Jak vybrat invalidní vozík
Správně vybraný invalidní vozík usnadní každodenní život a zvýší soběstačnost méně mobilních osob. Zjistěte, jaké máte možnosti, na co si dát při výběru pozor a seznamte se také s výhodami a nevýhodami mechanických i elektrických invalidních vozíku. V závěru na vás čekají také tipy na užitečné příslušenství, které zpříjemní používání.
Na co myslet při výběru
Účel a využití
Pokud invalidní vozík budete používat jen příležitostně, například k návštěvám lékaře, bude vám stačit jednoduchý mechanický model, který je lehký, přenositelný a lze ho snadno složit. Jestli potřebujete vozík ke každodennímu pohybu nejen po bytě, ale i venku v terénu, bude lepší volbou bytelnější terénní nebo elektrický vozík.
Rozsah postižení a handicapu
Při výběru berte ohled na rozsah a typ handicapu (DMO, paraplegie, kvadruplegie, mozková příhoda nebo amputace končetiny). Každé postižení je velice specifické a ovlivňuje pohyblivost a fyzickou zdatnost. V tomto ohledu vám s výběrem vozíku nejlépe poradí lékař nebo fyzioterapeut.
Terén a povrch
Terén, ve kterém se budete pohybovat, ovlivňuje velikost kol, dezén a také odpružení podvozku. Přičemž platí, že vyvážený a odpružený podvozek v kombinaci s širšími koly a výrazným běhounem si poradí i s náročnějším terénem. Můžete se s ním vydat třeba i na nezpevněnou cestu. Do interiéru stačí i úzká kola s jemným dezénem.
Počítejte také s tím, že s náročností terénu stoupají i nároky na fyzickou zdatnost (u mechanických vozíků) nebo na výkon motoru (u elektrických vozíků).
Okolní pomoc
Invalidní vozík dokáže do značné míry zvýšit soběstačnost. Některé modely jsou vybaveny kromě motoru, který zajišťuje pohon v horizontálním směru také vertikálním zdvihem, což umožní zdatnějším osobám samostatný přesun na lůžko nebo usnadní práci ošetřovateli. Pokud je pohon vozíku zajišťován doprovodnou osobou, měly by být rukojeti na zádové opěrce výškově nastavitelné.
Šířka sedu
Aby se vám ve vozíku dobře sedělo, vemte v potaz šířku svých boků. Ta se měří v sedě. Od boku k boku. K tomuto rozměru se následně připočítávají 4 cm = šířka sedu. Invalidní vozíky se vyrábějí v různých šířkách, běžně se setkáte s velikostmi 43 až 51 cm.
Věk
Vozíky se dělí na modely pro děti a pro dospělé. Invalidní vozík pro dítě je potřeba vyzkoušet a pečlivě zaměřit jinak hrozí, že nebude dítěti velikostně vyhovovat. V příliš malém nebo naopak příliš velkém vozíku by se dítě cítilo nepohodlně. Samozřejmostí by měly být nastavitelné opěrky na nohy i na lokty.
Seznamte se mechanickými i elektrickými invalidními vozíky
- Mechanické invalidní vozíky jsou obecně levnější než ty elektrické a dělí se podle typu konstrukce na: základní (skládací), polohovatelné a sportovní. Základní vozíky slouží k občasnému použití, třeba na převoz z domu k autu a při návštěvách lékaře. Měly by být lehké, přenositelné a snadno složitelné. Polohovatelné vozíky nabízí dobrou oporu celému tělu a jsou vhodné pro méně mobilní pacienty. Sportovnější modely slouží k pohybu v terénu.
- Elektrické invalidní vozíky patří k těm dražším, ale na druhou stranu se snáze obsluhují. Pohon vozíku je zajištěn bateriově. Při výběru se zaměřte na dojezd na jedno nabití. Směr a rychlost se ovládá joystickem, páčkou, která je umístěna v dosahu ruky. Některé modely nabízí také zdvih ve vertikálním směru, což usnadňuje přesun na lůžko. U elektrických vozíků počítejte také s vyšší hmotností, ta může přesahovat i 100 kg, takže k přesunu do patra potřebují nakloněnou rovinu nebo zdvižnou plošinu.
Příslušenství, které vám usnadní každodenní činnosti
Seznamte se užitečným příslušenstvím k invalidním vozíkům, které vám zpříjemní každodenní život. Pokud na vozíku trávíte spoustu hodin denně, pořiďte si antidekubitní podsedák, ten může být buď pasivní (měkká podložka) nebo aktivní (samonafukovací sedačka). Před deštěm vás ochrání pláštěnka nebo deštník, který lze připevnit ke konstrukci vozíku. Pro pohodlnější přejíždění menší překážek si pořiďte gumovou rampu. Udělejte si chvilku a prohlédněte si všechno příslušenství, ať víte, jaké máte možnosti.
Elektrický invalidní vozík se světly, 46 cm
Elektrický invalidní vozík skládací určen pro osoby s omezenou schopností pohybu.
P2533
Polštář na sezení typu ježek, 45 x 40 x 10 cm
Polštář na sezení s vyběratelným výřezem, který je možné použít s otvorem nebo bez otvoru.
P3096
Invalidní vozík odlehčený UNIZDRAV LIGHT
Odlehčený invalidní hliníkový vozík s brzdami pro doprovod je vhodný pro imobilní pacienty a osoby se sníženou pohyblivostí.
P3645
Invalidní vozík na převoz UNIZDRAV, 50 cm
Snadno přenosný skládací invalidní vozík s pevnou konstrukcí určený k převozu pacientů v doprovodu ošetřovatelů.
P4339
Polštář na sezení typu ježek, 45 x 40 x 6 cm
Polštář na sezení s vyběratelným výřezem, který je možné použít s otvorem nebo bez otvoru.
P3920