Krevní tlak - nejčastější komplikace
Krevní tlak je síla , kterou vyvíjí krev na stěny tepen ( artérií ) a mění se v závislosti na činnosti srdce . Za optimální krevní tlak se považují hodnoty méně než 120/80 mmHg . Abychom si optimální krevní tlak udrželi , je důležité pravidelně cvičit , případně snížit hmotnost , omezit množství soli v potravě , vyhýbat se stresu, přestat kouřit a pít alkohol .
HYPERTENZE (VYSOKÝ KREVNÍ TLAK)
V případě, že krevní tlak dlouhodobě neklesá pod hodnotu pod 130/85 mmHg, i přesto, že náš organismus je v klidu, jde o vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze). Příčina vysokého krevního tlaku je buď neznámá (primární hypertenze), nebo jej způsobuje jiné onemocnění (sekundární hypertenze). Projevy hypertenze jsou nenápadně a proto i velmi nebezpečné. Projevem může být bolest hlavy, závratě, ospalost, bušení srdce, krvácení z nosu, mravenčení prstů na rukou nebo nohou.
Následky vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak se nesníží sám od sebe. Čím více se zvyšuje krevní tlak, tím více se namáhá srdce. Pokud se proti vysokému krevnímu tlaku nic nepodnikne, stěna levé srdeční komory časem zhrubne (hypertrofie). V důsledku oslabování svaloviny postupně nastává srdeční slabost. Riziko infarktu stoupá. Vede ik zatvrdnutí a zúžení arteriálních cév. Výsledkem může být také mrtvice a selhání ledvin. Téměř vždy je možné vysoký krevní tlak snížit.
HYPOTENZE (NÍZKY KREVNÍ TLAK)
Jak nízký krevní tlak (hypotenze) se označují hodnoty krevního tlaku ležící pod normovou hodnotou přiměřenou věku. Jednat třeba tehdy, když kvůli nízkým hodnotám krevního tlaku dochází k potížím. Tyto obtíže většinou souvisí s nedostatečným zásobováním mozku krví a tím i kyslíkem a projevují se např. jako závratě, poruchy vidění, šum v uších nebo zrychlení tepu. Náhlým poklesem krevního tlaku může dojít ke kolapsu. Objevuje se hlavně u mladých, štíhlých dívkách resp. ženách. Obecnými opatřeními, jako např. tělesným tréninkem nebo střídavým sprchováním lze většinou dosáhnout zlepšení obtíží.
Následky nízkeho krevního tlaku
Potíže se u pacienta trpícího nízkým krevním tlakem projevují zejména při vstávání. Následkem se mozek začne nedostatečně prokrvovat. Možnými následky jsou závratě a mihotání před očima, které může vést až ke kolapsu. Pak se vyskytují stavy jako bušení srdce a silné pocení.
Náhradní elektroda k holteru EKG/ECG
Náhradní jednorázové elektrody k monitoru holter EKG/ECG.
P3606
Manometrický tlakoměr se stetoskopem Unizdrav
Manometrický - hodinkový tlakoměr se stetoskopem balený v malé praktické kožené tašce.
P4172
Tlakoměr OMRON M2+
Automatický digitální tlakoměr s měkkou prodlouženou manžetou a klinicky ověřenou přesností měření.
P4305
Stetoskop dvojhadičkový Jotarap Dual, fialový
Pro lékaře to nejlepší - stetoskop Jotarap Dual
P3766
Manžeta 1 hadičková pro dospělé, 50 x 14 cm
Jednohadičková náhradní manžeta k poloautomatickým tlakoměrům.
P1778