
Fototerapie – co to je a jak vám může pomoci
Světelná terapie, známá také jako fototerapie, využívá různé typy světelného spektra k léčbě tělesných i psychických problémů. Od zlepšení nálady během zimních měsíců přes léčbu kožních onemocnění, jako jsou lupénka či akné, až po regeneraci tkání a zmírnění bolesti – léčba světlem nabízí široké spektrum možností. Zjistěte, jaké jsou její hlavní výhody, na jaké potíže se zaměřuje a jak vybrat ideální přístroj podle vašich potřeb.
Co je světelná terapie
Fototerapie neboli léčba světlem představuje metodu využívající viditelnou i neviditelnou část světelného spektra k léčebným účelům. Světelná terapie se využívá v různých oblastech, jako je například psychiatrie, psychologie, dermatologie, porodnictví, estetická medicína nebo při rehabilitacích.
Fototerapie pracuje s různými druhy světla, která pronikají různě hluboko do kůže, kde spouští biologické procesy. Mezi nejvyužívanější patří modré a infračervené světlo.
Výhody léčby světlem
- Neinvazivní a šetrná metoda
- Možnost domácího použití
- Doplněk k jiným léčebným metodám
- Bez chemických přípravků
- Široké spektrum využití
- Pozitivní vliv na psychiku i fyzické zdraví
- Rychlé výsledky u konkrétních diagnóz
- Minimum vedlejších účinků
Na co je fototerapie dobrá?
Světloléčba má odlišné účinky podle typu spektra, který daný přístroj využívá. Jde například o léčbu sezónní afektivní poruchy (SAD), kdy fototerapie nahrazuje nedostatek přirozeného slunečního světla v zimních měsících. Pomáhá stabilizovat biologické rytmy a zlepšovat náladu a funguje tak jako podpora při depresi a úzkosti stimulací produkce serotoninu. Světelná terapie také zlepšuje stav pokožky – využívá se jí při léčbě lupénky, ekzémů nebo akné.
Fototerapie se podílí na hojení ran a regenerace tkání. Infračervené světlo podporuje krevní oběh, zlepšuje okysličení tkání a urychluje proces hojení ran, popálenin nebo jizev. Zároveň zmírňuje bolesti kloubů a svalů. Zjistěte více o účincích infralampy. Působí také preventivně a z dlouhodobého hlediska může posílit imunitu, zvýšit energii a efektivně bojovat s únavou a podpořit celkovou pohodu. V neposlední řadě nabízí světloléčba také estetické a kosmetické benefity.
Jaké přístroje potřebujete na terapii světlem?
Napřed musíte popřemýšlet, jaký problém chcete pomocí fototerapie vyřešit. Na trhu seženete přístroje s celospektrálním osvětlením, jako jsou například LED masky nebo světelné tunely. Častěji se ale setkáte s infralampami nebo infrapanely, které představují zmenšeniny infračervených saun, horskými sluncemi nebo biolampami.
Každý přístroj využívá jiné světlo, proto jsou i jeho účinky rozdílné. Zjistěte více o tom, jaký je rozdíl mezi infralampou, horským sluncem a biolampou.
Infralampy
Světlo z infračervené lampy proniká hluboko do kůže. Používá se k léčbě zánětů, akné, při rehabilitacích po operacích nebo při léčbě ucpaných dutin. Také zmírňuje křeče a bolesti zad a kloubů a zjemňuje jizvy. Vyberte si ideální infralampu přesně podle svých potřeb.
Biolampy
Účinné polarizační světlo z biolampy neprodukuje teplo a proniká do pokožky, kde nastartuje regeneraci. Hodí se pro léčbu tzv. civilizačních chorob, gynekologických potíží, ale i akné. Díky barevným filtrům biolampu využijete na řadu problémů. Objevte účinky biolampy a zjistěte, s čím vám může pomoci.
Při výběru vhodného přístroje na fototerapii se zaměřte na:
- účel použití – například na bolest a regeneraci se hodí infračervené světlo, na kožní problémy zase modré, červené nebo UVB světlo, zvolte přístroj, který odpovídá vašim potřebám a má certifikované světelné spektrum;
- intenzita světla – některé problémy vyžadují specifickou intenzitu světla, po zařízení s nižší intenzitou se poohlédněte i tehdy, pokud máte citlivou pokožku;
- velikost – malé přístroje jsou snadno přenosné a nezaberou příliš místa, pohlídejte si také, aby ovládání bylo jednoduché a intuitivní;
- certifikace – ujistěte se, že přístroj splňuje bezpečnostní normy a má certifikaci pro zdravotnické použití;
- funkce – může jít o časovač pro přesné nastavení délky terapie, nastavení intenzity nebo více režimů pro širší spektrum využití.
Výběr fototerapeutického přístroje závisí na typu problému, intenzitě a vlnové délce světla, velikosti zařízení a dalších funkcích. Investujte do certifikovaného přístroje s přizpůsobitelnými parametry, abyste dosáhli maximálního účinku. Pokud si nejste jisti, jaký přístroj zvolit, konzultujte to s lékařem, dermatologem nebo fyzioterapeutem. Pomohou vám vybrat zařízení, které bude nejvhodnější pro vaše zdravotní potíže.
Biolampa Bioptron Pro 1 stolový + kolorterapie + Oxy sprej
Péče s přístrojem Bioptron Pro 1 má pozitivní účinky na kožní buňky . Vyzařuje zvláštní druh světla , které využívá příznivé vlastnosti přirozeného slunečního světla bez ultrafialového záření a možných škodlivých účinků.
P1385
Infračervená lampa BEURER IL 21
Zdravotnická pomůcka založená na principu léčby světlem se širokým spektrem uplatnění.
P1449
Biolampa Bioptron MedAll + Oxy sprej
Absolutně bezpečná, velmi výkonná a zároveň jemná biolampa Medall se stylovým designem je určena pro všestranné použití. Umožňuje pohodlné ošetření celého Vašeho těla, může být kdekoliv a kdykoliv naprogramována díky integrovanému časovači.
P1740
Infračervený masážní přístroj BEURER MG 40
Masážní přístroj s vibrační a tepelnou masáží.
P0108
Biolampa UNIZDRAV + barevná terapie (zvýhodněný set)
Biolampa založená na principu léčby světlem, které je významným pomocníkem při léčbě mnohých zdravotních těžkostí a celkové péče o tělo.
P4047