
Parkinsonova choroba: délka života, příznaky a léčba
Třes, svalová ztuhlost, zpomalené pohyby – Parkinsonova choroba postupně mění každodenní život pacientů i jejich blízkých. Přestože zatím neexistuje lék, díky správné terapii a aktivnímu přístupu lze projevy nemoci výrazně zmírnit. Zjistěte, jaké jsou první příznaky Parkinsonovy choroby, jak postupuje a jaké existují možnosti léčby.
Co je Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu. Způsobuje postupné odumírání mozkových buněk (konkrétně substantia nigra = černé hmoty), což vede k nedostatku neurotransmiterů, hlavně dopaminu, který přenáší signály mezi neurony neboli nervovými buňkami. Ke ztrátě mozkových buněk dochází zejména v oblastech středního mozku, který má na starosti pohyb, nálady, myšlení nebo spánek.
Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby
Přesné příčiny Parkinsonovy nemoci nejsou známé. Patrně jde o kombinaci genetických faktorů a okolních vlivů, jako je životní prostředí, pesticidy, těžké kovy a další škodlivé látky, které mohou zvýšit riziko vzniku onemocnění.
Jak se projevuje parkinsonova choroba
Příznaky Parkinsonovy choroby jsou ze začátku onemocnění velmi nenápadné. Může trvat roky i desetiletí, než se nemoc viditelně projeví. Symptomy jsou navíc poměrně individuální a u každého pacienta se mohou projevovat trochu jinak. K raným příznakům Parkinsonovy choroby patří:
- zhoršená výkonnost a vyšší únava,
- poruchy spánku,
- apatičnost a lhostejnost, depresivní nálady, podrážděnost, úzkostlivost,
- bolest svalů na krku, zádech, pažích a nohou,
- zácpa v důsledku snížené střevní činnosti,
- zpomalení pohybů při různých činnostech,
- pocit ztuhlého těla a občasné křeče,
- pomalejší a tišší řeč,
- změny rukopisu,
- změny výrazu tváře,
- poruchy čichu a chuti,
- zvýšená tvorba slin, slz a potu.
Projevy se časem zhoršují. Typicky jde o svalovou ztuhlost, třes, poruchy hybnosti, jako je celkové zpomalení pohybů, problémy se zahájením pohybu (při vstávání ze židle, zahájení chůze apod.), potíže s rovnováhou, předkloněný postoj a ohnuté lokty, problémy s polykáním a řečí.
Stádia Parkinsonovy choroby
Existují různé škály, které hodnotí stupeň závažnosti onemocnění, ale často se používá tzv. Hoehn Yahr škála z roku 1967, která rozlišuje stádia Parkinsonovy nemoci na:
- stadium 0 – bez příznaků,
- stadium 1 – onemocnění se projevuje na jedné straně,
- stadium 2 – oboustranné onemocnění bez poruch rovnováhy,
- stadium 3 – oboustranné onemocnění s narušenou posturální stabilitou, pacient je ale po tělesné stránce do značné míry soběstačný,
- stadium 4 – pacient je silně omezen, může však samostatně stát a chodit,
- stadium 5 – pacient je odkázán na invalidní vozík nebo je upoután na lůžko.
Léčba Parkinsonovy choroby
V současné době je onemocnění nevyléčitelné. Léčba se zaměřuje na zmírnění obtíží a zkvalitnění života pacientů. Terapie probíhá prostřednictvím farmakologických i nemedikamentózních postupů. Na řadu může časem přijít i chirurgický zákrok. V pokročilých stádiích je léčba obtížnější, protože kromě samotné nemoci se pacienti potýkají také s vedlejšími účinky léčiv.
Užitečné odkazy
Pravidelný pohyb
Základem je každodenní pohyb, který udrží svalovou sílu a tělo v kondici. Cílem cviků je kompenzovat poruchy hybnosti. Vhodné jsou cviky na ztuhlé klouby, protahovací cviky, silový a vytrvalostní trénink, trénink rovnováhy, tanec, plavání nebo trénink na běžeckém trenažéru – vše ideálně pod vedením terapeuta.
