
Kdy si udělat těhotenský test
Opozdila se vám menstruace? Přichází napětí, očekávání, možná i lehké obavy. Těhotenský test je nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jestli čekáte miminko. Kdy si udělat těhotenský test, aby byl výsledek co nejpřesnější? Přečtěte si, jak těhotenské testy fungují, kdy je nejlepší doba na jejich provedení a co dělat, pokud je výsledek nejasný.
Jak funguje těhotenský test
Většina těhotenských testů funguje na základě detekce hormonu hCG, který se v těle začíná tvořit po uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Tento hormon se nachází v krvi i moči a jeho hladina se v prvních týdnech těhotenství rychle zvyšuje. V krevní plazmě lze těhotenský hormon detekovat dříve než v moči.
Existují dva hlavní typy těhotenských testů:
- domácí těhotenský test z moči – běžně dostupný v lékárnách či některých drogeriích, jednoduchý na použití.
- těhotenský test z krve u lékaře – přesnější, dokáže odhalit těhotenství dříve než test z moči.
Domácí těhotenské testy seženete v podobě proužkové, kazetové či do proudu moči. Existují i digitální těhotenské testy a domácí testy z krve.
Citlivost těhotenských testů
Těhotenské testy můžou mít různou citlivost, která se udává v mIU/ml. Obecně platí, že čím nižší číslo, tím je test citlivější. Například, těhotenský test s citlivostí 10mUI/ml si můžete udělat již pár dní před očekávanou menstruací, test s nižší citlivostí, třeba 25mUI/ml, zobrazí spolehlivý výsledek až ode dne očekávané pravidelné menstruace.
Kdy použít těhotenský test – první příznaky těhotenství
Test byste si měla udělat v okamžiku, kdy dostanete podezření, že byste mohla být těhotná. Gravidita se může projevovat už 14 dní od oplodnění vajíčka. Typickým a patrně také nejznámějším příznakem těhotenství je vynechání menstruace. První náznaky, že jste v očekávání, lze také snadno zaměnit za premenstruační syndrom, jehož průběh je podobný rané fázi těhotenství. V prvním trimestru ženy také často trpí nevolností. Kromě toho se mohou objevit i další signály:
- bolest a citlivost prsou
- únava a ospalost
- bolest a křeče v břiše
- častější močení
- změny chutí a citlivější čich
- nechutenství, pálení žáhy, nadýmání, zácpa nebo průjem
- mírné krvácení (tzv. implantační krvácení = špinění)
- změny nálady a nespavost
- výtok
TIP: Snažíte se o miminko? Díky ovulačnímu testu snadno zjistíte, kdy je nejvhodnější doba pro početí.
Za jak dlouho si udělat těhotenský test
Kdy nejdříve udělat těhotenský test? Těhotenský test identifikuje graviditu nejdříve 2 až 3 týdny po pravděpodobném oplodnění = styku. Některé citlivější testy mohou těhotenství odhalit již 6–8 dní po ovulaci, ale spolehlivost je nižší. Falešně negativní těhotenský test se může objevit v případě příliš brzkého testování, v té době totiž ještě hladina hCG nemusí být dostatečně vysoká. Těhotenské testy patří k nejpřesnějším samotestům, abyste ale dosáhli spolehlivého výsledku, vyplatí se počkat na termín očekávané menstruace. Nejspolehlivější je tedy provádět test alespoň 1. den po vynechání menstruace.
Nejlepší je test provést ráno, kdy je koncentrace hCG v moči nejvyšší. To platí zejména u testů s nižší citlivostí. V současnosti jsou testy zpravidla vysoce citlivé a test tak můžete provést kdykoliv během dne.
Jak udělat těhotenský test
Záleží na typu testu, u každého najdete návod k použití. Těhotenský test z moči se používá tak, že tyčinku či proužek vložíte do proudu moči, nebo se vymočíte do čisté nádobky, do které test vložíte. Vyberte si, který způsob vám vyhovuje více. Oba typy mají absorpční část, která nasaje moč – ideálně test nechte ve vzorku alespoň 10 vteřin, aby důkladně nasál tekutinu. Výsledek budete mít do pár minut. Pokud vás zajímá, kolik týdnů jste těhotná, sáhněte po digitálním těhotenském testu, který tuto informaci zobrazí.
Existuje i domácí těhotenský test z krve, který obsahuje lancetu na provedení vpichu do prstu a soupravu na odběr malého vzorku krve.
Jak číst výsledky
Výsledek se zpravidla odečítá do 3 minut, tuto informaci najdete v návodu. Pozitivní těhotenský test poznáte podle dvou výrazných čárek. Jeden proužek je ověřovací, slouží ke kontrole správnosti provedení testu a druhý indikuje těhotenství. Negativní těhotenský test ukáže pouze jednu, kontrolní, čárku. Můžete se setkat i s tzv. těhotenským testem duchem, kdy je druhý proužek na testu bledý. V takovém případě je pravděpodobně pozitivní, pro potvrzení je třeba test zopakovat za několik dalších dní.
Falešně negativní nebo falešně pozitivní těhotenský test
Falešně negativní výsledek může nastat, pokud:
- test provádíte příliš brzy – hladina hCG ještě není dostatečně vysoká.
- máte zředěnou moč (například kvůli nadměrnému příjmu tekutin).
- použijete test s nízkou citlivostí na hCG.
Falešně pozitivní výsledek může být způsoben:
- nedávným potratem nebo mimoděložním těhotenstvím.
- užíváním léků obsahujících hCG (například léky k vyvolání ovulace).
- onemocněním ovlivňujícím hormonální hladiny, například cysty nebo nádory.
Pokud si nejste jistá výsledkem, doporučuje se opakování testu po pár dnech nebo návštěva lékaře.
Co dělat, když je těhotenský test pozitivní
Co nejdříve navštivte gynekologa, který graviditu potvrdí a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Pokud kouříte nebo pijete alkohol a kávu, s těmito návyky přestaňte. Začněte dbát na zdravý životní styl – dopřejte si dostatek vitamínů, kyseliny listové a konzumujte vyváženou zdravou stravu.
Digitální test 3v1 (plodnost, těhotenství, menopauza)
Domácí diagnostický set plodnosti 3v1 ideální pro plánované rodičovství.
P4050
Těhotenský test hCG, 1 ks
Rychlý jednokrokový imunotest k určení včasného těhotenství pomocí odběru vzorku moči.
P4008
Ovulační test LH, 5 ks
Rychlý imunotest k určení plodných dní pomocí odběru vzorku moči.
P4009