zácpa,
- anální sex.
Jak léčit hemoroidy
Léčba hemoroidů se odvíjí od závažnosti problémů, typu hemoroidů a jejich stupni. Počáteční stádia vnějších hemoroidů zvládnete vyléčit i sami doma díky speciálním mastím, čípkům a režimovým opatřením. Jelikož se ale vnější hemoroidy jen vzácně vyskytují samotné (nejčastěji se objevují v kombinaci s vnitřními hemoroidy) a pacient nedokáže odborně posoudit rozsah onemocnění, je třeba zdravotní stav konzultovat s lékařem.
Těžší formy hemoroidálního onemocnění se řeší chirurgickým zákrokem nebo laserem.
7 tipů, jak se zbavit hemoroidů doma
Důležité je dodržovat režimová opatření. Kromě mastí, čípků a výživových doplňků musíte změnit svou životosprávu.
- Pitný režim a strava – zvyšte příjem vlákniny a dodržujte dostatečný pitný režim. Omezte kofein a alkohol. Vynechte tučná, kořeněná, pálivá a sladká jídla.
- Kouření – omezte příjem nikotinu.
- Ideální váha – pokud trpíte nadváhou či obezitou, zapracujte na snížení hmotnosti.
- Pravidelná stolice – vytvořte si správný návyk na toaletu (ideálně ráno), stolici nezadržujte. Pokud trpíte zácpou můžete na změkčení vyzkoušet glycerinové čípky.
- Zvýšená hygiena – po vyprázdnění se důkladně omyjte.
- Pravidelný pohyb – zlepšuje krevní oběh a pozitivně ovlivňuje také trávení a peristaltiku střev.
- Přírodní léčba – funguje zejména v podobě sedacích koupelí z dubové kůry nebo heřmánku. Na posílení žilních stěn je vhodný citronový, levandulový, rozmarýnový či jalovcový olej.
Přestože by tato opatření měla být v raných, nepříliš závažných formách onemocnění efektivní, neměli byste vynechat návštěvu u lékaře.
Hemoroidům se vyhnete včasnou prevencí
Prevence na hemoroidy zabírá vcelku účinně, často je ale třeba odhalit potencionální příčinu jejich vzniku. Pokud například velkou část dne prosedíte, je třeba to tělu vykompenzovat pohybem nebo zvolit zdravotní pomůcky, které problému předejdou – zdravé sezení v podobě rektálního polštáře zmírní tlak na konečník. Neměli byste sedět na příliš tvrdém sedáku, doporučují se třeba gymnastické míče a balanční židle.
Výše zmíněná režimová opatření, jako je úprava stravy a pohyb, vám pomůžou i jako prevence před vznikem hemoroidů, nejen jako léčba. Při sportování pozor na cyklistiku, ta je nevhodná zejména tehdy, když už hemoroidy trpíte.
Rektální ortopedický podsedák z paměťové pěny
Anatomicky tvarovaný podsedák se středovým otvorem vhodný pro lidi, kteří jsou citliví na zvýšený tlak v kritických místech v rektální oblasti a pociťují diskomfort při sezení.
P3605
HemoStop Gel Max Da Vinci Academia 75 ml
Zdravotnický přípravek při hemoroidech s obsahem 12 rostlinných extraktů.
P2454
HemoStop Micron+ Da Vinci Academia 60+30 tbl.
Výživový doplněk, který má vliv na nežádoucí projevy v oblasti konečníku.
P2475
Dr. Müller Glycerinové čípky 2,2 g
Zdravotnický prostředek na podporu vyprazdňování střev, změkčení a zvlhčení stolice, zvětšuje její objem v dolní části tlustého střeva a usnadňuje její vylučování.
P2586
Rektální polštář na sezení
Polštář na sezení proti proleženinám je vhodný i jako prevence na hemeroidy.
P1001