TIP: Můžete si pomoci také masážními pomůckami.
Ergoterapie
Ergoterapie pomáhá pacientům se zvládnutím běžných činností, jako je oblékání nebo každodenní hygiena. Je více zaměřená na jemnou motoriku a v jejím rámci je možné zaměřit se na nejrůznější manuální činnosti (malování, šití apod.).
Logopedie
Poruchy řeči mívají značný dopad na psychiku, proto je dobré do léčby zařadit i sezení s logopedem. Ten pomáhá nejen s artikulací, ale i s posílením svalů obličeje, jazyka a hlasivek.
Spolupracujte s pacientem
Pokud máte blízkého parkinsonika, snažte se s ním na všem domlouvat a rozhodujte společně. Pomáhejte, až když si o to sám řekne a buďte oporou. Život s Parkinsonem je výzvou a je třeba se nemoci přizpůsobit. Vytvořte doma bezpečné zázemí – zbavte se koberců, abyste minimalizovali riziko zakopnutí, upravte stravování a omezte kouření a pití alkoholu. Upravte koupelnu a toaletu. Madla, stoličky do sprchového koutu a další koupelnové pomůcky výrazně usnadní život pacientovi, který zůstane delší dobu soběstačný. Investujte do kompenzačních pomůcek, jako jsou chodítka, a s postupujícím onemocněním také do polohovacího lůžka. Připravte se na dobu, kdy pacient zůstane upoutaný na lůžku a vybavte se antidekubitními pomůckami, abyste se vyhnuli proleženinám.
Rychlý přehled
Co způsobuje Parkinsonovu chorobu?
Za onemocněním stojí ztráta nervových buněk produkujících v mozku neurotransmiter dopamin. Co je příčinou nemoci se stále neví, ale předpokládá se, že jde o kombinaci genetických predispozic a vlivu vnějšího prostředí.
Jak se projevuje Parkinsonova nemoc?
Projevů je celá řada, mezi hlavní příznaky patří svalová ztuhlost, třes, zpomalené pohyby a problémy s řečí.
Jak rychle postupuje Parkinson?
Parkinsonova nemoc je pomalu postupující onemocnění. V začátcích nejsou patrné ani žádné příznaky. Symptomy se můžou projevit roky i desetiletí po vypuknutí nemoci. Čím dřív se zahájí léčba, tím více se zmírní projevy nemoci. Rozvoj onemocnění a zhoršení stavu je velmi individuální. Parkinson se zpravidla projeví mezi 50. a 60. rokem života (méně často od 40 let věku a velmi vzácně u dospívajících), pokud se nemoc projeví až po 70. roce věku, postupuje velmi rychle.
Jak dlouho se dá žít s Parkinsonem?
Při zahájení včasné léčby se dá s Parkinsonovou chorobou vést aktivní plnohodnotný život několik desetiletí. Řada diagnostikovaných pacientů zvládá při správné péči chodit do zaměstnání, cestovat a žít jako před onemocněním.
Protiskluzové madlo do koupelny a toalety od 30 do 45 cm
Protiskluzové madlo je vhodná zdravotní pomůcka pro pacienty kteří mají problém vsát a sedat v koupelně a wc .
P2131
Pojízdné chodítko s prodlouženými loketními opěrkami
Čtyřkolka je rehabilitační pomůcka sloužící jako podpora při chůzi pro pacienty, kteří mají pohybové problémy.
P2940
Elektrická polohovací postel CLINIC
Komfortní elektrická polohovací postel je určena pro domácí i ošetřovatelskou péči, vyznačuje se jednoduchým ovládáním.
P2135
Protiskluzová podložka do vany, 34 x 73 cm
Gumová podložka do vany , která chrání před uklouznutím .
P0440
Masážní ježek, oranžový 5 cm
Masážní ježek je vhodný na rehabilitaci a masáž různých částí těla. Gumové hroty ježka aktivují akupunkturní body na těle.
P2166